t kwamen wij er niet meer onderuit. Al- Het practicum le werkgevers van de avondstudenten Landmeten lijkt in werden uitgenodigd een overeen- de ogen van de komst te tekenen tussen de werkgever, de student en de Hogeschool van Utrecht. We dachten: waarom zou een studenten soms op een 'strafkamp', de instrumenten werkgever zo'n overeenkomst telce- kunnen best tegen nen? We kunnen hem niet dwingen want de student studeert niet in op dracht van het bedrijf. We hadden het mis. Alle werkgevers waren bereid te tekenen. Het bleek dat avondstuden ten studeren omdat ook de werkgever daar belang bij heeft. De OAO's waren nodig, omdat de 'Avondcursus Geodetisch Ingenieur' omge zet werd in een 'Duale Opleiding Geo desie'. In een duale opleiding leert een student niet alleen op de hogeschool, maar ook in het bedrijf waar hij in dienst is. De gedachte is eenvoudig. Je kunt, bijvoorbeeld, een computerpro gramma leren gebruiken door een practicum te geven. Maar als een stu dent in een bedrijf werkt, is het mak kelijker hem via het normale werk met dat programma te leren werken. 'Duaal' komt van 'duo', het Latijnse woord voor 'twee'. Er zijn twee leerom gevingen, de school en het werk. Dit jaar starten we met het begeleiden van de studenten op de werkplek om zo het leren op de werkplek beter te stu ren. Het leren zal door de student zelf bijgehouden worden in een zoge naamd portfolio, een verzameling van documenten, waaruit blijkt welke leer doelen inmiddels zijn bereikt. In 1990 is de avondcursus voor geode tisch ingenieur gestart. Toentertijd een buitje maar de studenten? ging het erom landmeters, die geschoold waren tot hbo-ni- veau maar geen ing-titel hadden, alsnog tot dat niveau op te leiden in driejaar tijd. Dat ging in de avonduren en dat gaat het nog steeds. Eens in de driejaar start een nieuwe cursus. Sinds 1990 zijn zo vijf cursussen begonnen en in 2005 start de zesde. De cursus wordt als duale opleiding afgerond met hetzelfde diploma als de dagopleiding. De doelgroep zijn mbo'ers in de geodesie of de geo-informatica met minimaal vijfjaar werkervaring. Accreditatie In de managementtheorieën wordt gesproken over het be lang van goede 'teams'. Een organisatiestructuur kan nog zo mooi zijn, de mensen maken het. De opleiding Geodesie/Geo- informatica kent een kern van docenten waarop de oplei ding drijft: Henk Jongbloed, Frans de Vroege, Rob de Wijs, Eric Hagemans en Hiddo Velsinlc. Bij de organisatie van het vijftigjarige jubileum, dat op 4 november vlekkeloos verliep, is dat gebleken. Er zijn niet op hiërarchische wijze taken toe gewezen. Taken werden gezamenlijk gedefinieerd en geza menlijk verdeeld. Iedereen voelde zich verantwoordelijk en dacht na over wat er miste. Bij het jubileum werd ook nog meegewerkt door Peter Martens, Wim Ormel (oud-oplei dingscoördinator) en Gradus Jacobs (oud-student van het eer ste uur) en oud-voorzitter van de beroepenveldcommissie). Dezelfde teamgeest heeft er ook voor gezorgd, dat de oplei ding zeer waarschijnlijk in 2005 geaccrediteerd zal worden. In 2003 is een wet van kracht geworden, die bepaalt dat een opleiding in het hoger onderwijs slechts bachelordiploma's mag uitreiken als zij daarvoor is geaccrediteerd. De oplei ding Geodesie/Geo-informatica moet volgens die wet per 1 januari 2006 geaccrediteerd zijn. Het proces ernaartoe is complex. De accreditatie wordt verleend door de Neder- lands-Vlaamse Accreditatieorganisatie (NVAO). Deze doet dat op basis van een rapport van een onafhankelijk bureau. Er zijn in Nederland drie bureaus gerechtigd tot het maken van dergelijke rapporten. De Hogeschool van Utrecht heeft één van de drie ingehuurd, Hobéon. De opleiding heeft in 2003 en 2004 hard gewerkt aan het schrijven van een zelf evaluatierapport. Dat is door Hobéon bestudeerd en op ba sis daarvan heeft het bureau in september 2004 de oplei ding bezocht om een audit uit te voeren. Zowel bij het schrijven van het zelfevaluatierapport als bij de audit is ons team actief geweest en de terugkoppeling door Hobéon na afloop van de audit gaf aan: met succes. Het accreditatiepro ces heeft wel duidelijk gemaakt dat voortdurende aandacht voor de eigen kwaliteit zeer noodzakelijk is. Bachelor en master De wens tot internationale harmonisatie van onderwijscon cepten heeft geleid tot het bachelor-masterstelsel. De hbo- opleiding leidt op tot een bachelor waarna men een master- opleiding (niet per se universitair) kan volgen. Ook binnen de bachelorfase lean men elders een semester (minor) vol gen om zodoende een eigen kleur aan de opleiding te ge ven. De afdeling Bouwnijverheid biedt enkele multidiscipli naire minors aan maar een student zou zich ook elders kun nen specialiseren, zoals bijvoorbeeld bij onze hydrografie- collega's op Terschelling. GEO-INFO 2005-1

Geo-Info | 2005 | | pagina 13