landmeter bestaat uit laarzen of schoe nen van die periode. De hulpen dragen eenvoudige werkkleding of een kiel, met schoenen of klompen. Van Uppel- schoten droeg in Maastricht het uni form van een luitenant van de genie. Dat waren de officieren die in de eerste afdeling van het Topographisch Bu reau (vanaf 1814) hun lange traditie van karteren voortzetten. Tijdens het werk gebruiken de land meter en ingenieur verschillende in strumenten. Een kleine greep uit het assortiment: alidade: koperen vizierlineaal, waarmee op een planchet nauwkeu rige metingen gedaan worden; equerre: koperen cilindervormig in strument waarmee rechte lijnen en hoeken van 30, 45, 60 en 90 graden uitgezet kunnen worden; proportioneel kompas: een soort passer waarmee lijnen en geometri sche figuren gemakkelijk met de hand vergroot en verkleind kunnen worden. De instrumenten verschillen met die van tegenwoordig. De werkzaamheden Zie website www. hetleegeland.nl zijn grotendeels gelijk gebleven. Van driekhoelcsmeting, profielmeting en detailopname tot inkten, topografisch te kenen en rapportages maken. Afgelopen zomer heeft Ray mond een drukke tijd achter de rug en diverse projecten in Noord-Brabant afgerond. Een detailopname van het oude dorp Engelen, een driehoeksmeting vanaf de toren van Vlij men en rechthoeksmeting van het Westbolwerlc in Heusden. Momenteel is Raymond bezig met het opmeten van de pol der Bokhoven. Het Leege Land organiseert projecten in het hele land waarbij historische landmeetkunde centraal staat. Vanwege het slechte weer, heb ik Luitenant Van Uppelscho- ten helaas niet kunnen assisteren bij zijn veldwerk. Toch heb ik een goed beeld gekregen van hoe onze vakgenoten tweehonderd jaar geleden aan het werk waren. Wie, na dit stuk gelezen te hebben, zin heeft om Luitenant Van Uppelschoten te assisteren in projecten kan uiteraard contact met hem opnemen. Hij is op zoek naar goede histo risch geïnteresseerden, die niet terugschrikken van stin kende bivakkleding en kennis hebben van het snijden van een ganzenveer om de kaarten te inkten. Kennis van land meetkunde is niet eens echt nodig! "Wij willen voorname lijk ontdekken hoe men vroeger werkte en de moderne werkwijze en kennis stoort daar vaak bij", legt Raymond uit. "Wij proberen liever of een beschrijving uit een hand boek uit 1807 nog bruikbaar is." GEO-INFO 2004-12

Geo-Info | 2004 | | pagina 15