Competentiegericht onderwijs Stel dat je een fietsenmaker wilt opleiden. Hoe moet het programma in elkaar zitten en wat moet centraal staan? Het lijkt logisch en verhelderend om De Fiets centraal te stel len in het programma. Uit welke onderdelen en materialen bestaat een fiets? Wat voor typen fietsen zijn er? Waar wordt een fiets voor gebruikt? Wie maken er gebruik van een fiets en wie kopen een fiets? Hoe ontwerp je een nieuwe fiets? Zo ontstaan de studieonderdelen: Mechanica, Mate riaalkunde, Overzichtscollege fietsen, Fietstoepassingen, Marktanalyse, Verlcooplcunde, Fiets ontwerpen. Bij competentieleren staat niet de fiets centraal, maar De Fietsenmaker. Wat doet een fietsenmaker elke dag en wat moet hij daarvoor in zijn mars hebben? Hij doet werk zaamheden in de werkplaats; hij adviseert klanten en verkoopt fietsen in de winkel; hij spreekt met vertegen woordigers en bezoekt vaktentoonstellingen; hij doet de administratie; hij geeft instructies aan zijn hulpje. Zo ontstaan de studieonderdelen: Fietsenlcunde, Verkoop techniek, Onderhandelingstechniek, Administratieve vaardigheden, Leiding geven. Structuur van de Hogeschool De Hogeschool van Utrecht is één van de grotere hogescholen in Nederland en bestaat uit zes faculteiten van wisselende omvang: Natuur Techniek Economie Management Journalistiek Communicatie Sociaal-agogische opleidingen Gezondheidszorg Educatieve opleidingen De faculteit Natuur Techniek is veruit de grootste faculteit. Daar van is Bouwnijverheid één van de vier afdelingen. De overige afde lingen bevatten opleidingen als informatica, elektrotechniek, werktuigbouw, mediatechnologie en toegepaste chemie. De afdeling Bouwnijverheid is dankzij onze aanwezigheid de enige bouwnijverheidafdeling in Nederland met het grootste aantal op leidingen op dit gebied: bouwkunde, bouwtechnische bedrijfskun de, civiele techniek, ruimtelijke ordening en planologie, milieu kunde en geodesie geo-informatica.. Alle informatie over de opleiding. de volgende aspecten: context, resul taat, rol (van de HBO-ingenieur), kri tische situaties (bijvoorbeeld: "scepti sche medewerkers"), kenmerkende taken en prestatie-indicatoren (bij voorbeeld: "het ontwerp leidt tot consensus"). Competenties zijn daar mee ons communicatiemiddel met het beroepenveld. Een andere benadering dus, die tot andere studieonder delen leidt. Natuurlijk is het wel zo, dat het vak Fietsen lcunde wel eens heel uitgebreid kan worden en opge splitst moet worden in verschillende onderdelen. Maar ook wordt het de student snel duidelijk dat er allerlei soorten fietsenmakers zijn: de Verkoper, de Monteur, de Manager, de Inkoper, de Ontwerper, enzovoorts, en niet voor ellc van hen is het nodig alle typen moertjes te leren kennen. Onderwijs gericht op competenties heeft het optreden van de aanstaande ingenieur binnen een beroepssituatie als uitgangspunt. Bij de inrichting van je onderwijs ge bruik je die competenties (vaardigheid in context) als lei draad. Hieruit kunnen accentverschuivingen volgen naar bijvoorbeeld meer projectvaardigheden en de behoefte om het handelen van de student binnen bepaalde situa ties te kunnen beoordelen. Binnen de opleiding is in over leg met een groot aantal afgestudeerden een lijst met elf competenties opgesteld. Een voorbeeld van een derge lijke competentie is: "het kunnen analyseren en structu reren van toepassingsmogelijkheden van geo-informa- tie". Een competentie wordt uitgebreid beschreven naar GEO-INFO 2005-1 GEZIEN <3 3 Op het busstation van RigaLetland. O r

Geo-Info | 2005 | | pagina 14