NFRATECHNIEK landmeetkundige tekeningen ma ken; werlconderdelen maatvoeren; vastgoedinformatiesystemen en ka bel- en leidingregistratiesystemen raadplegen; kadastrale en topografische kaarten gebruiken en raadplegen; RD- en NAP-gegevens gebruiken en raadplegen; landmeetkundige gegevens en me tingen digitaal verwerken. Wanneer een cursist in het laatste an derhalf jaar kiest voor het uitstroom profiel Landmeetkunde, dan wordt ook weer minimaal een halfjaar in de praktijk geleerd. In de deelkwalificatie Landmeetkunde komen de volgende activiteiten aan de orde: grenzen uitzetten en aangeven; landmeetkundige ondersteuning verlenen bij grondverzet, bij de maatvoering en bij het plaatsen van constructieonderdelen; topografische, grondslag-, hoogte en thematische metingen en bere keningen verrichten; uitzetgegevens produceren; landmeetkundig juridisch onder zoek uitvoeren; matenplannen vervaardigen en sa men met de architect of steden bouwkundige beoordelen; landmeetkundige metingen beoor delen en controleren op basis van kwaliteitseisen; landmeetkundige meetgegevens in digitale bestanden verwerken; analoge kaarten produceren uit di gitale bestanden; thematische kaarten vervaardigen, zowel analoog als digitaal; digitale terreinmodellen maken; vastgoedinformatiesystemen en ka bel- en leidingregistratiesystemen beheren; geografische informatiesystemen beheren en gebruiken; handleidingen schrijven met betrek king tot apparatuur en procedures; werkzaamheden coördineren en toewijzen aan ploegen en ploegle den en die werkzaamheden begelei den en controleren. Uiteraard komen in de bovenstaande activiteiten ontwikkelingen op het ge bied van geo-informatica, inclusief CAD en GIS en op het gebied van plaatsbepaling en uitzetten, zoals met GPS en tachymeters, aan de orde. Met deze opleiding worden de toekomstige landmeetkundi gen geschoold die bij landmeetkundige bureaus en instel lingen goed voorbereid zijn voor een middenkaderfunctie. Recent onderzoek naar de personeelsbehoefte in de geo-in- formatiesector, in opdracht van het Overlegplatform werk- Wat is de Go Infra campagne? Go Infra is een wervings- en informatiecampagne van SBW, in samenwerking met de Organisatie voor advies en ingenieursbu reaus (ONRI), Prorail en Vereniging Stadswerk Nederland. Go Infra verzorgt onder meer gastlessen op basisscholen en levert lespakket ten aan scholen in basis- en voortgezet onderwijs. Go Infra is dè voorlichtingscampagne als het gaat om infrastructuur. Het doel van de campagne is leerlingen jongeren en studenten te interesse ren voor een opleiding en/of baan in de grond-, water-, wegen- en spoorbouw. De Go-Infra-site biedt informatie over projecten, beroe pen en opleidingen in de grond-, water-, wegen- en spoorbouw. Te vens bevat de site informatie over de verschillende activiteiten die Go-Infra organiseert. Daarnaast is er in Harderwijk het Inffa Voor lichtingscentrum, daar kan men de infrastructuur van dichtbij meemaken, bijvoorbeeld door zelf aan de slag gaan. Je kunt met een robotcamera het riool in duiken, met de computer een weg ontwer pen of nietje blote handen een brug bouwen. In het voorlichtings centrum is ook een klein documentatiecentrum aanwezig. Hier is informatie over allerlei infrastructurele projecten aanwezig. gevers/onderwijs, heeft aangegeven dat ook op MBO-niveau een tekort aan personeel dreigt. Het MBO is in goed overleg met het bedrijfsleven in staat voldoende jonge mensen op te leiden. Na de MBO-opleiding is ook doorstuderen op het HBO interessant, immers een HBO-studie duurt na de 4 jaar MBO vaak maar maximaal 3 jaar. Ook zijn er goede mogelijkheden voor zij-instromers om al leen de landmeetkundige deelkwalificaties te behalen. Er hebben de afgelopen tijd bij het ROC Rijn IJssel in Arnhem al diverse werkenden met succes een certificaat behaald. Toch blijft het aantal cursisten in ons land nog ver achter bij de behoefte. Dit komt onder meer door de onbekendheid van het vak Landmeetkunde bij de jeugd en het matige ima go van Techniek. De branche met het scholenveld zal de ko mende jaren meer aandacht moeten besteden aan deze pro blematiek. De campagne Go-Infra [zie kader] is een goed voorbeeld van de manier waarop we jongeren meer kunnen interesseren voor infratechnielc en landmeten. Websites www.sbwinfra.nl www.coflex.wolters.nl/wps/portal/.cmd/cs/.ce/155/.s/1349/_s.155/1349 www.go-inffa.nl GEO-INFO 2005-1 Als dat lukt, zal Nederland goed in kaart en op de kaart blijven!

Geo-Info | 2005 | | pagina 49