kaartlijn is kilometers en die van de tijdslijn dagen. In de tijdsanamorfose zijn de overnachtingsplaasten op een gelijke afstand weergegeven. Afstand representeert hier immers tijd. De lij nen die in de anamorfose een dagmars representeren, hebben dezelfde oriën tatie als de corresponderende lijnseg- menten in de kaart. Conclusie Geovisualisatie staat voor het explora- tieve gebruik van allerlei grafische weergaven van ruimtelijke gegevens met het doel om hypothesen te gene reren, aan oplossingen bij te dragen en de kennis over de data te vergroten. Het moge duidelijk zijn dat dit alleen mogelijk is in een interactieve en dy namische omgeving, waar de gebrui ker zelf de grafische voorstellingen kan kiezen en manipuleren. In dit ar tikel is met name het alternatieve per spectief op de gegevens benadrukt om dat deze zullen aanzetten tot denken en vragen stellen. Via de alternatieve beelden kunnen patronen en trends zichtbaar worden die via de 'traditio nele' weergavemanieren niet noodza kelijkerwijs in beeld komen. Deze aan pak stelt als eis aan de werkomgeving dat deze bestaat uit een serie vensters waarin de diverse grafische alternatie ve tegelijkertijd zichtbaar en gekop peld zijn en waar een handeling in één van de venster onmiddellijk door werkt in de andere vensters. Het voorbeeld van Minard is geselec teerd omdat deze kaart gezien wordt als klassieker die meerdere variabelen bevat als ook de veranderingen in de tijd. De voorbeelden tonen aan hoe al ternatieve beelden onze perceptie op de gegevens kunnen veranderen. De fi guren in dit artikel en, nog belangrij ker, de voorbeelden op de website www.itc.nl/personal/kraak/1812, laten zien dat veel meer informatie over Napoleons veldtocht zichtbaar wordt door het gebruik van alternatieve kaar ten. De uitdaging is natuurlijk de hier getoonde benadering los te laten op de eigen gegevens en na te denken wat dit allemaal voor inzichten kan opleveren. Na het bestuderen van dit artikel zal de lezer zich een beeld hebben gevormd van het begrip geovisualisatie. Dit beeld zal anders zijn dat het 'traditio nele' beeld dat men van de lcartografie heeft als het gaat om de presentatie van geografische informatie. In deze exploratieve geovisua- Fig. 7. Kaart en lisatie-omgeving worden aan het kaartbeeld andere eisen anamorfose: het gesteld dan wanneer men een kaart voor bijvoorbeeld de Bo- bovenste kaartje satlas ontwerpt. Toch blijft in beide gevallen het woord ont- toont het pad van de werp de kern van de lcartografïsche activiteit. Momenteel is eerste twintig dagen het nog zoeken naar de juiste ontwerprichtlijnen voor een van Napoleons dergelijke omgeving. Het zal zeker niet zo zijn dat de huidi- terugtocht uit Moskou. Via het diagram kaart- en tijdlijn is ge lcartografïsche leerboeken kunnen worden weggegooid maar in de herziening van dergelijke boeken zullen wel aanvullende richtlijnen opgenomen zijn. Naast het ontwerp is er ook aandacht voor de bruikbaarheid. Dit betreft niet deze omgezet naar alleen bruikbaarheid van het kaartbeeld maar ook van de een tijdanamorfose omgeving waarin de kaart actief is. De sectie Geovisualisatie (figuur eerder en Kartografie zal hieraan in de te organiseren activiteiten gepubliceerd in het voor de vereniging de nodige aandacht schenken. In veel Kartografische gevallen zal dit in samenhang zijn met andere secties Tijdschrift vol. 29, binnen GIN omdat geovisualisatie ook over sectiegrenzen no. 4, p. 46-52). heen reikt. Literatuur Austin, P. B. (2000), 1812. Greenhill, London. Dykes, J., A. M. MacEachren, and M.J. Kraalc 2004. Exploringgeovisualization. Elseviers., Amsterdam. VfUfel a-.* '2 GEO-INFO 2004-12

Geo-Info | 2004 | | pagina 11