I N T E R V I E W omenteel is iedereen bezig met de nieuwste GPS- ontvanger, de nieuwste palmtop of de nieuwste ta- chymeter. Er zijn ook organisaties die juist liever teruggaan in de tijd. Het Leege Land is zo'n organisatie. Zij hebben tot doel de kennis over de historische landmeet kunde te vergroten. Met historische meetinstrumenten en in historisch kostuum gehuld, meten zij landerijen, dijken, wateren en dorpskernen. Het Leege Land beeldt de landmeetgeschiedenis uit gedu rende de Franse tijd in Nederland. Dit is de tijd van de Ba taafse republiek, het Koninkrijk Holland, het Franse keizer rijk en het jonge Koninkrijk der Verenigde Nederlanden (1795 - 1815). Voor Het Leege Land zijn vooral de lcartografi- sche gebeurtenissen in deze twintig jaar van belang. Initiatiefnemer van Het Leege Land is Raymond Uppelscho ten. In het dagelijks leven ontwerpt hij websites. Daarnaast heeft Raymond veel ervaring op het gebied van archief onderzoek met grote liefde voor historische geografie en lcartografïe. De belangrijkste drijfveer voor Raymond om Het Leege Land op te richten, is te onderzoeken en te erva ren op welke manier landmeters en ingenieurs rond 1800 werkten. "Door die leef- en werkwijze te gaan naspelen, re- enacten, leer je het meest", vertelt Raymond. Het naspelen houdt voornamelijk in hoe landmeters bivakkeerden, hoe de relatie met de boeren en landeigenaren was en welke werkwijze er nu daadwerkelijk gebruikt werd. Het meten, in authentieke kledij, met mooie instrumenten in de open lucht, geeft heel veel plezier. Katinka Roebert, redacteur. Een aantal keren per jaar gaat hij echt op bivak als luitenant Gerard van Up pelschoten. Zo ontmoette ik hem ook in Maastricht. Wij hadden geen exacte plaats afgesproken om elkaar te ont moeten maar tussen alle tenten stond er eentje met jalon. De luitenant was bezig met het karteren van gedane ar beid. Bij de komst op een bivak word je direct teruggeworpen in de tijd. Gewe ren worden schoongemaakt, de ketel hangt boven het vuur en de soldaten staan in rijen opgesteld voor de mars. Helaas was het geen technisch weer. Luitenant Van Uppelschoten en colle ga landmeters konden niet aan het werk. Hij trok zich terug in zijn tent om eerdere metingen te verwerken. Om zich echt één te voelen met die tijd speelt men de gebeurtenissen zo goed mogelijk na. Een belangrijk onderdeel daarvan is de kleding. De burgerland meter van Het Leege Land draagt een broek met klep, vest, hemd, jas en eventueel een lange jas en (hoge of driekantige) hoed. Het schoeisel van de GEO-INFO 2004-12 Bl r Met Luitenant Uppelschoten terug in de tij d M

Geo-Info | 2004 | | pagina 14