Het doel van een risico-analyse is een bijdrage te leveren aan een objectieve afweging tussen verhoging van datakwa liteit en reductie van het aantal incidenten [COB, 2003]. Voor zo'n analyse zijn gegevens nodig zoals beschreven in fig. 1. De eerste vraag is of dergelijke gegevens bestaan, de tweede vraag is of belanghebbenden deze ter beschikking willen stellen. Tabel 2 geeft een overzicht van schadere- gistraties bij betrokkenen. Daarnaast is de vraag hoe gede tailleerd bij incidenten de oorzaak beschreven wordt. Het voorbeeld eerder in dit artikel maakt duidelijk hoe voor zichtig men moet zijn in het interpreteren en benoemen van oorzaken. De tweede vraag is dus of belanghebbenden Tabel 2. bereid zouden zijn gegevens af te staan voor een risico-ana- Registratie lyse. Daar wordt hieronder op ingegaan. van schade belanghebbende gegevens voordeel nadeel gravers ieder bedrijf zijn eigen administratie, veel kleine bedrijven schadeposten duidelijk gekoppeld aan incidenten verschillende definities van schade per bedrijf, data verzameling kan lang duren leidingbeheerders centraal geen verschil in definitie van schade niet alle schade posten (arbeidstijd, materiaal) gekoppeld aan incidenten KLIC geen eigenaar van gegevens Raad voor de Transportveiligheid (RvTV) alleen incidenten met grote impact veel gegevens over de onderzochte incidenten niet duidelijk of altijd dezelfde gegevens verzameld zijn verzekeraars onbekend voor buitenwereld klanten DTe gaat onderbrekingen van de energielevering registreren Kwaliteit van kabel- en leidinglcaarten en in het bijzonder de incompleetheid van die kaarten, kan bijdragen aan een verhoogde kans op kabel- en leiding- schade. Het kan lonend zijn om deze datakwaliteit te verhogen om zo de schade te reduceren. Of het werkelijk lonend is, is onbekend: daarvoor ont breekt kwantitatief inzicht. In dit arti kel is het kwaliteits-element compleet heid concreet gemaakt en opgesplitst naar verschillende soorten incompleet heid. De soorten incompleetheid zijn bij alle belanghebbenden bekend maar op dit moment ontbreekt enig inzicht in hoe sterk deze ge correleerd zijn De bereidheid om gegevens over te dragen voor een risico analyse is van een aantal factoren afhankelijk en verschilt tussen de belanghebbenden. Zo mag de RvTV geen ruwe da ta doorgeven aan derden, mag KLIC geen gegevens uit wisselen omdat zij daar niet de eigenaar van is en zullen de verzekeraars niet bereid zijn gegevens uit te wisselen om dat dit voor hen te belangrijke bedrijfsinformatie is. De lei dingbeheerders zijn een beetje huiverig voor extern onder zoek. Die huiver komt voort uit de negatieve publiciteit ge genereerd door een bepaalde website en door een conflict tussen een software-ontwilclcelaar en KLIC [Meeus, 2003]. Anderzijds zien zij ook dat het antwoord op deze negatieve publiciteit juist kan zijn: te communiceren dat zij wel de gelijk de oorzaken van schade voortvarend aanpakken en dat zij hun informatievoorziening best op orde hebben. Dat is de boodschap die werd uitgedragen in interviews met Jan de Kruif in dit tijdschrift. Tenslotte de gravers: bij hen is te verwachten dat er een grote bereidheid is deel te nemen aan het onderzoek, aangezien zij nu het gevoel heb ben dat zij in de hoek zitten waar de klappen vallen. Echter zoals uit tabel 2 blijkt, zal dat verzamelen bij hen langer duren omdat zij geen centrale registratie hebben en zal analyse van hun gegevens lastiger zijn wegens verschillen in definities. met de kans op incidenten. Wanneer dat wel bekend was dan zou men prio riteiten kunnen stellen in de aanpak van verschillende soorten compleet heid. Een risico-analyse kan kwantita tief inzicht geven in de verwachte kosten en baten van een verhoging of verlaging van de datakwaliteit. Daar voor zijn echter wel gegevens nodig. Om de haalbaarheid van een risico-ana lyse te onderzoeken werd in het tweede deel van dit artikel een omgevingsanaly se gemaakt. De bereidheid om gegevens aan te leveren voor een risico-analyse is afhankelijk van wat men van de uit komsten verwacht. Wat zal er uitko men, wie zal opdraaien voor de kosten en wie zal profiteren van de baten? De beantwoording van deze vragen is een punt van voortdurende strijd tussen be langhebbenden. Het is een strijd die zijn ups en downs kent op de politieke agen da en op dit moment zitten we in een 'up'. Er is een steeds sterkere roep van GEO-INFO 2004-12 Gegevensuitwisseling voor risico-analyse Conclusie 532

Geo-Info | 2004 | | pagina 30