i "Participating in AMCII is a great opportunity to put into practice what you've learnt during the whole year. It is also an opportunity to work as a group with people from different backgrounds and to share more knowledge. The objective of our project was to design and implement a Decision Support Tool to improve the management system of a farm by use of a ArcGis Database. It was interesting to us to realize this project from a learning point of view and on top of that it was useful for the farm manager who is going to use the system." Fig. 4. Archeologische wandeling door Nijmegenmet virtuele gids. Tot dusverre hebben 104 studenten deelgenomen aan het vak. Ze hebben gewerkt aan een keur van onderwerpen. In het kader hieronder is een overzicht opgenomen. We ontvangen veelal enthousiaste reacties van studenten, probleemhouders en mededocenten en zijn dan ook gemo tiveerd door te gaan met dit type onderwijs. Maar een vak met deze opzet staat of valt met de beschikbaarheid van vol doende interessante cases. Jaarlijks worden enkele potentiële probleemhouders (ge meenten, provincie, onderzoeksinstellingen, ingenieursbu reaus, universiteiten, musea) benaderd met de vraag of ze een probleem hebben dat mogelijk als case binnen de cur sus gebruikt kan worden. In gesprekken worden zij er uit drukkelijk op gewezen dat het in de studies in eerste in stantie gaat om het leertraject (niet om de projectresulta ten). We doen dan ook geen beloftes over de kwaliteit van resultaten maar bieden een mogelijkheid om gratis iets te laten uitzoeken. Gezocht wordt naar cases die voldoen aan de volgende criteria: relevante ruimtelijke vraagstelling (analyse en/of inwin ning van geo-informatie); probleemstelling interessant voor buitenlandse MSc-ers; case-specifielce digitale bestanden/remote sensing-beel- Overzicht projecten - 3D uitgevoerde geo-visualisatie van lichthinder (gepubliceerd in VI-Matrix: Biemans et al., 2002) - 3D visualisatie van deels getunnelde Klinlcenbergerweg, Ede - Archeologie en beleid in MTC-Valburg - Associatieve historische kaart van het Nederlandse rivierengebied - Beslissingsondersteunend systeem voor Droevendaal experimenteel biologisch bedrijf - Draadloze applicatie voor veldwerk gewassenkaart - Hydro-ecologische problemen in de Vechtstreek - Impact van geplande infrastructurele ontwikkelingen op ecologie langs de Waal - Karteren kleine landschapselementen in broedgebieden weide vogels m.b.v. draadloze applicatie - Kartering muizenhabitats Millingerwaard - Location based service (LBS) voor fietsroute Over-Betuwe - Monitoren van geuldynamiek, Kwintelooijen - Omgevingskwaliteit van de nieuwbouwwijk Wijnbergen, Doetin- chem - Ruimtelijk modelleren materiaaldispersie tijdens overstromingen - Trends in 21 jaar NDVI data, Europa - Vegetatiekaart ten behoeve van heidebeheer Park de Hoge Veluwe - Virtuele gids op PDA: archeologisch vindplaatsen in de Waalsprong - Virtuele gids op PDA: stadswandeling archeologie Nijmegen Florence Bernard den zijn beschikbaar (zie telcstlca- der); uitdagend probleem dat in 4 weken door een groep van 4-6 studenten kan worden opgelost/geanalyseerd; veldwerkcomponent gewenst; documentatie beschikbaar (liefst in het engels). er worden over en weer geen kosten in rekening gebracht. Heeft u een geschikt onderwerp voor het vak? Neemt u dan vooral contact op met de docent van het vak en au teur van dit artikel. Via de Geodesic van WUR zijn overeenkom sten gesloten met de Topografische Dienst Nederland, Rijkswaterstaat en Eurosense voor het gebruik van toplOvector-data, AHN (Actueel Hoogtebestand Nederland) en digi tale luchtfoto's binnen het vak. Daarnaast wordt er, afhankelijk van de case, gebruik gemaakt van additionele datasets. Hiervoor worden aparte gebruiksovereenkomsten af gesloten of andere afspraken gemaakt met de probleemhouders. Literatuur Biemans, H., R. Flierman, T. Hooger- werf, R. Hurlcmans, T. Strikers, S. Verhagen, R. Lammeren, S. De Bruin. Studenten maken begin met 3D geo-visualisatie van lichthinder. Vi-Matrix 75 (nov. 2002), p. 38-40. STOWA/RIZA, Smooth Modelling in Water Management, Good Modelling Practice Handbook; STOWA-report 99-05, Dutch Dept. of Public Works, Institute for Inland Water Manage ment and Waste Water Treatment report 99.036, ISBN 90-5773-056-1. 1999. "The course provides full opportunities for practicing and organizing my knowledge and implementing my ideas, and real world cases where I can learn to integrate all knowledge and techniques I've learned on GIS." Cui Lei GEO-INFO 2005-1 i Onderwerpen

Geo-Info | 2005 | | pagina 18