Geografische informatie heeft ons beeld over Irak als zandbak Lex Runderkamp maakt gebruik van satellietbeelden om een reportage te maken. ijna dagelijks komen we kaarten tegen: in de me dia, onderweg, op het werk of op school. Wie maakt deze kaarten? Hoe worden deze kaarten gemaakt? Waarom zien deze kaarten er zo uit? In de serie "Kaarten van alledag" worden de kaarten die we dagelijks tegenko men nader beschouwd. Deze keer: de kaart in het NOS Journaal. In vogelvlucht van New York, via Qatar en Basra naar Bag dad. Het beeld duikt omlaag en zoomt in op het centrum van de stad: het Iraakse Ministerie van Informatie. Een ka der toont ten slotte hoe een kruisraket zich in het gebouw boort. Kaarten en satelietbeelden ondersteunden tijdens de laatste Golfoorlog niet alleen de presentatie van het nieuws in het NOS journaal, maar vormden een zelfstandi ge bron van informatie. Wat doe je als journalist in Nederland als de oorlog in Irak wordt uitgevochten en de pers ter plaatse door het Ameri- lcaanse leger wordt ingeperkt? Lex Runderkamp, onderzoelcsj ournalist bij het NOS Journaal, klopte aan bij de remote-sensing-specialisten van het bedrijf Imagem, met wie hij reeds voor reportages over Srebrenica en Afghanistan samenwerkte. De nieuwsitems die werden samenge steld uit satellietbeelden van Imagem maakten zo'n indruk op de redactie van het NOS Journaal, dat hiervoor dagelijks enkele minuten gereser veerd werden. Met het programma Ke yhole, waarmee snel fly-through ani maties gemaakt kunnen worden op basis van satelietbeelden en digitale terreinmodellen, werd voor de kijkers een duidelijk beeld geschapen van de situatie in de straten van Bagdad. Met "embedded journalism" was dit zeker niet mogelijk geweest. De vormgevers van het NOS Journaal maken de locatielcaarten met het pro gramma Curious World Maps, dat wereldwijd door de meeste televisie zenders wordt gebruikt. Met een druk op de knop verschijnt een kaart van Thailand op het scherm. Door op "hoofdstad" te klikken verschijnt een puntsymbool en de tekst "Bangkok" op het scherm. Met de muis pakt de vormgever de tekst "Thailand" op om ruimte te maken voor het tekstblokje "Bangkok". Omdat Curious World Maps een Brits programma is, worden Engelse toponymen (geografische na men) op de kaart geplaatst. De vorm gever kan de tekst echter zelf aanpas sen. Om toponymen consequent te spellen wordt gebruik gemaakt van het stijlboek van de NOS. Van tevoren is vormgeving van de ondergrond, de symbolen en de tek sten vastgesteld, opdat de kaart een ty pische NOS Journaal-stijl krijgt. Voor het Jeugdjournaal worden bovendien kaartanimaties gebruikt. De animatie begint met een wereldbol gecentreerd op Nederland. De aarde draait totdat het land waarover het nieuwsitem gaat in beeld is. Dan zoomt het beeld in en wordt de geografie van het land GEO-INFO 2004-12 Kaarten van alledag 548 inzicht in beeld

Geo-Info | 2004 | | pagina 46