Rob van de Velde Omdat geografische informatiesyste men van toenemende betekenis zijn vendien door hun voorkomendheid, snelheid en uitstekende kennis van za- Tenslotte onderscheid ik de ontluiken de groep van ICT-specialisten die aan- voor het functioneren van de overheid, ken. Je komt ze tegen als generieke sluiting weten te vinden met de geo- is het interessant om eens stil te staan GIS-specialisten, databeheerders, kaar- wereld. Dit is een nieuwe beroeps bij enkele kenmerken van sleutelfunc- tenmalcers en specialisten in ruimte- groep die volgens mij een uitstekende tionarissen in dit werkveld. Bij het be- lijlce analyses en presentaties. Onder toekomst heeft. Tenminste, als ze in grip functionaris denkt u misschien aan de Komintern of andere proto- hen vind je ook de adviseurs en pro jectleiders. De butlers vormen de staat is om de mainstream databases en ICT-oplossingen te verrijken met x- ambtenaren. Dat is niet mijn bedoe- grootste beroepsgroep, hoewel ik denk en y-coördinaten en geoservices. De ling. Nee, ik neem u mee naar veelzij- dat ondanks een toenemende vraag stap om in bestaande ICT-oplossingen dige en supergetalenteerde GIS-beamb- naar geo-informatie de groei beperkt de geo-informatie te integreren is con- ten bij de overheid. zal zijn door een betere benutting van informatie-technologie. De butlers ceptueel en cultureel een hele grote, maar als die drempel is overwonnen De eerste groep die ik onderscheid be- moeten zich daarom specialiseren, dan verwacht ik dat geo-informatie staat uit de geo-gedrevenen. Ze hebben Daarnaast is er een groeiende behoefte heel snel aan betekenis groeit voor de iets ongrijpbaars voor de andere bloed- aan kostenbewuste butlers die als pro- groepen. Want als je geen GIS-'belie- jectleiders grotere opdrachten tot een ver' bent, dan is het toch moeilijk pra- goed einde brengen, ten met ze. De conceptuele types in de ze groep weten altijd in een probleem De derde groep bestaat uit de geomana- de x,y-factor te ontdekken. Het zijn en- gers. Zij bestaan uit twee typen: de mo- Zin gekregen om sleutelfunctionaris thousiaste collega's en hebben vaak tiverende manager die iets weet op te te worden? Kies een goede opleiding dienstverlening aan de burgers en de interne bedrijfsvoering. Werk aan de winkel dus voor deze nieuwe sleutel functionarissen. veel van de wereld gezien. De onder zoekende types houden het lang vol, door hun nieuwsgierigheid ontdekken ze steeds nieuwe toepassingen. De hard nodig als er iets moet worden op- vasthoudendheid helpt ze ook om tot gebouwd en dat is nog steeds op veel bouwen en de manager die binnen een gegeven kader het maximale weet te bereiken met een team. De motivator is (waarover veel meer elders in dit num mer van Geo-lnfo) en wie weet komt de dag waarop u denkt: ik word de laatste druppel te gaan. Watje alle maal niet kunt doen met een Landsat- beeld of een topografisch vectorbe stand. De geo-gedrevenen hebben het plaatsen nodig. Deze manager kan goed de verbinding leggen tussen de doelen van de hele organisatie en pro ducten en diensten vanuit het GIS-do- niet gemakkelijk bij de overheid. Ze mein. Het andere manager type be- lcunnen het zicht op de omgeving ver- heerst volledig de bedrijfsvoeringkant, liezen. Bij reorganisaties hebben ze heeft een uitstekend oog voor efficiën- vaak een kwetsbare positie. Toch zijn tie en zorgt er voor dat kerntaken soe- ze hard nodig om van binnenuit de pel en volgens vaste patronen kunnen dienstverlening van de overheid te ver- worden uitgevoerd. Energieke geoma- nieuwen met nieuwe geo-informatie- nagers weten zich uitgedaagd om beter producten. te presteren met minder verkokering. De overheidsmiddelen zijn schaars, De tweede groep wordt gevormd door maar vergeleken met de 'gewone' ICT- de butlers. Dit zijn de dienstverleners sector is de bezuinigingsdruk in de geo- pur sang. Ze verstaan de kunst van het wereld relatief beperkt. De groeiende helpen zonder op te dringen. Zij vor- vraag vanuit allerlei overheidssectoren men de stille kracht in het geo-over- naar nieuwe geo-producten zorgt hier heidsapparaat. Ze kenmerken zich bo- waarschijnlijk voor. Rob van de Velde Hoofd GIS Competence Center, Dienst Landelijk Gebied, uitvoerings organisaties van het Ministerie van LNV. Hij is tevens verbonden aan het SPINlab van de Vrije Universiteit. Reacties op deze column zijn welkom naar r.j.vdvelde@minlnv.nl GEO-INFO 2005-1 Geo-lnfo in de Praktijk Sleutelfunctionarissen in de GIS-wereld 25

Geo-Info | 2005 | | pagina 27