Theo Overdu in "Leden van de Staten-Generaal, ver- maken van bijvoorbeeld overheidsin- Ik hoop dat bij alle activiteiten die de trouwen geeft een samenleving veer kracht en daadkracht". Met deze zin formatie, wordt het aspect van de be trouwbaarheid van de informatie komende periode op diverse fronten worden opgepakt dit uitgangspunt opende koningin Beatrix onlangs de nogal eens vergeten of te zeer naar breed wordt geadopteerd. Ook binnen Troonrede. Bij mij bleef deze zin de achtergrond verplaatst. Dat komt een nationaal programma als Ruimte hangen. wel goed en dat regelen we nog wel. voor Geo-Informatie zou - naast alle Vertrouwen, daar gaat het om. Ver- Laten we eerst maar zorgen dat we al- aandacht voor pilots, actuele scorings- trouwen tussen mensen, op elkaar ies 0p het internet krijgen, want an- mogelijkheden en tot de verbeelding kunnen vertrouwen. Ergens op kun- ders lopen we hopeloos achter en slaan sprekende animaties in drie of meer nen vertrouwen. Bijvoorbeeld op de we een modderfiguur. Hijgerig gaan dimensies - borging van betrouwbaar juistheid van een gegeven dat je raad- vervolgens velen aan de slag met de heid mijns inziens een vanzelfspre- pleegt. Ook voor het daadwerkelijke, hete adem van slogans als "if you are lcend en niet te veronachtzamen the- duurzame en succesvolle gebruik van not on internet, you are out of ma moeten zijn. Maar met een gemak- business" in hun nek. Wil je echter lcelijke verwijzing naar Ruimte voor - zeker als overheidsorganisaties - Geo-Informatie alleen zijn we er niet duurzaam en echt succesvol presteren en komen we er ook niet mee klaar. Hoe staan we ei nu vooi als het op ver- ^an zaj er z,n mjnst een halans Een ieder van ons zal er - waar dan ook trouwen aankomt? De schrijver Geert moeten zyn tussen het streven naar - zelf mee aan de slag moeten en ook geo-informatie is de basis van vertrou wen cruciaal. Mak is er niet gerust op. In het dagblad Trouw van woensdag 22 september jl. stond een uitgebreid interview met als intrigerende titel: De vis gaat rotten bij de kop. Geert Mak zag het in Ameri ka en hij ziet het ook steeds nadrukke lijker hier in Nederland. Wantrouwen verdringt in toenemende mate het ver trouwen in de relaties tussen mensen. Een symptoom daarvan is de opruk kende afrelcencultuur in bedrijven en overheidsorganisaties. Daar moeten we als eerste van af, zegt Mak. Als wan trouwen de boventoon gaat voeren, dan hebben we echt een fundamenteel andere kant. transparantie en toegankelijkheid aan zelf het goede voorbeeld moeten gaan de ene kant en de grote waarde van as- geven. "Practice what you preach" zeg- pecten als duurzaamheid, kwaliteit, gen we tegenwoordig. In het oude actualiteit en betrouwbaarheid aan de India bracht de grote Gandhi het ten slotte als volgt onder woorden: wees zelf de verandering die je voor de Uit de tijd, zo'n jaar of 10 a 15 geleden, samenleving wilt. Prettige wedstrijd! toen we allemaal net begonnen waren met het invoeren van geografische in formatiesystemen, herinner ik me nog levendig het ijzersterlce, maar in middels toch ook wel sterk gedateerde beeld van het GIS-huis. Het fundament van dit huis werd gevormd door de Theo Overduin. Innovatiemanager provincie Utrecht en tevens DURP-coördinator van en voor de provincies. probleem en begint de vis te rotten bij ruimtelijke gegevens. En we weten al lemaal wat er met een huis gebeurt als het fundament niet klopt. Het hele Vertrouwen komt te voet en gaat te zaakje stort als een (modern/digitaal) de kop! kaartenhuis gewoon klassielc/analoog/- genadeloos in elkaar, een rokende paard. Een spreekwoord dat velen van ons kennen en dat zo waar is als een koe. Waar vertrouwen ophoudt, ein- puinhoop als tastbaar bewijs achterla- digthet paradijs en begint de woestijn, tend. Als we dat willen voorkomen, Ook voor ons eigen vakgebied, de zullen we - zoals gezegd - een verstan- ruimtelijke informatievoorziening, dige strategie moeten hanteren bij het kunnen en moeten we ons deze simpe- bevorderen van het gebruik van 'onze' le en tijdloze wijsheden ernstig ter geo-informatie. Toegankelijkheid en harte nemen. Bij alle aandacht die er betrouwbaarheid als onafscheidelijk tegenwoordig - terecht - is voor het begrippenpaar zou daarbij het uit- ontsluiten en voor het toegankelijk gangspunt moeten zijn. GEO-INFO 2004-12 Geo-lnfo in de Praktijk Bouwen aan vertrouwen... 527

Geo-Info | 2004 | | pagina 25