Liui ra rï li iTb ;i u Tot enkele jaren geleden was het Delftse opleidingsbeeld eenvoudig. Delft kende veertien opleidingen. In principe was er voor elke opleiding een aparte faculteit verantwoordelijk. Dit beeld is de laatste jaren in bewe ging gekomen. Nauwere samenwer king met bijvoorbeeld Leiden en Rot terdam, de invoering van de bache- lor/master-structuur en een interne discussie (uitmondend in het rapport Focus op Onderwijs) heeft er toe geleid dat een veel diffuser onderwijsaanbod aan het ontstaan is. De een-op-een-lcop- peling tussen organisatieonderdelen en onderwijsprogramma's wordt meer en meer losgelaten. Studenten kunnen straks in hun driejarige bacheloroplei ding een halfjaar vullen met vakken uit een andere opleiding (zogenaamde 'minor'). Na een bachelor op het ene vakgebied kan een master op een an der vakgebied worden gedaan. Er ont staan nieuwe gezamenlijke bachelors programma's, zelfs universiteitsgrens- overschrijdend (bijvoorbeeld Life Sciences en Technology). Ook ontstaan er nieuwe gezamenlijke masteroplei- dingen of varianten als samenwer kingsverband tussen verschillende opleidingen. Een voor beeld is de MSc-opleiding Transport, Infrastructure Logistics, een samenwerking van Werktuigbouwkunde, Civiele Techniek en Technische Bestuurskunde. De kansen voor de oude Geodesiesecties om ook in het Delft- se onderwijs een rol te blijven spelen zijn door deze ontwik kelingen gunstiger geworden. De keerzijde van meer keuze mogelijkheden is echter wel meer versnippering en kleinere onderwijsgroepen; er zit dus wel een grens aan het maken van opleidingsvarianten: alleen onderwijs kan worden aan geboden dat bedrijfseconomische verantwoord is omdat er voldoende belangstelling is. Diverse plannen zitten in middels in de pijplijn. Zoals al eerder aangegeven gaat OTB een bijdrage leveren aan de bestaande opleiding Technische Bestuurskunde. Vanuit de expertise van het instituut zijn er raakvlakken met twee bestaande toepassingsdomeinen, het TIL-domein en het ICT-domein en met het nieuwe RGO-domein. Vanuit het perspectief van de oude Geodesiesecties zijn de laatste twee het meest interessant. Binnen het ICT-domein nemen informatie-infrastructuren een belangrijke plaats in. Het gaat zowel om de fysieke infrastructuren (b.v. netwerken), de diensten (b.v. internet) en de toepassingen (b.v. wegsignalering). Met name de tot standkoming van Geo-informatie-infrastructuren is een typisch voorbeeld van een TB-probleem. Niet alleen een technisch complexe opgave, maar ook een organisatorisch complex probleem waar vaak allerlei partijen bij betrokken zijn (multi-actor-probleem). Om hier iets verstandigs over te kunnen zeggen is kennis uit meerdere disciplines nodig, zo wel technische als niet-technische. TB-studenten die zijn af gestudeerd in het ICT-domein hebben kennis en vaardighe den die ze nu al interessant maken voor het geo-informatie- werlcveld. De opleiding zou verder versterkt kunnen wor den met vakken die een specifieke geo-informatiecompo- nent in zich hebben. Al vorig seizoen is vanuit het OTB binnen dit domein onderwijs verzorgd. Een interessante ontwikkeling is dat per 1 september 2004 een masteroplei- ding is gestart als samenwerking tussen de faculteit Techni sche Wiskunde en Informatica en de Faculteit TBM; het gaat om een gezamenlijke mastervariant Information Architecture, toegankelijk voor studenten uit beide oplei dingen. Het nieuwe domein Ruimte: gebruik en ontwikke ling zal grotendeels door medewerkers van het OTB ver zorgd worden. In dit domein vormt locatie- of gebiedsont- wiklceling de rode draad. Voorbeelden hiervan zijn de realisatie van een nieu we woonwijk of de herontwikkeling van een stationsgebied. Kennis en vaardigheden worden bijgebracht op het terrein van de fysieke aspecten (bouwrijp maken en cultuurtechni sche werken, bouwen), de onderbou wing en ondersteuning van de besluit vorming (gebruik makend van kwanti tatieve modellen, ruimtelijke visuali- GEO-INFO 2005-1 Secties Onderzoeksinstituut OTB Duurzaam Woningvoorraadbeheer en Kwaliteitszorg Volkshuisvesting en Woningmarkt Stedelijke Vernieuwing en Wonen Vervoer en Infrastructuur Stedelijke en Regionale Ontwikkeling Geo-informatie en Grondbeleid GIS-technologie i W Vademecum mt m i p Bj - Onderwijs in verandering OTB en opleiding Technische Bestuurskunde

Geo-Info | 2005 | | pagina 39