ren te weinig rekening gehouden. In de praktijk blijkt dat de complexiteit van locatieontwikkeling en de toepas sing van instrumenten ook belangrij ke factoren zijn waardoor de ontwik keling van woningbouwlocaties vertra ging oploopt. Gemeenten kunnen op dit gebied veel leren van ervaringen binnen andere gemeenten. Het is dan ook van groot belang dat het in de No ta Grondbeleid aangekondigde kennis centrum voor grondbeleid alsnog inge steld wordt. Literatuur Groetelaers, D.A., Wet voorkeursrecht gemeenten hij de Hoge Raad. Consequen ties voor het gemeentelijk grondbeleid', Geodesia, jrg. 43 (2001), nr. 6, p. 300-306. Groetelaers, D.A., Instrumentarium loca tieontwikkeling. Sturingsmogelijkheden voor gemeenten in een veranderde markt situatie, Delft University Press, 2004. Groetelaers, D.A. en E.J. Kleingeld 'Gemeentelijk voorkeursrecht. Nieuwe kan sen voor verbetering stads- en landinrich tingspraktijk?', Geodesia, jrg. 42, 2000, nr. 12, p. 543-549. Minister van VROM, Grondbeleidsinstru- mentarium en de uitvoering van de Vierde nota extra, 's-Gravenhage. (1994) Ministerie van VROM, Op grond van nieuw beleid. Nota Grondbeleid, 's-Gravenhage. (2001) Samenvatting Grondbeleidsinstrumentarium onder de loep Sinds de jaren negentig zijn de grondmarkt en de ontwikkeling van woningbouwloca ties sterk veranderd. Marktpartijen hebben meer invloed gekregen en gemeenten hebben een andere positie gekregen in het locatieont wikkelingsproces. In een promotieonderzoek werden ontwikkelin gen in het grondbeleid, het instrumentarium en de gemeentelijke praktijk onderzocht in de periode waarin de marktsituatie veran derde. Uit het onderzoek blijkt dat zowel een actief als een faciliterend grondbeleid onvoldoende instrumenteel ondersteund worden. Ver der is er bij de overheid te weinig aandacht voor de complexiteit van locatieontwikkeling en het gebruik van het grondbeleidsinstru mentarium. Summary A closer look at land policy instruments Since the 1990s, the real estate market and the urban site develop ment process have changed considerably in the Netherlands. Instead of being the main actor, local authorities have less control over the development process and are now facing competition from private developers and building societies. The development of land policies and instruments, alongside a survey and case studies of their use at local authority level in the changing market situation are central to a recently completed PhD-research. This shows that neither an active nor a facilitatory land policy enjoys adequate support in the form of instruments and provisions. Moreover, the national government seems to have failed to take into account the sheer complexity involved in site development and in applying the relevant instruments. Résumé La politique foncière sous la loupe Le marché fonder ainsi que le développement des emplacements de construction de logements ont fortement évolué depuis 1990. Les partenaires du marché ont plus de pouvoir et les communes se posi- tionnent d'une autre fagon dans le procés du développement de la location. Le développement de la politique foncière, I'instrumenta tion et la pratique communale ont été étudiés pendant la période oü la situation du marché a changée. L'étude démontre qu'une politi que foncière active et facilitaire n'estpas assez soutenue. Les autorités n'attachent pas assez d'importance a la complexité du développement de la location ainsi qu'aux moyens pour une politi que foncière. Wij wensen u al het goede voor 2005 en hopen dat de wereld in het nieuwe jaar van rampen gevrijwaard mag blijven. Mocht het onverhoopt toch weer een keer misgaan dan hopen wij dat geo-ICT uitkomst kan bieden. Het eerste internationale symposium Geo-information for Disaster Management zal dit zeker aantonen, http://www.gdmc.nl/gi4dm Sectie GIS-Technologie, Onderzoeksinstituut OTB, TU Delft Elma Bast-Gast, Elfriede M. Fendel, Tjeu Lemmens, Peter van Oosterom, Friso Penninga, Wilko Quak, Swati Gehlot, Theo Tijssen, Edward Verbree, Marian de Vries en Siyka Zlatanova. 3 ti Ge0neWonr^5esoc/ety GEO-INFO 2004-12 ss TU Delft

Geo-Info | 2004 | | pagina 41