dit artikel is reeds ter sprake gekomen dat een dergelijke opzet tegemoet komt aan de huidige behoeften van een grote groep van professionals met verschillende achtergronden. Een levendig internationaal netwerk. De opleiding valt of staat met dit netwerk. Een mogelijk pluspunt voor het UNI- GlS-netwerlc is dat instellingen niet deelnemen om er zoveel mogelijk geld aan te verdienen. Uitgangspunt is het gezamenlijk aanbieden van kwalitatief hoogwaardig onderwijs. Een belangrijk middel bij het levendig houden van het netwerk, is de intranetsite, die alle re levante informatie met betrekking tot de opleidingen en de partners bevat. Daarnaast wordt jaarlijks een vergade ring gehouden met alle betrokken stafleden en is er uitwisseling tussen studenten en staf van de verschillende partnerinstellingen. Tot slot wordt samengewerkt binnen onderzoelcs- en onderwijsprogramma's en ontmoet men elkaar bij de internationale GIS Summer Schools. Zelfstandigheid. Het feit dat elke instel ling binnen het netwerk zelfstandig opereert is een voorwaarde voor suc ces. Elke instelling bepaalt zelf welke van de beschikbare modules gebruikt gaat worden. Ook wordt het onderwijs niet alleen aangeboden in verschillen- GIS en ecologische netwerken Een recente Master-studie komt van een UNIGIS-studente uit Zuid-Afrika. Onder de titel "GIS and ecological networks, allowing the web of life, a network of space" heeft Inge Netterberg een inte ressante, doorwrochte studie afgeleverd. De probleemstelling was daarbij wat de meest effec tieve manier is om GIS toe te passen bij zowel de ontwikkeling als de implementatie van ecolo gische netwerken, op verschillende schaalniveaus. Een heel ambitieuze probleemstelling maar ze is er goed in geslaagd om er een antwoord op te vinden. Inge Netterberg heeft het onderwerp van verschillende kanten benaderd wat een mooi over zicht van het complexe vraagstuk oplevert. De eerste manier om het probleem te benaderen is vanuit het perspectief van twee verschillende continenten: het Europese en het Afrikaanse. Daarnaast vanuit de visie van twee vakgebieden. Het probleem wordt zowel vanuit de ecologi sche kant als vanuit de Geografische Informatiekunde grondig geanalyseerd. Het onderwerp is niet puur vanuit een theoretisch invalshoek benaderd. Er is inderdaad een grondige literatuurstudie uitgevoerd maar door middel van interviews en gesprekken met ex perts uit de verschillende vakgebieden en beide continenten heeft zij het op een zowel abstrac te als praktische manier aangepakt. En als laatste worden voorbeelden van initiatieven op verschillende schaalniveaus, lokaal, na tionaal en zelfs trans-nationaal beschreven en geanalyseerd. Het resultaat van deze veelzijdige studie is een model dat breed inzetbaar is. de talen, zoals het Engels, Duits, Spaans, Portugees en Hon gaars maar, belangrijker nog, het wordt aangepast aan de lokale omstandigheden. De UNIGIS International Associa tion behartigt de gezamenlijke belangen van het netwerk. Goede contacten met software-industrie en bedrijfsleven. Een laat ste succesfactor voor UNIGIS wordt gevormd door de uitste kende contacten met de software-industrie en het bedrijfs leven. Men is niet afhankelijk van één leverancier en heeft de mogelijkheid om studenten kennis te laten maken met diverse commerciële softwarepakketten. Deze dure pakket ten worden tegen administratiekosten aan studenten be schikbaar gesteld. Men is er in geslaagd de software-in dustrie en het bedrijfsleven te overtuigen van de aantrekke lijkheid van het netwerk. GEZIEN Op het toiletgebouw van een camping in Moab, Utah von- zoals in veel steden, of politiek getinte murals zoals in Bel den we een muurschildering. Deze keer geen kunstuiting fast maar een hele praktische: de kaart van Utah. Telkens als je voorbij loopt kun je even kijken waar je geweest bent of waar je nog naar toe wilt. Op de kaart is de ligging van drie rivieren mooi te zien. Van rechtsboven komt de Colorado en van linksboven de Green river. Deze ko men samen midden in Canyonlands National Park. Vervolgens stroomt de rivier als Colorado verder richting Lake Powell. Daar komt ook de San Juan river (aan de onderkant van de kaart) in uit. Opvallend is dat de kaart gedetailleerder is naarmate je dichter bij Moab bent. Voor de makers van de kaart zal dat gebied bekender zijn ge weest dan de rest van de staat. Laurens Zwakhals GEO-INFO 2005-1

Geo-Info | 2005 | | pagina 31