z IS! In memoriam Martinus de Smit (1925-2004) PERSONALIA Meldingen of tips voor deze rubriek kunt u sturen naar redactie@geo-info.nl of naar Geo-Info, Postbus 57,5700 AB Deume. Per 1 december 2004 verliet Wisse van de Guchte Rijkswaterstaat Advies dienst Geo-informatie en ICT door ge bruik te maken van de FPU-regeling. Hij sloot zijn 42-jarige carrière bij die dienst af als Landelijk Coördinator Quantity Survey. Per 1 november zijn ir. Nicole Borkens en ir. Frank Kenselaar in dienst getre- ir. Frank Kenselaar den als afdelingsadviseur bij de afde ling Landmeten en Vastgoedinforma tie van Gemeentewerken Rotterdam. Nicole Borkens was voorheen werk zaam als teamleider en adviseur bij Ingenieursbureau Oranjewoud, Frank Kenselaar was eerder werkzaam als docent bij de Technische Universiteit Delft en als geodetisch adviseur bij het Kadaster. ir. Nicole Borkens 554 Op 3 november 2004 overleed op 79-jarige leeftijd in Den Haag het erelid van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie, nu vereniging Geo-Informatie Neder land, Martinus de Smit. Hij groeide op in een huis waar met kaarten gewerkt werd: zijn vader was als kartograaf en later mede-directeur werkzaam op het lithografisch bedrijf Smulders in Den Haag. Samen hoorden ze tot de mede-oprichters van het Cartografisch Instituut Bootsma, later bekend als Falkplan-CIB, een bedrijf dat het commerciële kartografische establishment in Neder land uitdaagde met nieuwe projecten en producten. Het is Martinus de Smit geweest die in 1956 tijdens een verblijf op de kartografendagen van de Deutsche Gesell- schaft fur Kartographie in Remagen de daar aanwezige Nederlanders ertoe bracht een Nederlandse vereniging voor kartografie (NVK) op te richten. In die jonge vereni ging heeft Martinus de Smit voor een gezonde financiële basis gezorgd: hij was penningmeester van 1958 tot 1971. Maar zijn belangrijkste wapenfeit was het penning meesterschap van de Stichting die in 1967 het Internatio nale Kartografische Congres van de ICA naar Nederland haalde en organiseerde. Door een knap financieel beleid heeft dat congres niet alleen uit gekund, er waren ook re venuen van tienduizenden guldens, die na afloop gestort werden in een fonds, dat Nederlandse kartografische ac tiviteiten ondersteunde. Kartografisch gezien nog be langrijker was bij dit Congres de aan alle deelnemers uit gereikte "Doos van De Smit", een overzicht van de Neder landse kartografie in de vorm van 40 op karton geplakte kaartffagmenten, dat een geweldig inzicht gaf in aard en niveau van de Nederlandse kaartproductie. Het was tot stand gekomen op initiatief van De Smit, die ook het be langrijkste aandeel in de zeer bewerkelijke productie er van had, samen met zijn vrouw Ruth. Romein stelt (Kaartbulletin 26,1971) dat De Smit de NVK heeft helpen vormen tot een vereniging van kaartmakers en kaartliefhebbers. Hij heeft op straffe wijze het kwali teitsbewustzijn van de Nederland se kartografen bevorderd, o.a. door de beste buitenlandse ex perts als sprekers naar Nederland se kartografische studiedagen te halen, en hij heeft altijd op het be lang van een goede kartografische opleiding in Neder land gehamerd: hij speelde een belangrijke rol bij het tot stand komen van de PBNA-opleiding, en volgde de ont wikkelingen op de HTS en de universiteit op de voet. Rond 1990 verliet De Smit Falkplan/CIB als technisch directeur, kort voor het overging naar het Wegener con cern; daarna was hij gevestigd als freelancer in de karto grafie, wat geen dikke boterham opleverde. Desondanks had Martinus een zeer ontwikkeld gevoel voor het publieke welzijn - door zijn bemiddeling is de prachtige collectie kaarten uit de periode 1900-1933 ge drukt door het lithografisch bedrijf Smulders van zijn vader, H.G. de Smit, terechtgekomen bij de kaartenverza meling van de Universiteit Utrecht. Hij heeft er boven dien voor gezorgd dat alle uitgaven van Falkplan CIB van 1948-1990 in diezelfde verzameling zijn ondergebracht, waardoor er een rijke collectie van commercieel kaart materiaal, die het grootste deel van de twintigste eeuw beslaat, behouden is gebleven. Dit tot grote vreugde van de geschiedschrijvers van de twintigste eeuwse Neder landse kartografie. Wij zullen ons Martinus de Smit blijven herinneren als iemand die onvermoeibaar bezig is geweest met het op heffen van schermen tussen kartografische bedrijven om samen het kwaliteitsbewustzijn van de Nederlandse kar tografen te vergroten, door goede voorbeelden te tonen en door verbetering van de opleiding. Dat was ook de re den waarom de NVK hem in 1973 het erelidmaatschap verleende. We zijn hem veel dank verschuldigd. Ferjan Ormeling •o «j GEO-INFO 2004-12

Geo-Info | 2004 | | pagina 52