Familienaam Landmeter (2) Historische ontwikkeling Kadaster beschreven Stichting RGI van start In Geo-Info nr. 6 (pag. 291) werd het al aangekondigd, het is inmiddels verschenen: het boek "Het Kadaster; historische ontwikkeling in de eerste Het Kadaster helft van de 20e eeuw" van ir. W. Van Riessen. Het boek beschrijft de plan nen tot reorganisatie en wetgeving, de werking van de kadastrale en hypothecaire registratie, de metin gen, het scheepsregister en allerlei personele wetenswaardigheden. Ook allerlei oorlogsmaatregelen die het Kadaster trof, worden beschreven; van kachels die niet mochten bran den tot registratie van bommen, Joods bezit, enzovoort. De publicatie bestaat uit 220 pagina's en bevat di verse historische foto's en illustra ties. Ook zijn vijf bijlagen toegevoegd uit het archief van Van Riessen. U kunt het boek bestellen door overma king van 9,90 op gironummer 7531497 ten name van Kadata te Apeldoorn, onder vermelding van: Boek Van Riessen en - bij de medede lingen op de betaalopdracht - naam en adres waar het boek naar toe zal worden gestuurd. Tentoonstelling "De aarde in beeld' De tentoonstelling 'De aarde in beeld die de afgelopen maanden in het Techniek Museum Delft is ge houden in het kader van het 125-jarig bestaan van de NCG heeft 12.456 be zoekers getrokken. De tentoonstelling staat daarmee, gerelateerd aan de tijd waarin hij heeft gestaan, op de derde plaats van de meest bezochte tentoon stellingen van het Techniek Museum afgesloten van de laatste acht jaar. De populaire workshop Waterpassen, die speciaal voor de tentoonstelling is ontwikkeld, blijft opgenomen in het educatieve aanbod van het museum. Informatie: www.acg.knaw.nl/ncgl25 /tentoonst.htm. Op 14 september 2004 is bij de Ravi te Amersfoort de stich ting Ruimte voor Geo- informatie (RGI) opge richt en is de eerste be stuursvergadering ge houden. Na het indie nen van de Bsik-subsi- dieaan vraag op 17 maart 2003 en de honorering daarvan per ministeriële beschikking op 1 maart 2004, is dit de derde mijlpaal op weg naar een investeringsimpuls in de Nederlandse geo-informatie sector. Op 15 september 2004 is de indieningster- mijn voor de eerste (besloten) tenders geopend, deze betreffen de zogeheten 'Vliegende startprojecten' en de 'Fun damenten en bouwstenen' voor de Na tionale Geo-Informatie-Infrastructuur. De indieningstermijn loopt tot 10 no vember 2004, resp. 8 december 2004. Begin 2005 kunnen dan de beoordelin gen aan de penvoerders worden toege zonden en vervolgens projectovereen komsten worden afgesloten. Het alge mene bestuur van de nieuwe stichting RGI stelde de definitieve tenderstukken in haar eerste vergadering van 14 sep tember vast. Direct daarna zijn deze aan de penvoerders verzonden en op de RGI- website geplaatst. Het bestuur stelde ook de programmabrede 'Nulmeting' vast, die voor 15 september bij Senter moest en kon worden ingeleverd. Informatie: www.ruimtevoorgeoinfor matie.nl. 445 De familienaam Landmeter mag dan wel zijn verdwe nen uit de stamboom van de heer Van de Velde (Geo- Info 9, p. 360), de naam komt heden ten dage in Nederland nog regelmatig voor. Op de site www.meertens.nl (inderdaad, die van Het Bureau) staat een databank met familienamen die is geba seerd op de Volkstelling van 1947. Die geeft 140 per sonen met de familienaam Landmeter, 63x De Land meter, 6x Landmeeter en 2x Landmesser. Je krijgt ze per provincie met de mogelijkheid van een - zeer een voudige - kaartweergave. Opvallend is dat er van deze namen in Groningen niet één voorkwam, en in Fries land liefst 55. Een actuele stand is te bepalen via www.gebeld.nl, waar je een willekeurige familie naam kunt invoeren waarbij dan alle niet-geheime telefoonaansluitingen worden opgesomd. Dat levert 65 keer Landmeter, 35x De Landmeter, 2x Landmee ter en geen Landmesser. Met een familiegemiddelde van twee personen komt dat redelijk met de stand van 1947 overeen; de families Landmesser zullen wel een geheim telefoonnummer hebben- Ad van der Meer en Adri den Boer Aadaster Ir. W, vaa Rieesen Historische ontwikkeling in de eerste helft 20* eeuw GEO-INFO 2004-10

Geo-Info | 2004 | | pagina 51