saties en haalbaarheidsanalyses) en de specifieke bestuur- vier kolommen opleiding Technische Bestuurskunde lijlce en juridische instrumenten voor realisatie (grondbe leid, ontwikkelingsplanologie). Ook dit werkveld vraagt een combinatie van kennis uit verschillende disciplines. Er is veelvuldig sprake van complexe besluitvormingssituaties, met veel belang- en rechthebbenden. Het nieuwe domein sluit dan ook goed aan bij de kern van de opleiding Techni sche Bestuurskunde. Voor de geodetische beroepspraktijk op de gebieden grondbeleid, geo-informatieverzorging en GIS beschikt een Technisch Bestuurskundig ingenieur dan ook over een aantrekkelijk pakket aan kennis en vaardigheden. Naast het onderwijs bij TBM zijn de oude Geodesiesecties bij andere onderwijsactiviteiten betrokken. Zo wordt sinds 2003 een bijdrage aan de interuniversitaire MSc-opleiding GIMA geleverd (zie elders in dit nummer). Ook worden in toenemende mate post-academische opleidingen en be drijfsinterne cursussen verzorgd, bijvoorbeeld voor de Raad voor Vastgoed Rijksoverheid op het terrein van Vastgoed economie en gebiedsontwiklceling. Binnen de TU wordt bij de opleiding Civiele Techniek voor de eerstejaars een vak op het terrein van Geo-informatie verzorgd. Ook wordt ver kend of er mogelijkheden voor interfacultaire masteroplei- dingen zijn, waarin ook vanuit de oude Geodesiesecties een bijdrage zou kunnen worden verleend. Het gaat dan aller- 1. technisch-bestuurskundige kolom (methoden voor struc tureren en analyseren van problemen, probleemoplossen, ontwerpen) 2. bestuurskundige en bedrijfskundige kolom (bestuurskunde, recht, economie, organisatie- en management) 3. wiskundige/modelmatige kolom (onderzoeksmethoden en dataverwerking, maken en interpreteren van kwantitatieve modellen). 4. toepassingskolom (basisbegrippen en analytische modellen uit een specifiek toepassingsgebied) eerst om een samenwerking tussen TBM, Bouwkunde en Civiele Techniek en Geo-wetenschappen (CiTG). Daar naast gaat het om een samenwerking tussen Civiele Techniek en Geo-weten schappen (CiTG) en de oude Geodesie secties bij de faculteit Lucht- en Ruim tevaarttechniek (Geomatics). En van zelfsprekend zijn de secties nog be trokken bij de opleiding Geodesie. Want weliswaar is nieuwe instroom al twee jaar niet meer mogelijk; er zijn nog ruim 30 Geodesiestudenten die de eindstreep moeten halen. an de TU Delft wordt hard gewerkt aan onderwijsver nieuwing met het rapport "focus op onderwijs" als eidraad [Focus, 2003] dat er op is gericht de in stroom, de kwaliteit en het rendement van de opleidingen verder te verbeteren. Dat is vanzelfsprekend ook van belang voor het aardobservatieonderwijs dat is ondergebracht bij de faculteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek (LR). Een recente visitatie wijst uit dat de faculteit een goed onder wijsprogramma heeft met hoog gewaardeerd projectonder wijs en zeer goede ingenieurs aflevert [Results, 2002]. Bij LR wordt niet alleen gestuurd op het rapport en de resultaten van de visitatie, maar ook door de komst van nieuwe groe pen. Dit zijn drie Geodesiegroepen en de groep Windener- dr.ir. Frank van den Heuvel, faculteit LR, TU Delft. Aardobservatie op mondiale, regionale en lokale schaal gie. Daarnaast is er een nieuwe leer stoel opgezet op het gebied van de duurzame ontwikkeling genaamd AS SET (Aerospace for Sustainable Engin eering and Technology) onder leiding van Nederlands eerste astronaut Wub- bo Oclcels. De faculteit werkt aan een onderwij sveranderplan waarin de onderwij svernieuwing geconcreti seerd wordt. De belangrijkste aan dachtspunten zijn: Integratie van aardobservatie in de bachelor en de master fase van het programma; flexibilisering van de bachelor pro gramma met de inrichting van zo genaamde minors (zie verderop); De inrichting van een beperkt aan tal mastervarianten. Dit artikel gaat in op de integratie van aardobservatie in het bachelor- en masteronderwijs van LR. Deze integra tie is voor een groot deel al gereali seerd: in de bachelor worden in het GEO-INFO 2005-1 Andere onderwijsactiviteiten 38 Studie Aardobservatie in Delft

Geo-Info | 2005 | | pagina 41