alle belanghebbenden richting nationa le overheid om de regie in handen te ne men in de ordening van de ondergrond se infrastructuur, omdat we anders "wachten op de grote klap" [Bijleer, 2004], [COB, 2003], [Meeus, 2003]. Te ver wachten is dat wanneer de overheid duidelijke regels ontwikkelt over de ver deling van verantwoordelijkheden, dat dan belanghebbenden voortvarender aan de slag zullen gaan met het aanpak ken van de oorzaken van schade. Dijkema, H. en R. Zweistra. Rechtspraak bij kabel- en leidingschades: onderaannemer staat juridisch zwak. Het Loonbedrijf 2001, no. 12, p. 18-21. Lever, A.B. e.a., Kabels en leidingen in de Nederlandse bodem: Aansprakelijkheid bij schade. Stichting Maatschappij en Onderneming. 1997. Meeus, T.J. en R. Schoof. Wachten op de grote klap: Niemand is verantwoordelijk voor het ondergrondse labyrint in Nederland. NRC Handelsblad 19 april 2003. Samenvatting Kwaliteit van geo-informatie in kabels en leidingen Fouten in kaarten kunnen leiden tot een verhoogde kans op bescha diging van kabels en leidingen. Vooral incompleetheid: de graver verwacht geen leiding op een locatie en begint dan te graven zonder de voorzorgsmaatregelen die hij anders wel zou nemen. Met een ri sico-analyse kunnen de kosten van kwaliteits verhoging worden af gewogen tegen de baten van schade reductie. Voor zo'n analyse zijn wel gegevens nodig van verschillende actoren. Het artikel beschrijft de actoren en hun bereidheid om gegevens af te staan. Trefwoorden geo-informatievoorziening, leidingregistratie, onderzoek Fig 3. Ook deze vorm van leiding registratie bestaat nog op een aantal plaatsende vraag is hoe het met de kwaliteit van deze informatie staat. Summary Quality of geo-information in cables and pipes Errors in the maps supplied to groundwork companies may increa se the probability of damage to underground pipelines. Especially incompleteness is an issue: groundworkers do not expect a pipeline at a certain locationso they do not take the precautionary measu res. Risk-analysis may support in making the trade-off between costs of data quality improvement and the benefits of damage- reduction. For such analysis, data are needed from actors such as groundwork companies and utility companies. The second part of the paper describes these actors and their willingness to contribute data. Literatuur Aalders, H.J.G.L., Standaardisatie van de geo-kwaliteit. In Heres, L. (red.), Kwaliteit van geo-informatie. p. 4-13. Delft, KNAW-NCG, 1998. Bijleer, J., U wilt een kabel of leiding? Graag! Maar waar? Presentatie op het KVGN Bolegbo-vok congres "Welkom in de onderwereld!", 11 juni 2004, Bussum. Zie http://www.kvgn.nl (laatst gecontroleerd 05-10-'04). Brassel, K., F. Bucher, E.M Stephan, and A. Vckovski. Completeness. In: Guptill, S.C. and Morrison, J.L. (red.), Elements of spatial data quality. Interna tional Cartographic Association, p. 81-108. Elsevier Science, Tokyo, 1995. COB, Mogelijkheden voor registratie van buisleidingen. Rapport B225-E-03-094. COB: Gouda, 2003. Cooke, R. and E. Jager. A probabilistic model for the failure frequency of underground gas pipelines. Risk Analysis 1998 no 4, p. 511-527. Bruin de, S., A.K. Bregt en M.P.J, van de Ven. De gebruikswaarde van geografische gegevens. Geodesia 2001 no.3, p. 128-133. Kruif de, J., Datakwaliteit is speerpunt bij Essent Netwerk: de kabel- en leidinginforma tie bij Essent Netwerk is klaar voor de toe komst. Geo-info 2004, no. 4, p. 144-149. Keywords geo-information engineering, utility registration, research Résumé La qualité de Vinformation géographique dans les cables et conduits Les erreurs faites dans les cartes augmentent le risque de détériora- tion des cables et conduits. Particulièrement le caractère incomplet de I'information est un problème: le terrassier ne s'attend pas, lors- qu'il est sur place, d'etre surpris par un conduit et commence done a creuser sans prendre les mesmes de sécurité qui s'imposent. Par une analyse des risques lesfrais relatifs a I'amelioration de la qualité sont comparés aux avantages qu'entraine la réduction des dégats. Pour effectuer une telle analyse, nous devons disposer de données provenant de différents partis. L'article décrit les acteurs et la bienveillance de mettre les données a disposition. Mots Clés lTnformation géographique, enregistrement des cables et conduits, recherche GEO-INFO 2004-12 533

Geo-Info | 2004 | | pagina 31