Het zich verplaatsen in wat de op drachtgevers feitelijk willen heb ben; Beschrijven van de kwaliteit in ter men die anderen begrijpen; Bouwen van een lcerngis en het be waken van de kwaliteit; Bewaken van de geo-infrastructuur; Gebruik maken van 3D, als augmen ted en virtual reality. Zo lean de geodeet in de maatschappij van morgen een rol blijven spelen. Martien Molenaar, hoogleraar en rec tor van het ITC, vervolgde met "Waar gaat dat in geo's naam naar toe eni ge bespiegelingen over de toekomst van het vak en de opleiding. In het ver leden waren inwinning en verwerking en presentatie de basis van het vak, de technische benadering. Dat is nu aan het veranderen. De rol van de traditio nele kaartenmakers, de geodeten, de lcartografen en fotogrammeters is aan het wijzigen, er ontstaan vele alterna tieven voor de kaart, zaken als luchtfo to's, remote sensing, 3D en internet. De geo-informaticus moet kijken naar de informatie vanuit het perspectief wat de gebruiker ermee kan. De be hoefte van de gebruiker staat centraal. Zo zijn standaardobjecten tot misluk ken gedoemd, want iedere gebruiker kijkt op een andere manier tegen een object zoals een gebouw aan. De ge bruikers hebben behoefte aan een da tabase en een datamodel om de infor matie op verschillende schalen en van uit verschillende invalshoeken te be kijken. De ingewonnen meetgegevens worden niet meer als kaart gepresen teerd, maar direct in het model van de gebruiker ingevoerd, bijvoorbeeld een overstromingsmodel, en van daaruit worden presentaties gemaakt. Kortom, de vanouds technische invalshoek is niet meer primair, maar wordt vervan gen door het informatiemanagement, de geo-infrastructuur, maar ook appli catie en de besluitvormingsprocessen spelen een belangrijke rol. Voor de opleiding is van belang dat de jonge mensen scherp leren denken, oplossingsgericht. Zij moeten weten hoe informatie te verkrijgen is en wel ke rol informatie speelt in besluitvor mingsprocessen. Ook de menselijke kant is van belang, een proces wordt niet meer vanuit één groep beheerd maar er spelen vele disciplines een Een volle zaal en de nodige humor van de sprekers. rol. Zo kan de geo-informaticus een belangrijke rol blijven spelen de komende jaren. Tenslotte haalde Wim van Pij keren herinneringen op onder de titel "50 jaar geodesie, beelden van een oud-leerling". De foto's van de zestiger jaren, met heren in pak en stropdas, buiten aan het werk met een waterpasinstrument, ui teraard niet automatisch, met veldboeken om de waarne mingen te noteren, wel liggend in de zon. Rond deze eeuw wisseling mannen en vrouwen in vrijetijdslcleding met pet je en zonnebril, werkend met GPS, de waarnemingen wor den automatisch geregistreerd; maar de studenten liggen nog altijd in de zon. Verder veel beelden uit de werkweken in Kootwijk, ook van de vrolijke avonden van de staf en de duffe gezichten in de volgende ochtend. Wim besloot zijn show met de oproep aan de opleiding "Blijf als team opere ren en blijf naar buiten kijken"; dit onder de toepasselijke muziek van "don't stop thinking about tomorrow". Dit was tevens een waardig slot van dit interessante lezingenge deelte. Aansluitend volgde een geanimeerde borrel, waarbij veel klasgenoten elkaar soms na een lange tijd weer ontmoet ten. De avond werd afgesloten met een buffet. Aansluitend werd er nog lang bij- en nagepraat. Er werden vele oude herinneringen opgehaald. GEO-INFO 2005-1

Geo-Info | 2005 | | pagina 59