Voorbeelden van eerdere resultaten en een oproep om uw onderwerp et vale "Academie Master Cluster Omgevingsweten- "AMCII was rewarding because; with our objective to map schappen" van Wageningen Universiteit is een oefe- invading grass species (Mollinia and Deschampsia) in De ning in projectmatig werken waarin studenten eer- Hoge Veluwe National Park, we implemented aspects of GIS, der tijdens de studie opgedane kennis verdiepen en in een Remote Sensing and GPS bundled with PDAs, which gave us concrete casus toepassen. Studenten uit verschillende studierichtingen werken in multidisciplinaire teams aan een concreet onderwerp waar in integratie van milieu (landschap), natuur en samenle ving centraal staan. Gepoogd wordt een scala aan onder werpen aan te bieden dat het brede veld van de omgevings wetenschappen omvat. De onderwerpen zijn gegoten in de vorm van projecten met elk een probleemhouder die zo mo gelijk van buiten de universiteit afkomstig is. Het Centrum Geo-Informatie (CGI) coördineert en begeleidt geo-informatielcundige en remote sensing-onderwerpen. Deze zijn bedoeld voor studenten op MSc-niveau die over wegen een afstudeervak geo-informatielcunde of remote sensing te gaan doen of die anderszins geïnteresseerd zijn in de toepassing van GIS en/of remote sensing in hun vakge bied. Iedere student brengt zijn eigen discipline in het team en hanteert in meer of mindere mate geo-informatielcundi ge principes en middelen. j a a j u 3 I valuable experience. Sytze de Bruin, CGI Wageningen Universiteit, sytze. de bruin wur.nl Fig. 1. Openings pagina van de cursuswebsite. Tine Ningal ring, taakverdeling en procesbewa king). De groepen zijn hier geen doel op zich maar een middel. Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling alle werkzaamheden gezamenlijk uit te voeren, maar juist om met de groep snel te komen tot een geschikte fasering en benoeming van taken en die individueel of in sub groepjes uit te voeren. Het beoogde projectresultaat wordt vervolgens ge genereerd door de deelresultaten te in tegreren. Van het team wordt verwacht dat het met een hoge mate van zelfstandig heid bijdraagt aan het oplossen van een concreet ruimtelijk probleem. Het werk omvat alle fasen van projectiniti atie tot -oplevering en moet binnen vier weken zijn afgerond. De groep is zelf verantwoordelijk voor de organi satie van haar activiteiten en het be heer van bronnen (vooral tijd). Wel heeft elk team een begeleider die tus sentijds evalueert en zo nodig bij stuurt. Ook ontvangen de studenten een handreiking 'projectmatig wer ken', een 'Good Modelling' procedure (STOWA/RIZA, 1999), een verzameling basisdata en instructies voor het ge bruik van apparatuur en software. Alle materialen worden via de cursus website aangeboden (fig. 1). Deze web site heeft vier functies: informatievoorziening naar buiten; afgeschermde projectomgeving voor het samenwerken aan documenten; Er is om twee redenen gekozen voor werken in teamver band. De eerste reden is dat relevante projecten in het GIS- en remote sensing-valcgebied vaak te omvangrijk zijn om binnen vier weken door individuele onderzoekers te wor- "Het feit dat de Proiecten "On-fictief en zowel praktisch als den afgerond. De tweede reden is dat binnen het werkveld theoretisch GIS-georiënteerd zijn, maakt het interessant en veelvuldig in projectteams wordt gewerkt: de student dient stimulerend om ermee aan de slag te gaan. daarom te oefenen in projectmatig werken (met name: fase- Mare Verschuren GEO-INFO 2005-1 A Wafefraa Id llih Wr.,i,rlr.* fa ilv-nals iD'iMi'ü f QE3 niad cana *r AHCZ [pvlmnmiiur Ecwncnl 99 Studenten aan het werk in GIS en Remote Sensing Teamwerk

Geo-Info | 2005 | | pagina 16