cursusjaar 2004-2005 verschillende aardobservatievakken gegeven en de mastervariant Aardobservatie is per september 2004 van start gegaan. Bodemdeformatie DEOS: de afdeling Aardobservatie en ais gevoigvan de Ruimtevaartsystemen aardbeving in Bam (Iran). De faculteit LR kent drie afdelingen: "Mechanics, Aerospace Structures Materials", "Aerospace Design, Integration Operation" en de "Department of Earth Observation and Space systems" (DEOS). DEOS staat onder leiding van profes sor Peter Teunissen en bestaat uit de volgende leerstoelen: Astrodynamica en Satellietsystemen (AS), leerstoelhou der prof. B. Ambrosius; Systeem Integratie Ruimtevaart (SIR), dr. W. Jongkind; Fysische, Meetkundige en Ruimte Geodesie (FMR), prof. R. Klees; Aerospace for Sustainable Engineering and Technology (ASSET), prof. W. Ockels; Mathematische Geodesie en Plaatsbepaling (MGP), prof. P. Teunissen; Fotogrammetrie and Remote Sensing (FRS), dr. B. Gorte (plv.). Aardobservatie: grote maat schappelijke relevantie Er zijn drie toepassingsvelden van aardobservatie te onderscheiden: duurzame inrichting en beheer van onze leefomgeving (waterhuishou ding, landinrichting, infrastruc tuur, etc.); verantwoorde exploitatie van aardse hulpbronnen (zoals olie en water); bestuderen en voorspellen van aardse risico's (denk aan: bodemda ling, vervuiling, aardbevingen en zeespiegelstijging). Aardobservatie is multidisciplinair en maakt gebruik van een grote diver siteit aan sensoren die zich in de ruim te, in de lucht of op de aarde kunnen bevinden. De verwerking van de grote stromen gegevens is gericht op de vast legging, het monitoren en het model leren in ruimte en tijd van de vorm van de aarde, de topografie (dat wat zich op de aarde bevindt) en het zwaar- telcrachtsveld. Daarvoor is expertise nodig op het gebied van de gegevensin- winning, modellering, parameter schatting, kwaliteitscontrole en het beheer en de distributie van de ver kregen geo-informatie. Al deze onder komen aan bod in het werpen aardobservatieonderwijs van LR. Helikopteropname waarin de gedetecteerde voertuigen zijn aangegeven. Aardobservatie in de bachelor De eerste drie jaar van de opleiding wordt de bachelorfase genoemd. De studielast wordt uitgedrukt in ects (european credits) en in één jaar past een last van 60 ects. In het eerste jaar van de bachelor zijn enkele colleges Aardobservatie op genomen waarin vooral aandacht is voor remote sensing en de maatschappelijke relevantie van aardobservatie. In het tweede jaar worden twee basisvakken in de aardob servatie gegeven. Dit zijn de vakken Introduction to Earth Ob servation (4 ects) en Probability and Observation Theory (5 ects). Verder wordt in het tweede jaar projectonderwijs gegeven waarin verschillende aardobservatie-gerelateerde vraag stukken door groepen studenten aangepakt worden. Het derde jaar bestaat uit een aantal verplichte vakken en een keuzeruimte in de vorm van een zogenaamde minor, een relatief nieuw begrip aan de TU. Een minor beslaat een semester (30 ects) en bevat vakken op een bepaald onder werp. Er zijn zes minors voorzien en daar is Aardobservatie er een van: Het invoeren van de minors leidt tot een flexibi lisering van het onderwijs: studenten luchtvaart- en ruim tevaarttechniek kunnen ook uit een aantal minors van an dere studierichtingen kiezen en andersom kunnen studen ten van andere faculteiten een minor van luchtvaart- en ruimtevaarttechniek doen. De minor Aardobservatie zal in het cursusjaar 2005-2006 voor het eerst worden aangebo den en bestaat uit de volgende vakken (elk 6 ects): Figure of the Earth; Satellite positioning navigation; Remote sensing of the environment; Aerospace surveying and mapping; Satellite geodynamics Planetary remote sensing. Het derde jaar wordt afgesloten met een groot project (14 ects), ook wel Ontwerp-Synthese oefening genoemd, waarin onge veer 10 studenten gedurende 10 weken gezamenlijk aan een ontwerpopdracht werken. Er worden niet alleen kennis en vaardigheden opgedaan in ontwerpen, maar ook in communi catie (presentatie) en werken in teamverband. Duurzame ont wikkeling is een steeds terugkerend onderwerp in dit project. GEO-INFO 2005-1

Geo-Info | 2005 | | pagina 42