Het studieprogramma is opgedeeld in acht semesters (halve jaren) zoals in het onderstaande schema duidelijk te zien is. Met uitzondering van stage en afstuderen zijn deze se mesters onderverdeeld in twee blokken van ieder zeven les- welcen met bijbehorende project- en tentamenweek. Het eerste semester is gezamenlijk met de andere opleidingen van de afdeling Bouwnijverheid (bouwkunde, bouwtechni sche bedrijfskunde, civiele techniek en ruimtelijke orde ning en planologie). De overige semesters zijn specifiek voor de opleiding waarbij er in semester zeven in het eerste blok twee afzonderlijke programma's zijn waarin het onderscheid tussen de twee afstudeerrichtingen (geodesie en geo-informatica) duidelijk wordt. Studenten met een verwante mbo-vooropleiding kunnen vrijstelling voor de semesters één en zes krijgen en daardoor in drie jaar tijd de opleiding afronden. De daarbij passende route is wat bijzonder: S3-S2-S5-S4-S7-S8 (S =semester). Het gezamenlijke eerste semester van de afdeling Bouwnij verheid heeft tot doel de studenten multidisciplinair wer ken aan te leren evenals enkele basisvaardigheden. Ook on ze opleiding heeft daar een duidelijke inbreng in; we laten de studenten van de andere opleidingen kennis maken met De semesterindeling de zegeningen van de geo-informatie. van de opleiding. w SIS 52 nfnstmrhijr wiWfÊE-tf S3 nimtielijta 54 fcytfnosnifêi 55 5b Staqg. afsturfervn Propedeuse dstann bïPLOMA dfpnrotxc De opleiding en de beroepspraktijk De afstudeerpresentaties zijn een mooie ontmoetingsgele genheid voor beroepspraktijk en onderwijs. De zittingen zijn openbaar, en naast de gezaghebbende leden van het College van Toezicht zijn er ook begeleiders uit de bedrij ven en medestudenten aanwezig. De vaak levendige discus sies rondom de onderzoeksresultaten geven een goed beeld van de huidige stand van zaken en trends in het beroepen veld. Kort samengevat zien wij als school in de GIS-wereld drie typen spelers: de systeemexperts (informatici), de ge bruikers (ruimtelijke ordening, de bouwsector, de groene sector en de logistieke sector) en de data-experts (geodeten en geo-informatici). De inzichten uit afstuderen, contacten met stagebedrijven en oud-studenten en het bezoeken van seminars leiden regelmatig tot aanpassingen in het onderwijsprogramma. Zo is bijvoor beeld al jaren terug besloten de split sing tussen de afstudeerrichtingen pas na het tweedejaar te leggen, omdat we zagen dat de geo-informatiedeslcundi- ge zowel een goed inzicht moet heb ben in landmeten, fotogrammetrie en GPS als ook in de analyse en presenta tie daarvan. Een meer recente verandering is een nieuw vak "ruimtelijke databases" dat samen met de opleiding Informatica is opgezet. Onze studenten krijgen hier door een verdieping in de informatie technologie, de informaticastudenten levert het inzicht in de specifieke en complexe databaseproblematielc van de geo-informatie. Ondanks de trend naar breder onder wijs worden de elementaire vaardighe den niet uit het oog verloren. Zo wordt iedere afgestudeerde nog steeds ge acht om: de lcartografische grammatica te kunnen toepassen (lcaartredactie); geometrische kwaliteit te kunnen benoemen (waarnemingsrekening en puntsbepaling); inzicht in de verschillende inwin- ningstechnielcen te hebben (land meetkunde, fotogrammetrie, GPS, remote sensing, hydrografie, laser- al timetrie en -scanning); GIS-systemen te kunnen ontwerpen (GIS, informatica). Door het projectonderwijs, maar ook door vakken als bedrijfskunde en recht, krijgen de studenten ruim schoots de kans zich te ontwikkelen tot toekomstige managers. Een nieuw aandachtspunt daarbij is marketing: we zien het als onze taak om studen ten te trainen om steeds opnieuw over nieuwe dienstverlening en producten na te denken. Ze moeten later als extraverte ondernemers de positie van ons vakgebied uit kunnen bouwen tot een niet weg te denken factor binnen uiteenlopende branches. Geodesie duaal OAO staat voor Onderwij s-Arbeids- Overeenlcomst. Vele jaren kon de oplei ding toe zonder OAO's, maar in 2002 GEO-INFO 2005-1 •animus 3b-VGau*li4z.lir tW-frflTTTiJN SCZIVTMrilpi opleidFng CÊODÊSIÊ &BO-INFORMATICA 57 G

Geo-Info | 2005 | | pagina 12