onderdag 4 november vierde de opleiding Geode- sie/Geo-informatica haar vijftigjarig jubileum. Deze opleiding heeft de afgelopen vijftig jaar zo'n 1200 geodeten en geo-informatici opgeleid! Een respectabel aan tal, gezien de omvang van deze markt. Dit feest is in Utrecht gevierd met een interessant symposium en een feestavond, waarop veel oud-studenten elkaar weer ontmoet hebben en herinneringen aan hun studietijd hebben opgehaald. Jon de Kruif, redacteur. afgelopen vijftig jaar drastisch gewij zigd van 'hoorcolleges' en practica naar leren via internet, waarbij het contact student-docent veelal via inter net verloopt. In 1978 is de lcartografïsche opleiding gestart als differentiatie van de afde ling Landmeten. In 1991 is deze naam veranderd in Geo-informatica en ver volgens is de naam Landmeten veran derd in Geodesie en deze naam: oplei ding Geodesie en Geo-informatica be staat nog steeds. Hiddo waagde zich niet aan een voorspelling hoe de oplei ding er over vijftig jaar zou uitzien. Hij volstond met het verwijzen naar het ondernemingsplan voor de komende drie jaar met de ambities om dertig studenten per jaar af te leveren, het vormen van een expertisecentrum geo desie en het innemen van een topposi tie in de Benelux op het gebied van de ze opleiding. Tot slot de vraag of de naam Geodesie wel gehandhaafd moet worden? Robert Kroon, directeur van Geodelta, nam het stokje over onder de titel "Met GIS samen op weg". Robert ver telt van zijn ontmoeting onderweg met een pastoor. Samen praten zij over de relatie geodesie en theologie, de theo-desie. Bij beide staat de kerktoren internet etc. Voor de student komt dit neer op 32 uur ge- De vier sprekers met centraal; de geodeet meet met een Na een welkom van dr.ir. W.R. Simons, directeur afdeling Bouwnijverheid van de Hogeschool van Utrecht, startte Hid do Velsinlc het programma met een lezing "Over 50 jaar geodesie en de opleiding". In 1954 is bij Koninklijk Besluit de afdeling Landmeten ingesteld aan de toenmalige MTS voor de Bouwkunde in Utrecht. Hiddo verwees naar een ar tikel van prof. ir. W. Schermerhorn in het lustrumboek van Snellius uit 1955. Hierin noemt Schermerhorn de middel bare landmeetkundige als voorwaarde voor het bestaan van de geodetisch ingenieur. Dit was destijds de gebruikelijke hiërarchie. Schermerhorn voegde hier wel aan toe dat er een goede afbakening moest zijn, anders dreigde het gevaar dat de MTS de opleiding opschroeft tot het niveau van de ge odetisch ingenieur. Uiteraard roept dit nu de vraag op of de Hogeschool de opleidingseisen zo heeft opgeschroefd dat de bacheloropleiding geodesie in Delft is gestopt! In de 60'er jaren bestond het leerplan uit circa 39 contacturen per week. Naast de vakken kadaster, landmeten, waarnemings- relcenen, wis- en natuurkunde etcetera bestond het lespro gramma uit Nederlands, Engels, bedrijfsleer en boekhou den, mens en maatschappij, EHBO en gymnastiek. Op dit moment bestaat de lesweelc uit tien contacturen, daarnaast zijn er projecten, opdrachten, zelfstudie, onder meer via plande aanwezigheid op school. De wijze van lesgeven is de hun boodschap. i i. f theo-doliet, waterpassen noemt hij een theo-detische processie (drie mannen op en rijtje met een driepoot ertussen). Zij zijn gericht op de hemel (de geo deet GPS) en op Utrecht; de geodeet vanwege de opleiding en de pastoor vanwege de kardinaal. Kortom beide zijn vakidioot. Conclusie: er is meer te doen in deze wereld als wij buiten het kader treden. De geografische gegevens zijn steeds belangrijker. De geodeet moet van ver zamelen naar structureren, integreren en presenteren toe. De boodschap van Robert aan de geodeet is dat hij de ko mende jaren een aantal ambities moet waarmaken zoals: GEO-INFO 2005-1 i Verslag van jubileum 'Over 50 jaar Geodesie' Vijftig jaar Opleiding Geodesie in Utrecht

Geo-Info | 2005 | | pagina 58