zichtbaar. Voor het bijwerken van de kaartbeelden wordt Photoshop ge bruikt. Helaas kunnen kaarten uit Cu rious World Maps niet worden geëx porteerd naar Illustrator. Wel kunnen de kaarten als gidsbeeld gebruikt wor den waarna in Illustrator het beeld wordt gedigitaliseerd om een aange paste kaart te maken. Om een driedi mensionaal effect te creëren gebrui ken de vormgevers het programma 3D Studio Max. Omdat de meeste kaarten een lage informatiedichtheid hebben (locatielcaarten) is tot nu toe weinig noodzaak geweest voor kartografïsche inzichten en kennis en zijn de kaarten op basis van vormgeving tot stand ge komen. Als iemand er aan bijdraagt dat men sen dagelijks een kaart krijgen voor geschoteld, dan is dat Erwin Krol. Ge durende zijn loopbaan bij het NOS Journaal is de vormgeving van de Edward Mac Gillavry, redacteur. M.m.v. Julius Spit. weerkaart regelmatig veranderd. Eerst was de weerkaart vooral opgebouwd uit symbolen. Het onderscheid tussen land en zee was slechts minimaal vormgegeven. Vervol gens werd de weerkaart een aansprekend symbool. Het moest 'echt' lijken. Dit werd versterkt door reliëf te sugge reren. Met de ingebruikname van het systeem Trivis van Weather News International eerder dit jaar is de vormge ving veranderd door nieuwe mogelijlceden. De hypsome- trische kleurschaal is vervangen door een groene achter- grondkleur. Het gebruik van fly-through animaties om de weersverwachtingen aan te geven vindt Erwin Krol voor namelijk een leuke gimmick. Er wordt namelijk een zeker heid gesuggereerd die er niet is. Juist het gebruik van sym bolen benadrukt ook een zekere mate van onzekerheid in de weersvoorspelling. Zeker in de onderzoeksjournalistiek ontstaat er bij het www.keyhole.com NOS Journaal een bewustwording van de meerwaarde die geografische informatie kan leveren bij het presenteren van het nieuws van de dag. Er is nog weinig kennis en er varing aanwezig om geografische informatie ten volle te benutten. Desondanks is iedere kaart in het NOS Journaal een prachtig voorbeeld van de brede toepassing van ons vakgebied. www.curious- software.com www.weather news.com 1 if i" Kaarten op afroep met behulp van Curious World Maps. GEO-INFO 2004-12 549

Geo-Info | 2004 | | pagina 47