Fig. 5. Een driedimensionaal beeld op de veldtocht. De hoogte van de kolomen representeert het aantal soldaten. Let op de overtocht van de Berezina, waar Napoleon de helft van zijn beschikbare troepen verloor. 4a geeft langs de verticale as lengtegraden aan en in 4b wordt langs deze as de omvang van het leger aangegeven. Deze combinaties openbaren een aantal interessante feiten, zeker wanneer deze vergeleken worden met de originele kaart in fig. 1. Zo blijkt uit het lengtegraden-tijdsdiagram dat er twee veldslagen plaatsvonden in Poloclc (langs de noordelijke route op de kaart en omcirkeld in het diagram). Uit de originele kaart zou men slecht een enkele veldslag af leiden. Beide diagrammen tonen in september-olctober een hiaat die de tijd aangeeft dat Napoleon in Moskou verbleef. Deze informatie kan niet teruggevonden worden op de originele kaart. Deze voorbeelden laten zien dat een alter natieve (interactieve) kijk veelzeggend en verhelderend kan zijn. Wat als een nieuwe dimensie aan de kaart wordt toege voegd? Fig. 5 geeft een driedimensionale kijk, waarbij de hoogte van de kolommen van de routesegmenten de om vang van de Franse troepen aangeeft. De oversteek van de Berezina is extra geaccentueerd. Napoleon verloor hier de helft van zijn overgebleven troepen. Deze informatie kan ook gevonden worden op de originele kaart maar de 3D-vi- sualisatie is dramatischer. Andere variabelen, zoals de tem peratuur, kunnen via de toepassing van kleur worden toe gevoegd. Van 3D-afbeeldingen is het bekend dat men de mo gelijkheid moet hebben om deze in de ruimte te manipule ren om het perspectief op het model te veranderen. Im mers, veel interessante fenomenen zouden verborgen kunnen zijn achter objecten. Als men bijvoorbeeld vanaf het noorden gekeken had naar de overtocht van de Berezina zou deze verborgen zijn achter de kolommen die de opmars voorstelden. Op de website is een dergelijk model beschik baar in VRML. Bovendien is in dit model nog een laag met informatie over de veldslagen toegevoegd. Een geheel andere benadering is een animatie gegenereerd op basis van een digitaal terreinmodel waarover een satel lietbeeld is gelegd (het huidige grondgebruik is mogelijk anders dan tweehonderd jaar terug) waarop de route van de veldtocht is weergegeven. Deze animatie resulteert niet in een spectaculair beeld omdat het landschap dat Napoleon doorkruiste weinig reliëfrijk is. Wel laat de software waarin deze animatie aangemaakt is toe om bijvoorbeeld afhanke lijk van het tijdstip in het jaar een sneeuwdek toe te voegen of om de bossen een driedimensionaal aanzicht te geven. Fig. 6. Een ruimte tijd-kubus van Napoleons veldtocht. De geografie is in het x-y vlak afgebeeld en langs de z-as is de tijd weergegeven. tS12 I De derde dimensie kan worden toege past vanuit een compleet ander perspec tief. Zo laat fig. 6 een ruimte-tijd-kubus zien, waarin de x- en de y-as de geografie representeren en de z-as de tijd. Dit oorspronkelijke idee van [Hagerstrand, 1967] krijgt recentelijk weer meer aan dacht omdat men eenvoudiger aan meer gegevens komt (bijvoorbeeld door GPS). Ook in dit soort driedimensionale modellen is interactie gewenst. In ana logie aan fig. 4 zou men in de kubus één van de geografische assen kunnen ver vangen door een ander thema zoals bij voorbeeld de temperatuur of de troe- penomvang. Weer een ander beeld levert de ana- morfose waarin de geometrie van de geografie wordt vervangen door de geometrie van een thema - hier tijd. Fig. 7 toont een kaart, een diagram en een tijdsanamorfose. De gegevens die zijn afgebeeld betreffen de eerste twin tig dagen van Napoleons terugtocht vanuit Moskou. In de kaart geeft iedere stip de locatie van een overnachting weer. De lijn duidt bij benadering de afgelegde route tijdens de veldtocht aan. Hieruit blijkt dat Napoleon niet iedere dag eenzelfde afstand aflegde en soms meerdere dagen op een loca tie verbleef. Dit wordt duidelijk wan neer men het diagram met de lcaartlijn en de tijdslijn bestudeert. De verticale lijntjes representeren de ovemach- tingsplaatsen. De eenheid van de Moscow GEO-INFO 2004-12 Jaa IffirTT jpf A|EJl2 Jjéu «fc-t» xm 4 r r

Geo-Info | 2004 | | pagina 10