burger bedrijf. overtime info AR verzamel Wet X w?r y gebruis .ic em- burger, Dierheid Wet 2 georuik Fig. 1Het idee achter authentieke tielce registraties. Er is echter vrijwel geen literatuur, die uitlegt waarom het stelsel van authentieke registraties registraties. de Haarlemmerolie is voor bovenge noemde problemen. De enige uitzon dering vormt "Authentieke registra ties, kun je die eten?", dat wel enige onderbouwing geeft. Is het toeval, dat juist dit artikel slechts met veel moeite te vinden was? Praktijkonderzoek bij de gemeente Voorst De gemeente Voorst was deelnemer aan zowel het proefproject voor de adressenregistratie als de gebouwenre gistratie. Leidraad bij deze proeven wa ren de opgestelde grondslagen [Riet dijk, 2002], [Rietdijk, 2003]; deze vor men als het ware de spelregels waar aan tij dens het uitvoeren van de proef projecten moest worden voldaan. In de gemeente Voorst is een heldere visie op de inrichting van de gemeentelijke informatievoorziening. Essentie is, dat alle gegevens door bronbeheerders worden beheerd en (indien van toepas sing) meervoudig gebruikt. Dat vergt samenwerking en goede afspraken. De constructieve bedrijfscultuur binnen de gemeente Voorst biedt een goed fundament voor deze aanpak. De filo sofie van de adressenregistratie en de gebouwenregistratie passen naadloos in de visie van de gemeente Voorst. De zes deelnemende proefgemeenten aan de adressenpilot hadden elk een speci fiek onderzoeksthema; voor de ge meente Voorst was dat het gebruik van de authentieke adressen door de WOZ- administratie. WOZ-objecten zijn een complicerende factor in de adressenre gistratie: een WOZ-object kan uit meerdere gebouwen bestaan en an dersom kan een gebouw uit meerdere WOZ-objecten bestaan. Wat is nu het adres van een WOZ-object? Evenmin is er een eenvoudige relatie tussen WOZ- objecten en percelen: een WOZ-object kan op meerdere percelen liggen en er kunnen meerdere WOZ-objecten op één perceel liggen. Voor de WOZ-admi- nistratie moeten de WOZ-objecten van zelfsprekend wel uniek aangeduid kunnen worden. In de gemeente Voorst is er jaren geleden voor geko zen een extra attribuut toe te voegen aan de adressen, zoals bijvoorbeeld WONl, WON2 of BEDR. Je krijgt dan bijvoorbeeld School straat 52 WONl te Twello en Schoolstraat 52 BEDR te Twel lo. Beide hebben het "officiële" (authentieke) adres School straat 52. Een vraag in het proefproject over de authentieke adressenregistratie is hoe met deze problematiek omge gaan moet worden: moeten of mogen dergelijke toevoegin gen in de authentieke registraties worden opgenomen? Of mag dat niet, omdat het geen onderdeel is van een authen tiek adres? Fig. 2. Locatie - benadering versus Wat is een adres? De resultaten van de proef naar de authentieke adressenre gistratie zijn uitgebreid en goed beschreven in het officiële rapport daarover: "Adres onbekend" [Rietdijk e.a., 2002]. Eén van de thema's waar "Adres onbekend" nadrukkelijk op in gaat, is de betekenis van het adres. Hoe daarover tot voor kort gedacht werd, wordt geïllustreerd door opmer kingen in de literatuur: "Meer doen met minder gegevens" ziet (in 2001) een centrale rol voor het adres. Ook "Van kraamkamer tot sloophamer" [Berends e.a., 2001] sugge reert (ook in 2001) nog een aparte authentieke registratie voor adressen op te zetten, inclusief de adrescoördinaat! In het eindrapport met de bevindingen van het proefproject wordt de rol van het adres teruggebracht tot de oorspronke lijke betekenis, zijnde een eenvoudige benaming van een object in de werkelijkheid. "Adres onbekend" schrijft letter lijk: "....werd het adres vooral opgevat als een aanduiding van een locatieIn het kader van een authentieke adres senregistratie wordt het adres opgevat als een eenvoudige benaming voor een bepaald object. Het adres is dus geen zelfstandig objecttype, maar is een eigenschap van een be paald objecttype." Er worden in de adressenregistratie geen adrescoördinaten opgenomen. Deze worden opgenomen in de gebouwenregistratie (bij de verblijfsobjecten). Fig. 2 is ontleend aan Adres onbekend en toont rechts de "nieuwe objectbenadering, "benadering" en links de "ouderwetse" (locatie-)benade- ivs GEO-INFO 2004-10 >1 BI 437 1 ft

Geo-Info | 2004 | | pagina 43