Arnold Bregt Bij het Joint Research Centrum van de informatiekunde/geodesie stond er he- Topografische Dienst Kadaster (TDK) Europese Unie in Ispra, Italië, werd de laas niet in. Maar stel nu dat ze mij ge- startte in 1815 als Topographisch vraagd zouden hebben om in een paar Bureau, een onderdeel van het Depot pagina's de hoofdontwikkelingen in Generaal van Oorlog, ons vakgebied te beschrijven. Wat zou We staan nu aan het begin van het der- ik dan hebben opgeschreven? Ik bleef de raamwerk. Het geo-informatisch Ik snuffelde wat in de doos. Veel detec- met deze vraag de daarop volgende da- raamwerk Hier5ij gaat het om het or. algemene bibliotheek opgeruimd. Bui ten stond een doos met verouderde Nederlandstalige boeken. "Neem maar mee", zei de mevrouw achter de balie. tives van 25 jaar oud. Ellery Queen, gen rondlopen. Wat zou ik nu hebben Sjöwall Wahlöö, etc. Mijn oog viel op aangemerkt als onze belangrijkste bij een vergeelde Aula-pocket uit 1982. drage aan de mensheid...? Diverse in- "Zo ver is de wetenschap", luidde de ti tel van het boek. Ilc bladerde door het novaties schoten door mijn hoofd. Uit eindelijk kwam ik op 'raamwerken'. ganiseren van de integratie tussen de ruimtelijke gegevens en de ontsluiting hiervan. De ontwikkeling van een geo- informatie-infrastructuur. Ieder eerder raamwerk vormt het fun- boelc. Voorin stonden nog de uitleen- Als vakgebied hebben we de mensheid stempels. 7 APR. 1983 11 FEB. 1993. drie raamwerken gegeven. We staan Ilc moest glimlachen. Ja, dat is waar nu aan het begin van de ontwikkeling dament voor het volgende. Daarnaast zien we bij de start van ieder raam werk stevige belangstelling vanuit de ook, zo gebeurde dat vroeger. Stempels in het boek met de retourdatum. Ilc van het derde raamwerk. Wat zijn die drie raamwerken? besloot het boekje mee naar huis te Het eerste raamwerk is het geodetisch politiek. Colbert uit Frankrijk stimu- nemen. De daarop volgende dagen las ilc de raamwerk. Bepaling van grootte en vorm van de aarde en de locaties hier- leerde bijvoorbeeld sterk het topografi sche raamwerk en Clinton uit de VS Aula-poclcet. Een groot aantal weten- op. De ontwikkeling van dit raamwerk speelde met de "Clinton order for the schappers in Nederland reflecteerde in een paar pagina's op de ontwikkelin gen in het eigen vakgebied van de afge lopen decennia en kwamen met voor- is in de oudheid gestart met o.a. de bepaling van de omtrek van de aarde door Eratosthenes en belangrijk samenvattend werlc van Ptolomeus. De development of a national spatial data infrastructure in the USA" in 1994 een belangrijke rol bij de start van het der de raamwerk. Ook zien we bij de start Veel wetenschapsgebieden zagen voor zichzelf een glorieuze toekomst. Binnen de natuurkunde werd voor zijn hoogtepunt in de zeventiende en de achttiende eeuw met discussies over de vorm van de aarde door o.a. spellingen voor de komende 25 jaar. wetenschappelijke discussie bereikte yan ieder raamwerk een verandering van de spelers in het werkveld. Het eerste raamwerk werd en wordt vorm gegeven door geodeten, bij het tweede spelen de topografen en belangrijke rol en bij het derde zien we de geo-in- formatici en geo-informatielcundigen opkomen. speld dat er aan het eind van de vorige Newton en wetenschappelijke expedi- eeuw er een theorie van alles zou zijn. ties naar Peru en Lapland voor het me- Oolc de politicologen zagen voor zich- ten van de breedtegraad. De ontwikke ling en vooral de verfijning van dit eer ste, geodetisch raamwerk gaat nog steeds door. zelf een toekomst met sterke groei. De geschiedkundigen lieten zich niet uit over de toekomstige ontwikkelingen, maar dat past ook wel binnen de be- Als tweede raamwerk zie ilc het topo- Een mooi vakgebied dat raamwerken roepsethielc van dit vakgebied. Veel grafische raamwerk. De aftrap voor voor de wereld mag leveren. Wellicht van de voorspellingen zijn niet uitge- de ontwikkeling hiervan kwam uit iets voor een nieuwe Aula-poclcet. Maar komen of toch even net iets anders ge- Frankrijk. Colbert gaf in opdracht van ja, de Aula wetenschappelijke reeks be lopen dan gedacht. Lodewijlc XIV in 1669 aan de Italiaan staat niet meer. Dat hadden de redac- Interessant is ook om te zien welke ge- Cassini de opdracht de topografische teuren van de pocket 25 jaar geleden bieden er niet genoemd worden. De in- kaart van Frankrijk te vervaardigen. 00k niet helemaal goed voorspeld, formatica, bijvoorbeeld werd niet ge noemd. En als er één vakgebied is dat de afgelopen jaren het functioneren Deze ontwikkeling heeft veel navol ging gekregen. Veel topografische diensten zijn opgericht om het tweede van de wereld en onze werkomgeving raamwerk vorm te geven. De Ordnance heeft bepaald dan is het wel de infor- Survey (OS) in Engeland werd bijvoor- matica. Ook ons eigen vakgebied geo- beeld in 1791 opgericht en onze eigen Arnold Bregt Wageningen Universiteit Centrum Geo-informatie Reacties naar: arnold.bregt@wur.nl GEO-INFO 2004-12 Geo-lnfo in Onderzoek en Onderwijs Het derde raamwerk 537

Geo-Info | 2004 | | pagina 35