Om het voordeel van de alternatieve kijk op de data te illustreren is gebruik gemaakt van Charles Minard's kaart. Deze kaart geeft de dramatische verliezen van Napoleons le ger weer tijdens zijn Russische veldtocht (fig. 1). De kaart is oorspronkelijk gepubliceerd naast een soortgelijke kaart van Hannibal's veldtocht over de Alpen. Minard wilde met beide kaarten de zinloosheid van oorlog tot uitdrukking brengen. Hij werkte als een ingenieur bij de afdeling "we gen en bruggen" van de Franse spoorwegen en begon pas la ter in zijn leven met kartografïe. Gedurende die periode produceerde hij ongeveer vijftig kaarten, waarvan de meeste transport en economie als onderwerp hadden: be- wegingslcaarten en diagramlcaarten. Het leven en het werk van Minard (1781-1870) is uitgebreid beschreven in [Friend ly, 2000] en [Robinson, 1967]. Een overzicht van zijn kaar ten, die hebben bijgedragen tot de ontwikkeling van the matische lcartografie, kunnen gevonden worden in [Palsky, 1996] en [Robinson, 1982]. Bij alle kaarten die zijn geproduceerd door Minard was de al gemene boodschap veel belangrijker dan de relatie tussen de gegevens en de geografische ondergrond. Minard benoemde zijn kaarten dan ook als "carte figuratives". Vanuit dit perspec tief had hij geen aandacht voor kaartprojecties en manipu leerde hij zelfs de lcaartschaal al naar gelang de behoefte van het thema. Dit wordt geïllustreerd in fig. 1. De heen- en terugtocht naar Moskou zijn afgebeeld als twee apart dikke lijnen (heen in grijs, terug in zwart). In werkelijkheid volgde de terugkeer ongeveer dezelfde route als de opmars naar Fig. 3. Drie Moskou. Minard tekende deze lijnen apart om zijn bood- verschillende schap te versterken. De zeer gedetailleerd weergave van rivie- weergavemethoden ren past eigenlijk niet bij de algemene boodschap van de van twee momenten kaart. tijdens de veldtocht (24 juli en 24 De kaart van Minard laat verschillende 'variabelen' zien. Zo- augustus 1812). als bij elke kaart is er locatie, waarbij naast de hoofdroutes Iedere set geeft enkele minder belangrijke routes aangegeven worden. Een een alternatieve diagram dat de temperatuur tijdens de tocht aangeeft is ver- Cartografische bonden met de terugtocht (de zwarte lijn). Bovendien laat de weergave. A 3 lcaart de omvang van het leger zien door de breedte van de routes aange vuld met absolute getallen. Namen dui den belangrijke veldslagen en geografi sche objecten aan. De factor tijd is im pliciet aanwezig door het duidelijke onderscheid tussen de opmars (oost waarts) en de terugtocht (westwaarts). Alleen het temperatuurdiagram is voor zien van absolute tijdsaanduiding. In de realiteit is de veldtocht veel com plexer verlopen zoals duidelijk wordt uit fig. 2. Het hoofdleger volgde een pad via Kovno (24 juni), Vilna (29 juni), Vite bsk (23 juli), Smolensk (16 augustus), Borodino (7 september) naar Moskou (15 september - 23 oktober). Het leger begon met 500.000 soldaten maar Na poleon arriveerde in Moskou met min der dan 100.000. Hoewel sommige sol daten op bevoorradingsplaatsen en in garnizoenssteden achterbleven, en an dere deserteerden, werden de meeste verliezen geleden door slechte leefom standigheden. Dit resulteerde in veel doden door ziektes als dysenterie en ty fus. Bij de belangrijkste veldslag van de hele veldtocht, bij Borodino, vielen 'slechts' 30.000 doden. Gedurende de terugtocht vocht het leger veldslagen in Maloyaroslavets (24 oktober), Viazma (3 november), Karsnoi (16 november) en bij de overtocht over de Berezina (27 no vember). Ondanks deze veldslagen was het winterweer met strenge kou de grootste vijand. Met de oversteek van de Njemen door de achterhoede van het le ger onder Marshall Ney op 14 december wordt de veldtocht als beëindigd be schouwd. Beschrijvingen van de veld tocht kunnen worden gevonden in [Austin, 2000]. De vraag is hoe we via vi suele representaties een alternatieve kijk kunnen krijgen op deze kaart en zijn gegevens en wel zo dat het inzicht en kennisniveau toeneemt. Deze uitda ging is extra groot als we mogen afgaan op de eerder genoemde uitspraak van Tufte die beweerde dat Minard al een perfect stuk werk had geleverd. Het karteren van veranderingen in de tijd betekent het in beeld brengen van veranderingen in locatie en/of kenmer ken van objecten. Traditioneel hebben lcartografen hiervoor drie opties. De eerste betreft de enkelvoudige kaart waarin grafische variabelen worden toegepast op specifieke symbolen om GEO-INFO 2004-12 pv kJrH *13 J rl 1 Minard en zijn kaart It m Alternatieve visualiseringen van Minard's kaarten

Geo-Info | 2004 | | pagina 8