2. Beeldverwerking; 3. GPS en aerotriangulatie; 4. Genereren van topografische informatie; 5. Genereren van DTM's en orthobeelden en classificatie van beeldinformatie. Voor GIS 1. Programmeren; 2. Databases; 3. GlS-bewerlcingen; 4. Analyse van ruimtelijke data; 5. Ontwikkelen van een toepassing. Voor Kartografïe en geo-visualisatie: 1. Kartografisch ontwerp; 2. Productietechnologie; 3. Topografische kartering; 4. Thematische en weblcartografie; 5. Kartografisch project. De diploma-opleiding wordt besloten met een gedeelte waarin de specialisatierichtingen samenwerken in een ge ïntegreerd project van vier weken, gevolgd door een indivi dueel eindproject van zeven weken, waarin een cursusdeel nemer een zelfgekozen probleem kan aanpakken. Dit pro bleem kan bijvoorbeeld worden ingebracht door de organi satie waar de deelnemer werkzaam is. De Professional Master (GFM.3) en Master of Science (GFM.2) opleidingen in geo-informatica zijn in principe bedoeld voor diegenen die al enkele jaren een universitaire oplei ding achter de rug hebben (BSc of gelijkwaardig). Beide cur sussen beginnen elk jaar eind september. De GFM.3 cursus is vooral bestemd voor de operationele ma nagers van geo-informatie productieprocessen en -systemen (inclusief ontwerp, planning, uitvoering en kwaliteitscon trole). Aan het eind van de cursus moeten de cursisten de volgende kennis en ervaring hebben: het begrijpen van de rol van geografische producten en diensten in verschillende toepassingsgebieden; het ontwikkelen van geografische producten en dien sten; selecteren en toepassen van geschikte methoden voor het genereren van topografische basisgegevens; begrijpen van de concepten van databases en data mo dellen, inclusief het gebruik van een "query language"; effectief communiceren met professionals van gerela teerde vakgebieden; samenwerken in multidisciplinaire teams bij geografi sche productieprojecten waarin gegevensverzameling, databasemanagement en gegevensrepresentatie en -ver spreiding aan de orde komen. Gedurende de eerste vier modules worden de principes van databases, GIS en remote sensing onderwezen. Tot nu toe volgden daarna een drietal modules waarin gegevensverza meling en -verwerking, visualisatie en geo-informatiemana- gement en -infrastructuur in algemene termen aan de orde komen. Daarna werd de groep gesplitst en volgde elke cur susdeelnemer één van drie specialisatierichtingen en een aantal vrij te kiezen ITC keuzevakken. Om tegemoet te komen aan de veran deringen in het geo-informaticaveld, waaronder de sterkere integratie van de traditionele specialisatierichtingen (gegevensverzameling, GIS en geovisu- alisatie), zal deze cursus vanaf septem ber 2005 minder op deze afzonderlijke onderdelen geënt zijn. De beschrij ving van de specialisatiemodules, die momenteel nog tot het curriculum be horen, is hier daarom achterwege ge laten. In het curriculum dat nu ont wikkeld wordt, zijn na de inleidende vier modules, zoals hiervoor beschre ven, de volgende zes modules bedoeld om de technologie, die nodig is om het opzetten van een geografische in formatie- infrastructuur te ondersteu nen, onder de knie te krijgen. Daarna volgt de mogelijkheid om zich gedu rende twee modules te specialiseren in een bepaald aspect van de geo-infor- matieproductie, waarna de cursus wordt afgesloten met een individueel project. De GFM.2-opleiding richt zich op die genen die een carrière in de weten schap voor ogen hebben of betrokken heid bij onderzoek en ontwikkeling in een bedrijf of instituut. Aan het eind van de cursus moeten de cursisten de volgende kennis en ervaring hebben bereikt: het analyseren van problemen die optreden in de productie van geo-in formatie; het ontwikkelen van methoden waarmee de geanalyseerde proble men kunnen worden opgelost; het begrijpen van de concepten van databases en datamodellen, inclu sief het gebruik van een "query language"; het toepassen van onderzoekme thoden voor de formulering en verdediging van een onderzoeks voorstel; Het uitvoeren van een individueel onderzoeksproject, zo mogelijk in een breder onderzoekskader; Het schrijven en verdedigen van een scriptie. De eerste vier modules van de GFM.2- opleiding zijn gelijk aan die van de GFM.3 (zie hiervoor). Daarna gaan de GFM.2-studenten hun eigen weg met onderwerpen, die op een meer op onderzoek georiënteerde manier aan de orde komen: GEO-INFO 2005-1

Geo-Info | 2005 | | pagina 52