Master Aardobservatie DEOS heeft twee nieuwe varianten van de master Aerospace Engineering op gezet. Dit zijn de varianten Earth Obser vation en Space Technology. De eerste va riant is in september 2004 van start ge gaan. De variant Space Technology zal in september 2005 klaar zijn. Net als bij andere varianten bestaat de variant Aardobservatie uit twee studiejaren (120 ects). Het eerste jaar omvat defici ëntieruimte (18 ects), kernvakken (29) en keuzevaklcen(13); het tweede jaar een stage (18 ects) en afstudeerwerk (42). b De deficiëntieruimte geeft de moge lijkheid om eventuele ontbrekende voorkennis op te doen. Daarmee wor den de mogelijkheden tot instroom vanuit andere opleidin- Satelliet-altimetrie gen vergroot. De onderwerpen die in de kernvakken onder met Topex Poseidon. andere aan de orde komen zijn: Satelliet Geodesie, Astrody namica, Remote Sensing, Fysische Geodesie, Geostatistielc en Terreinmodellering. Ook binnen de master Aardobserva tie heeft de student nog veel keuzemogelijkheden. Er is een vrije keuzeruimte waarin vakken uit drie profielen gekozen kan worden. Deze drie profielen zijn als volgt uitgewerkt: Positioning Navigation: Integrated positioning, Orbit deter mination, Location-based Services, Satellite Positioning; Earth System Studies: System Earth, Geophysical applica tions, Gravity field modeling, Inverse problems; Remote Sensing: Optical remote sensing, Radar remote sensing, Acoustic remote sensing, Photogrammetry. De master wordt afgesloten met een afstudeeronderzoek dat de student zelfstandig uitvoert, mogelijk in de praktijk. Hier volgen enkele voorbeelden van recent afstudeeronder zoek: Detection of global sea level change using tide gauges and satellite altimetry; Toepassing van GPS-RTK bij Gemeentewerken Rotter dam; Deformatiemonitoring met satelliet radar interfero- metrie; Filemonitoring met video-opnamen vanuit een heli kopter. Het master-diploma Aardobservatie De opleiding aardobservatie stelt zich tot doel om hoog ge- Satellietmissies ter kwalificeerde afgestudeerden af te leveren die: een solide kennis hebben van alle facetten van aardob servatie; bestudering van het zwaartekrachtsveld van de aarde. de kennis en de vaardigheden heb ben om de aardobservatiesystemen van de toekomst te ontwikkelen; gewild zijn op de arbeidsmarkt en een leidende rol op zich kunnen ne men in het bedrijfsleven en bij de overheid; uitstekend onderlegd zijn voor pro motieonderzoek op het gebied van aardobservatie of aanpalende vak gebieden. MSc's Aardobservatie kunnen terecht bij een verscheidenheid aan bedrijven en overheidsinstellingen. Niet alleen bij de bekende werkgevers voor lucht vaart- en ruimtevaartingenieurs, maar ook bij Remote Sensing-bedrijven en ingenieursbureaus, in de olie- en gas winning, bij ruimtevaartorganisaties, in de ICT en Geo-informatie, bij over heidsinstellingen, onderzoeksinstel lingen en in de sector Weer en milieu. Aardobservatie: vak van de toekomst Aardobservatie richt zich sterk op maatschappelijk relevante toepassin gen zoals bestudering van bodemda ling en zeespiegelstijging, het aanto nen van milieuvervuiling of het voorspellen van aardbevingen. In het gezaghebbende tijdschrift Nature ver scheen een artikel waarin geo-techno- logie in één adem genoemd wordt met nano- en biotechnologie als vak gebied van de toekomst [Gewin, 2004]. Ook wordt gesteld dat er veel vraag is naar wetenschappers die geografische informatie systemen kunnen combi neren met satellietgegevens. Dat maakt Aardobservatie een vak met toekomst! Literatuur Focus op Onderwijs, Eindrapporta ge Commissie Onderwijsportfolio, TU Delft, 2003. Gewin, Virginia, Mapping Opportu nities, Nature, Vol. 427, januari 2004, p. 376-377. Results of Assessment by ABET and VSNU of Educational Program and Research Quality, Faculty of Aeros pace Engineering, Period 1995 2000, TU Delft, 2002. GEO-INFO 2005-1

Geo-Info | 2005 | | pagina 43