Een mathematische toets van de adressenregistratie nformatie betreffende de nationale infrastructuur aan gebouwen, bedrijven, percelen, enz. is deels erg versnip perd aanwezig bij vele verschillende organisaties. Deze informatie is bovendien meestal opgeslagen op een wijze die niet voorziet in een integraal gebruik van de informatie. Hierdoor ontstaan problemen in het kader van de be lastingheffing (wet WOZ), de veiligheid van de leefomge ving en de handhaving van vergunningen. Tevens worden de opbouw van beleidsinformatie en de verlaging van admi nistratieve kosten belemmerd. In een onderzoek van het ministerie van BZK zijn 30.000 afzonderlijke registraties aangetroffen aangaande natuurlijke personen [Heemskerk e.a., 2001] die door de Nederlandse overheid worden bijge houden. Er kan niet worden voldaan aan het hogere ambi tieniveau dat het ministerie van BZK tegenwoordig heeft voor het inrichten van een "Elektronische Overheid" [Be rends e.a., 2001]. Verbeteringen moeten bereikt worden door bestanden aan elkaar te (kunnen) koppelen. Een be langrijk hulpmiddel voor het realiseren van zulke koppe lingen is het adres. In de praktijk blijkt dat echter op een aantal problemen te stuiten. Gevolg is, dat als onderliggend probleem voor het integraal ontsluiten van gegevens over gebouwen het gebrek aan eenduidigheid in adresaandui dingen als probleem wordt onderkend: voorwaarde voor het optimaal ontsluiten van informatie over gebouwen is een eenduidige adressenregistra tie. Teneinde een dergelijke adressenregistra tie te beproeven, is in 2002 in een zestal ge meenten een proefproject uitgevoerd. In 2003 is vervolgens in vier gemeenten en in een gemeen telijk samenwerkingsverband een proef uitge voerd voor de gebouwenregistratie. In de "Ver kenning Stroomlijning Adresgegevens" [Oogen, 2002] wordt een beschrijving gegeven van proble men, die landelijk onderkend worden aangaande adressenregistratie. Deze Verkenning noemt als mogelijke oplossing voor genoemde problemen het inrichten een aantal authentieke registraties, waaronder de authentieke adressenregistratie. Een Ir. R. R. Wevers, Freelance Consultant authentieke registratie is een door de overheid officieel als zodanig aange wezen registratie van gegevens, die in hun soort de enige grondslag vormen voor de uitvoering van overheidsta ken. Gegevens uit authentieke re gistraties vormen de grondslag voor de voorbereiding, uitvoering en evaluatie van overheidsbeleid en beschikken over een dusdanige kwaliteit en in houd dat zij breed toegepast kunnen worden. Indien een overheidsorganisa tie behoefte heeft aan een gegeven, dat al is opgenomen in een authentieke re gistratie, is zij verplicht van die au thentieke registratie gebruik te ma ken. Hiermee wordt voorkomen dat reeds bekende gegevens opnieuw bij burgers, bedrijven of andere over heidsorganisaties worden ingewon nen. Eén van de slogans die je regelma tig tegenkomt, is die van een "eens gegeven blijft gegeven". Het idee ach ter authentieke registraties wordt geïllustreerd in fig. 1, ontleend aan "Authentieke registraties, kun je die eten?" [M&I Partners, 2000], Ook "Meer doen met minder gegevens" [Heems kerk e.a., 2001] zoekt de oplossing in het inrichten van een stelsel van authentieke registraties, waarvan de adressenregistratie deel uitmaakt. Gesuggereerd wordt te beginnen met een zestal registraties (Gemeentelijke Basis Administratie, Kadaster, Be- drijvenregister, Gebouwenregistratie, Geografisch Kernbestand en adressen registratie). Er bestaat veel ambtelijke literatuur over het stelsel van authen- GEO-INFO 2004-10 De authentieke adressen registratie anders bekeken De laatste jaren is veel gesproken over authentieke registraties, waaronder de authentieke adressenregistratie. In het kader van een universitaire studie Bedrijfs kundige Informatica is een aantal aspecten hiervan nader onderzocht. Dit onder zoek heeft plaats gevonden parallel aan deelname aan de landelijke proefprojec ten voor de adressen- en de gebouwenregistratie. Daarbij is vanuit een ander perspectief naar de adressenregistratie (en het stelsel) gekeken dan gebruikelijk.

Geo-Info | 2004 | | pagina 42