pine bezocht en net over de landsgrens in het Belgische Kemzeke. Deze laatste maken we mee. Enkele maanden vooraf kregen alle 44 kinderen van klas 6 een werkboek met uitleg en alvast wat opdrachten. Het ge beurt onder de vlag van het vak WO (wereldoriëntatie), waarin geschiedenis, biologie en aardrijkskunde een rol spelen. Het werkboek bevat kaartjes en luchtfoto's van het eigen dorp en de omgeving van de school, en opdrachten voor het lezen, meten en (bij(tekenen van de kaarten en de luchtfoto's. En een grote opdracht:"Ontwerp met behulp van de kaarten en luchtfoto's een nieuwe indeling van het dorp Kemzeke". Het beste ontwerp zal met een prijs wor den beloond. Sloten en waterpartijen worden in 3 D gemeten. 'Meester' Martin Martin had de taak op zich genomen het waterschapswerk uit te leggen en hij kweet zich daarvan als een volleerd schoolmeester. Het was allemaal nieuw voor de kinderen want de meeste ouders kennen alleen de waterschapsbe lasting. Van Martin horen ze waar die centen voor worden gebruikt en dat kunnen ze nu ook aan hun ouders uitleg gen. Veel interessanter is de uitleg over de kaarten en de luchtfoto's die het waterschap er allemaal bij gebruikt en meestal ook zelf opmeet. En omdat het WereldGIS-dag is laat Martin ook zien watje er allemaal mee kunt doen als je dat in een computer stopt. "Dan kun je met de computer praten", legt hij uit. Maar dat krijgen ze later te zien want dit is nog maar een inleiding. Ook kregen ze alvast een uit leg over het GPS-systeem, en hoe een luchtfoto wordt ge maakt, zowel de 'gewone' luchtfoto als de 3D-opnamen met laserstralen waarmee je ook de hoogte van een terrein kunt meten. Maar ja, wat is nu precies een hoogtelcaart? Volgens Martins uitleg is dat een afbeelding van een vlak weiland waarin wat hobbels voorkomen, die dan later schapen blij ken te zij n Echte landmeters Het was lekker warm in de klas van meester Gino maar meten doe je buiten. Dus al gauw dartelen de ruim veer tig kinderen in vier groepen rondom het schoolgebouw van de gemeentelijke basisschool. De eerste groep werd op het voetbalveld losgelaten waar ze onder leiding van landmeter Paul van 't Westeinde met GPS aan de gang Meester Martin Lelie legt de waterschap staak uit. 1400 km wegen zijn in kaart gebracht. gingen om het voetbalveld in kaart te brengen. Althans de lijnen op het veld, te beginnen met de middenstip. Het recht houden van de ontvanger- stolc was eerst wat moeilijk. Maar toen bleek dat de meisjes een veel vastere hand hadden en de bel daar bij eerder inspeelde, kwamen er al snel geen jongens meer aan te pas. Om beurten mocht ze een punt vast leggen. Na de stip volgde de middencirkel. Drie punten is genoeg, legt Paul uit, en ze wisten al dat je door drie pun ten een cirkel kunt fabriceren. Maar dat die cirkel dan ineens op de pen- computer verschijnt als je op de goe de knop drukt is toch wel gaaf. Nu volgen achtereenvolgens de backlij- nen (balclijnen volgens de Kemzelce- naren) en daarna de 'penaltiestip'. Die is elf meter van het doel, wist Diederik. Na de meting bleek het hier 11,35 meter te zijn, maar ja, de doel lijn liep ook niet helemaal recht. In korte tijd stond de oostelijke speel- helft op het scherm van de pencom- puter. "Nu de andere kant, jongens" Maar ze waren inmiddels slim gewor den: "Kun je dat niet gewoon kopië ren?" En dat kon. Alleen de lengte en GEO-INFO 2005-1

Geo-Info | 2005 | | pagina 34