onele bachelors is het mogelijk dat zij mits het slagen voor een schakelpro gramma (Ps) ook tot de master kunnen worden toegelaten. In de praktijk zal dit waarschijnlijk neerkomen op een extra studieduur van twee jaar. Men verwacht dan ook slechts een heel be perkt aantal studenten die de sprong van professionele naar academische opleidingen zullen wagen. Terwijl de universitaire masters rechtstreeks een doctoraat kunnen voorbereiden, kan men de niet-universitaire masters een pre-doctorale proef (Pp) opleggen. De wetenschappelijke opleiding geogra fie, waar de geomatica niet alleen als techniek, maar ook als wetenschap wordt beoefend, wordt binnen Vlaan deren aangeboden aan drie univer siteiten (Katholieke Universiteit Leu ven - KUL, Universiteit Gent - UGent, Vrije Universiteit Brussel - VUB). Aan de Universiteit Gent wordt specifiek een opleiding Geografie en Geomatica aangeboden ('Bachelor Geografie en Geo matica', alsook resp. een 'Master Geogra fie' en een 'Master Geomatica en Land meetkunde'). De geomatica komt in uiteenlopende opleidingen aan de universiteit aan bod. Dit is zeker het geval voor de topo grafie en voor de geografische infor matiesystemen. Topografie wordt o.a. bij de ingenieursopleidingen (bouw, ci viele techniek, etc...), geologie en geo grafie gedoceerd. Geografische infor matiesystemen geographic information systems of GIS) wordt als techniek zo wel bij de ingenieurswetenschappen (bio-ingenieurs,...) en de wetenschap pen (in het bijzonder de geografie), als in tal van andere faculteiten als oplei ding aangeboden. In de geografie wordt specifiek geografische informa tiewetenschap geographic information science) als een wetenschappelijke disci pline beoefend. Andere disciplines uit de geomatica hebben ook raakvlakken met andere wetenschappen, zoals de geodesie en de topografie met de wis- en natuurkunde, en worden dan ook wel vanuit verschillende invalshoeken in meer dan één opleiding gedoceerd. Geomatica komt, meestal in een tech- nisch-toegepaste benadering, ook aan bod in diverse opleidingen in de hoge scholen. Dit is voor de topografie een feit in de bachelor-master industriële wetenschappen, optie land meetkunde. Aan de hogescholen biedt een aantal opleidingen ook cursussen aan die een inleiding vormen tot het gebruik van GIS. Geomatica komt aldus o.a. aan bod in de lerarenoplei ding en in ander professionele bacheloropleidingen, zoals de bachelor landschaps- en tuinarchitectuur of de bachelor vast goed optie meten. Zoals verder vermeld, moet men voor de uitoefening van be paalde beroepen specifieke opleidingen met klemtonen in het recht en de geomatica hebben gevolgd. Men stelt echter vast dat geografiestudenten die niet voor de richting geoma- tica-landmeetlcunde opteerden, alsook studenten uit andere universitaire opleidingen (die zich via optie- of keuzevakken in de geomatica verdiepten) tal van geomaticagebonden be roepen uitoefenen in studiebureaus en gemeentelijke (zoals de gemeentelijke GIS-coördinator), provinciale, regionale of federale overheden en dit zowel in technische als manage- mentsfuncties. Geomatica en beschermde titels De uitoefening van bepaalde beroepen is in België door een federale wet of federaal uitvoeringsbesluit (koninklijk be sluit) geregeld. Dit is het geval voor het beroep van 'landme ter-expert' door de wet tot bescherming van de titel en van het beroep van landmeter-expert die dateert van 11 mei 2003 (publicatie in Belgisch Staatsblad op 6 juni 2003). Ook het beroep van vastgoedmakelaar is geregeld en dit door het Koninklijk Besluit van 6 september 1993 tot bescherming van de beroepstitel en uitoefening van het beroep van 'vast goedmakelaar' (publicatie in Belgisch Staatsblad op 13 okto ber 1993). Dit laatste is toegankelijk voor een brede waaier van ingenieurs en licentiaatsopleidingen (thans niveau academische master), maar ook voor tal van graduaatsoplei dingen, voorlopers van de professionele bachelors. Indien er theoretisch meerdere toegangen tot de titel en be roep van landmeter-expert zijn, is het voor de jongeren in Vlaanderen in de praktijk slechts mogelijk na het behalen van één van de volgende diploma's: een diploma van licenti aat in de wetenschappen, groep aardrijkskunde, optie land meetkunde, of een diploma van industrieel ingenieur bouw kunde, optie landmeetkunde. Indien deze titels nog over eenstemmen met het pre-Bologna-tij dperk, kan men ver wachten dat in de nieuwe structuur - en mits de nodige aanpassingen - volgende Master diploma's later toegang tot het beroep zullen bieden: Master in de Geomatica en Landmeetkunde, aangeboden door de Universiteit Gent en Master in de Industriële Wetenschappen: Landmeten aangebo den door de volgende hogescholen: Hogeschool Gent, Katholieke Hogeschool Sint-Lieven (Gent), Katholieke Hogeschool Brugge - Oostende (campus Oostende), Hoge school voor Wetenschap en Kunst (De Nayer Instituut te Mechelen); of Master in de Industriële Wetenschappen: Bouwkunde, optie Landmeten: Hogeschool Antwerpen. GEO-INFO 2005-1

Geo-Info | 2005 | | pagina 57