Voldoends instnpam Esperf-seeentrum Tcppos*iT5£ m life iene tflstfoonv- vergnpffÊng Seo-infa cjcntrnnl component geo-informatielcunde ge stalte te geven (geo-info centraal). En niet alleen andere opleidingen. Via een kenniscentrum met een lector moet onderzoek in de geodesie en de geo-informatica opgezet gaan worden. Als dat allemaal vorm krijgt, kan de opleiding toegroeien naar een topposi tie in de geodesie en de geo-informati ca in de Benelux. Door het verdwijnen van de bacheloropleiding in Delft ver schuift de aandacht van de opleiding naar andere instellingen in Nederland, maar ook in België. Via samenwerking kan veel moois tot stand worden ge bracht. De doelstellingen van het ondernemingplan. Het maken van werkstukken is een belangrijk onderdeel van de opleiding. Sinds vijfjaar hebben studenten van de opleidingen geode- sie/geo-informatica en ruimtelijke ordening en planologie (ROP) een gezamenlijk project waarbij een oud industrieter rein (Lage Weijde) in Utrecht opnieuw ingericht moet wor den. Hierbij was er een strakke rolverdeling waarbij de ROP- studenten het ontwerpproces uitvoerden en de geo-studen- ten GIS-diensten verleenden. Dit leidde tot vermoeiende maar leerzame misverstanden en frustraties. Dit jaar is de opzet anders, de studenten van beide opleidingen ontwer pen nu samen en denken samen na over GIS-oplossingen. Het wederzijdse begrip is groter, men leert meer van elkaar en komt tot betere ontwerpen omdat men eikaars proble men echt gaat begrijpen. De stichting "Naamlijst Ingenieurs Landmeetkunde" registreert al bijna veertig jaar de personalia van de afge studeerden van de opleiding. Bij de personalia bevindt zich ook de werkge ver van de afgestudeerde, waardoor een vrij volledig overzicht beschikbaar is van de werkgevers. Uit deze namen lijst is de onderstaande tabel afgeleid. Het merendeel van de afgestudeerden Overzicht is werkzaam bij ingenieursbureaus en werkterrein bij gemeenten. afgestudeerden. 1991 1996 1999 2003 Ingenieursbureaus, aannemingsmaatschappij en, cultuurmaatschappij en 24% 28% 30% 31% Gemeenten 20% 19% 19% 19% Kadaster 15% 11% 7% 6% Onderwijs 6% 4% 4% 2% Provincies, Rijkswaterstaat 6% 6% 6% 7% Buitenland 6% 6% 6% 6% Overige 23% 26% 28% 29% Bij de inrichting van het huidige onderwijs is uitgegaan van de volgende principes: variatie in werkvormen: om aan de eisen van de praktijk te voldoen worden zowel vaktechnische als projectmatige vaardigheden aangeleerd in een afgewogen mix van projecten, theorievakken, practica en stages. thematisch onderwijs: per blok staat een themaproject centraal waarop theorievakken en practica zijn afge stemd. projectonderwijs: in het project werken de studenten in groepjes aan het oplossen van een praktijkprobleem waardoor ze vaardigheden leren ontwikkelen en toe passen. Het project beslaat gemiddeld zo'n twee dagde len per week. begeleide zelfstudie (IZT): een theorievak beslaat een halve dag (drie klokuren) zodat er meer diepgang bereikt kan worden dan bij de klassieke versnipperde programma's. Tijdens zo'n dagdeel werkt de student een deel van de tijd zelfstandig aan opgaven en is de docent een deel van de tijd aanwezig voor instructie en terugkoppeling. buitenschools programma (stage en afstuderen): de beste praktijksimulatie blijft natuurlijk de beroepspraktijk zelf. Tijdens de stage draait de student volwaardig mee en krijgt de gelegenheid diverse aspecten van een be drijf te onderzoeken. In het afstudeeronderzoek voert de student een innovatief onderzoek uit en kan daar mee zijn of haar geschiktheid als ingenieur tonen. GEO-INFO 2005-1 Onderwijsstructuur

Geo-Info | 2005 | | pagina 11