ring. Een praktisch argument om een adres te beschouwen als attribuut van een gebouw is het fenomeen van hernum meringen. Incidenteel wordt aan bestaande woningen een nieuwe nummeraanduiding (of straatnaam) toegekend. Met de vele adressenbestanden, die her en der bestaan is het onvermijdelijk, dat een dergelijke wijziging in sommi ge bestanden wel en in andere niet wordt doorgevoerd. Kop pelingen kunnen dan niet gelegd worden of, erger nog, kop pelingen lijken succesvol, maar koppelen feitelijk verkeer de gegevens aan elkaar. Door een adres te beschouwen als "etiket" op de voordeur van een gebouw ofverblijfseenheid (of ligplaats of standplaats), doen deze problemen zich niet voor: bij eventuele hernummeringen wordt een nieuw eti ketje op de voordeur geplakt. Informatie aangaande ver gunningen, monumenten, enz. is gekoppeld aan gebouw of verblijfseenheid. Die informatie (en de koppeling) veran dert niet door het nieuwe etiketje. Een mathematisch model Binnen het veld van adressenregistratie doet zich een kako fonie voor van persoonlijke meningen. Vrijwel iedereen in dit veld heeft zijn eigen ideeën over "best practice"; de onderbouwing daarvoor bestaat meestal uit een opsomming van voorbeelden en prozaïsche redeneringen. Teneinde meer te bieden dan de zoveelste "prozaïsche" beschouwing van de adressenregistratie zijn twee mathematische model len gemaakt. Zo wordt een controleerbare onderbouwing (of weerlegging) gegeven van de bevindingen. Er is een model gemaakt van de "kale" adressenregistratie en een model van het authentieke stelsel. Daarbij is gebruik gemaakt van de Calculating with Concepts-technielc [Dijkman e.a. 2001]. Calculating with Concepts Calculating with Concepts is een formele, conceptuele mo delleringtechniek die gebruikt kan worden om formele spe cificaties af te leiden uit conceptuele modellen, zoals bij voorbeeld het model voor de adressenregistratie. De tech niek gebruikt een mathematische notatie om conceptuele modellen weer te geven en regels om over deze modellen te kunnen redeneren. De afgeleide formele specificaties kun nen meer informatie bevatten dan de conceptuele model len waarvan ze afgeleid zijn. Deze techniek is een goed hulpmiddel om de consistentie van een model te verifiëren of om mogelijke inconsistenties en redundanties op te spo ren. In de Calculating with Concepts-technielc onderkennen we concepten en relaties tussen die concepten. Een concept is een groep objecten met vergelijkbare eigenschappen, overeenkomstig gedrag, overeenkomstige relaties met an dere concepten en een overeenkomstige betekenis. Voor beelden zijn "Openbare ruimte", "Adres", "Verblijfseen heid", en "Gebouw". Alle voorkomens van een concept (alle openbare ruimtes, adressen, verblijfseenheden of gebou wen) worden beschouwd als een verzameling. Ook de rela ties tussen de concepten (bijvoorbeeld: een Verblijfseenheid "heeft" een Adres) worden beschouwd als een verzameling. Hierdoor wordt het mogelijk conceptuele modellen in een mathematische vorm te gieten en erover te redeneren op basis van de verzamelingentheorie en de relationele alge bra. Afgeleide formele specificaties kunnen meer informa tie bevatten dan de conceptuele modellen waarvan ze afge- Fig. 3. Meerdere relaties tussen concepten. leid zijn. Hoe kan dat? Tussen twee concepten bestaan soms meerdere re laties. Bijvoorbeeld tussen de concep ten "Verblijfseenheid" en "Persoon" bestaat een directe relatie ("bewoner"), maar bestaat tevens een indirecte rela tie via het concept Adres (fig. 3). Dit be tekent dat er tussen twee concepten verschillende paden kunnen bestaan. Beide paden zeggen iets over de relatie (en restricties) tussen Persoon en Ver blijfseenheid. Een dergelijke gesloten structuur van minstens twee concep ten, die via twee verschillende paden met elkaar verbonden zijn, heet een cycle. Door in het model bewust op zoek te gaan naar dergelijke cycles (cy cle chasing) en deze nauwgezet te ana lyseren, kunnen aanvullende uitspra ken worden gedaan over de (relaties tussen de) concepten en kunnen even tuele inconsistenties opgespoord wor den. Modellen Adressenregistratie De "spelregels" voor de authentieke adressenregistratie zijn vastgelegd in de uitvoeringsregels van de Grondsla gen. De belangrijkste spelregels zijn vertaald naar een Calculating with Concepts-model. Dat leidde tot de defi nitie van onder andere de concepten Gemeente, Adres, Openbare ruimte, Nummeraanduiding, Woonplaats- naam, en Adresseerbaarobject. Even eens op basis van de Grondslagen zijn de relaties en restricties tussen de con cepten bepaald. De adressenregistratie is primair een identificerende registra tie, zoals beschreven in "Authentieke registraties: kun je die eten?": het legt adressen vast, alsmede de identificatie van die adressen en verantwoordelijk heden. Als zodanig bleek het modelle ren van de adressenregistratie niet "spannend". Het analyseren van het model bevestigt dit beeld. Toepassen GEO-INFO 2004-10

Geo-Info | 2004 | | pagina 44