Hoogtemeting in 'het vlakke land' Het voor ons interessantste on derdeel van deze dienst is de af deling 'Tekenkamer en Carto grafie', een ouderwets aandoende be naming. Maar dat is slechts schijn, vol gens afdelingshoofd Martin Lelie, want de gevarieerde taak wordt met de meest geavanceerde middelen en tech nieken uitgevoerd. En onlangs werd nog een belangrijke prijs gewonnen, de OSOSS-prijs, voor "de meest open overheidsorganisatie". Lelie schets in grote lijnen de taak van het Waterschap, in vier onderdelen: 1. De oudste en oorspronkelijke taak, de strijd tegen het water, waartoe 60 km zeedijk en 17 1cm zeeduin continu moeten worden onderhou den. 2. Het waterbeheer, oorspronkelijk ge richt op de afvoer van overtollig wa ter. Tegenwoordig moet ook wel eens water worden aangevoerd om verdroging tegen te gaan en noe men we het 'peilbeheer'. Daartoe dient een uitgestrekt waterlopen- systeem van bijna 4000 kilometer met 25 gemalen en 8 suatiesluizen. 3. Om landbouw en natuur van schoon water te voorzien moet het afvalwater van alle huishoudens en bedrijven worden gezuiverd. Hier voor zijn 7 rioolzuiverings-installa- ties gebouwd, 63 rioolgemalen, en een stelsel van 200 kilometer leidin gen. 4. Polderwegen ter lengte van 1400 ki lometer vragen steeds meer onder houd als gevolg van toenemend ver keer (in gewicht en frequentie) wat snellere slijtage van de deklagen veroorzaakt. De meeste opmetingen vinden plaats met GPS. GEO-INFO 2005-1 Het beheersgebied van het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen ligt in het zuidwestelijkste puntje van Nederland, aan de noordkant begrensd door de Westerschelde, in het zuiden door de Belgische grens. Het is op 1 januari 1999 ontstaan door samenvoeging van de waterschappen Hulster Ambacht, De Drie Ambachten en Het Vrije van Sluis, en elk van die drie zijn ooit ook weer ont staan door eerdere fusies van samen meer dan tweehonderd veel kleinere 'polders'. Niet specta culair groot voor een tegenwoordig waterschap, ruim 73.000 ha., en ruim 100.000 inwoners, maar wel een gebied met gevarieerde problematiek met bewoningsconcentraties, grote industriële ontwik kelingen en toenemend toeristisch gebruik. Maar de overstromingsbedreiging vanuit de Noordzee en de Westerschelde vraagt de meeste aandacht.

Geo-Info | 2005 | | pagina 32