Vroeger speelde Gouda een belangrij ke rol in de Hollandse binnen- vaart. Per slot van rekening iI lag het op de vaarroute J van Amsterdam naar 3 Rotterdam. Door dit wa- j tertransport kreeg Gouda al in 1272 stadsrechten. Rond 1400 groeide het uit SI tot Hollands vijfde stad. Deze lange geschiedenis heeft ervoor gezorgd dat de stad vol staat met oude, m karakteristieke gebouwen. Mede door de zachte ondergrond van de ge meente Gouda zijn de ge bouwen aan verzakking onderhevig. Als de deformatie te groot is, kan iedereen zich voorstellen wat er met de gebouwen gebeurt. Om hier op tijd bij te zijn, meet Rob regelmatig monumentale panden in. Zo is er in 1976 voor de eerste keer gevraagd om een deformatiemeting uit te voeren van de Sint Jan in het centrum van Gouda. Zowel binnen als buiten de kerk zijn 83 meetpunten geplaatst en deze worden zeer nauwkeurig ingeme ten. Om problemen te voorkomen is de kerk toen ook groten deels opnieuw gefundeerd. In 1990 is er voor het laatst een deformatiemeting uit gevoerd. Omdat er in het fc* koorgedeelte van de kerk be gin dit jaar ineens scheuren te zien waren, is de deforma tiemeting in dit gedeelte van de kerk in juni 2004 opnieuw uitgevoerd. Ook hier moeten maatregelen getroffen worden om verdere deformatie te voor komen. Het meten op dit soort bijzondere plekken trekt altijd de aandacht. Zo kwam een jour nalist onlangs kijken tijdens de meting en Rob legde het doel van de deformatiemetingen uit. De journalist heeft zijn uitleg over eventuele verzakking, eventueel scheuren in de muren en eventueel veel schade heel direct geïnterpre- teerd, want Rob las de volgende dag in de krant 'De Sint Jan zakt'. Rob krabde bij het lezen van de kranten kop even achter zijn oren, maar moest eigenlijk hard lachen. Rob houdt sowieso van lachen en haalt Het meten op deze bijzondere locaties vraagt ook een stuk creativiteit. "We hebben veel geavanceerde apparatuur", vertelt Rob, "maar soms vallen wij terug op onze meetband, duimstok of schuifmaat". Heel duidelijk was dat bij veel wa teroverlast in de winter in de Goverwelletunnei. Men dacht aan verzakking, maar na regelmatig meten kwam geen de formatie naar voren. Door niet alleen de hoogte maar ook de horizontale tussenmaat van meetpunten, die aan beide kanten van de dilatatievoegen geplaatst waren, met een schuifmaat te meten, bleek dat bij langdurige koude van -9 graden Celsius (december 2002) en langdurige warmte van +34 graden Celsius (juli 2003) de tussenmaten in de winter gemiddeld 8 mm groter waren dan in de zo- mer. Het diepst gelegen punt in de tunnel fi ligt op -4.70 NAP en het waterpeil in de slo- 1 ten tegen de tunnelwand op -1.95 NAP. i') Hierdoor kon het grondwater makkelijker V', de tunnel instromen en bevriezen, wat na- I tuurlijlc veel verkeersoverlast gaf. Rob aan het werk Niet alle metingen hebben betrekking op monumentale panden. Uiteraard meet Rob ook voor de GBKN en voert hij hoogtemetingen uit ten behoeve van wateroverlast in laag gelegen straten en bepaalt hij overstorthoogtes in ri- oolputten voor de afdeling riolering. Door zes a zeven verschillende water- 1 peilen in de gemeente Gouda is de I controle van peilschalen ook van 9 groot belang. Al met al heel gevari- I eerd werk wat Rob nog steeds met veel plezier doet. "Het klinkt mis- I schien een beetje saai, maar ik w geloof zelfs dat ilc in die dertig jaar nog nooit te laat ben geko- men", zegt Rob. "Ilc zou niet zeg- 1 gen dat ik nooit iets anders wil I doen, maar ik werk nog steeds I met veel plezier bij de gemeente Gouda". graag een geintje uit. Zo moesten Rob en zijn oud-collega Nico Donker ook het gangenstelsel onder het kasteel van Ja- coba van Beieren inmeten ten behoeve van archeologisch onderzoek. De grondslag werd naar beneden gebracht en in twee dagen tijd werd het gangenstelsel bij zeer schaars licht ingemeten. Soms zelfs met behulp van een zaklan taarn. Ook de hoogtes van vloeren, gewelven en andere bij zondere obstakels werden in NAP bepaald. Rob had ooit op zijn vakantie in Spanje een 'oud' Spaans pistool gekocht en tijdens de meting had hij dit verstopt in een donker hoekje, in de buurt van een meetpunt. Toen zijn collega het meet punt aanhield, vond hij het pistool. Zo blij als een kind ging hij met het pistool naar de archeologen en na het schoon maken van het pistool bleek dat er 'Maid in Spain' in stond geschreven. GEO-INFO 2004-10

Geo-Info | 2004 | | pagina 49