breedte van het veld moest nu nog worden gemeten. Ook dat was snel geklaard. Net op tijd om naar binnen te gaan voor de prijsuitreiking door Burgemeester en Schepenen van Kemzelce. Nieuw Kemzeke Een aantal tekeningen was bij het Waterschap met behulp van 'Powerpoint' met mooie kleuren opgewerkt, waardoor bijzonderheden en voorkeuren van de maker worden geac centueerd. De beste vijf tekeningen hingen aan het bord in de klas van juffrouw Evy. Martin geeft over de tekeningen wat achtergronden weer. Zo kreeg bij één ervan de school een centrale plek toegedacht, met daarbij een fietsenstal ling zo groot als een heel blok huizen; een voetbalveld en een tennisbaan waren geprojecteerd op een vrijwel onbe reikbaar plekje. De bestaande kerk moest er voor wijken en werd even naar de andere kant van de weg verplaatst. De pastorie werd helemaal vergeten. Wel was er een mooie plek gereserveerd voor een moskee. Bij andere tekeningen kregen bos- en natuuraanleg of woningbouw meer aan dacht. Alle vijf ontwerpers hadden een prijs verdiend en werden zowel door het waterschap, de meester, de juf en de stads bestuurders geroemd. Het waren ook mooie ontwerpen die veel beloven voor de toekomstige inrichting. Burgemeester Nicole Van Duijse en schepen Stanney De Rechter waren erg blij met die inspanningen maar wisten nog niet of de in richting van Kemzeke werkelijk zo zou worden uitgevoerd. Zij deelden aan de vijf winnaars mooie prijzen uit. De kaart van Eleni Rombouts werd als allerbeste aangewezen, zij kreeg de eerste prijs: een boek met toepasselijke titel: "De toekomst van de aarde". Meten en waterpassen Na deze tussenopwarming werd het buitenwerk voortgezet. Landmeter John Heijnelcamp leerde ze meten met een total station. Een lesje hoek- en afstanden meten maakt de wer king duidelijk en dan mogen ze zelf kijken en meten. Heel onverwachts liet John vanaf een afstand het instrument ronddraaien, juist toen Cato door de lens wilde kijken, maar ze had het snel door. Drie andere kinderen hielpen met het opmeten van een fabrieksschoorsteen door er een prisma te gen te plaatsen. Op het display was te zien dat de schoor steen 18,35 meter hoog was. Om beurten mocht iedereen nu een keer meten maar het was wel een koud werkje. Na de derde wissel schuift elke groep weer verder. Bij Arjen Vink moeten ze met bouwlaser en waterpastoestel de lig ging van het asfalt van het parkeerterrein opmeten. Het ligt helemaal niet vlak, constateren ze samen, maar dat is nou juist de clou, zegt Arjan, want dan loopt het water er ten minste af. Met de bouwlaser moeten ze nu een hoogte over brengen naar een nabijgelegen gebouwtje en later wordt dat nog een keer herhaald met het waterpasinstrument. "Waar om twee verschillende instrumenten?", vroeg Jonas. Dat had met nauwkeurigheid te maken, werd ze uitgelegd. De laser gebruik je als centimeternauwlceurigheid voldoende is, en het waterpasinstrument als het nauwkeuriger moet. Maar daar liggen ze vast nog niet wakker van. Samen met Arjen Vink wordt het asfalt gewaterpast. Mijn huizeke en de hobbel van Kemzeke Kees Zeijler had binnen een lekker warm plekje gevonden, bij een aantal PC's in de schoolklas. Met groot en thousiasme stortten de kinderen zich daar op het (gratis) inloggen op lucht foto's op gisoostvlaanderen.be. En daar konden ze onder leiding van Kees leuk mee spelen. Liggen wij dan in Oost-Vlaanderen, vroeg een meisje nog even voor alle zekerheid. "Ik wel, maar gij niet", antwoordt haar vrien dinnetje, "Gij woont in Olland" Gezamenlijk zoeken ze Kemzeke op de foto en dan door inzoomen, de school, het plein en het voetbalveld. En daarna mocht iedereen zijn eigen huis opzoe ken. Dat het lukte was te horen: "Kijk, daar is mijn huizeke en daar de schuur en de schommel". Al dat meetwerlc doen we niet zomaar voor de lol, zegt Martin. We doen daar wat mee, we stoppen dat allemaal bij elkaar in een GIS. En dan gaan we dus 'praten met de PC'. Je kunt bijvoor beeld vragen "in welke huizen wonen kinderen van vijf tot tien jaar?" en dan laat de computer dat op de kaart zien. Kees Zeijler laat enkele andere voorbeelden zien. Eerst wat vooroefe ningen in Nederland en dan naar de kaart van België en inzoomen op Kem zeke. Naast de dorpslcaart pronkt een lijst met nummers van de schoolkin deren en als Kees nummer veertien aanklikt, licht in de kaart het 'huize ke' van Stefanie op en in een andere lijst de namen van haar pa, ma, broer tjes en zusjes. Nu vliegen alle vingers omhoog want ze staan allemaal op die lijst. GEO-INFO 2005-1 34

Geo-Info | 2005 | | pagina 36