kaart. Van belang is het gebruik en de toepassing van stan daards zowel voor techniek, de Geo-ICT, als de semantische gegevens en de regelgeving. Thewessen brak daarom een lans voor de totstandkoming van een IMKL (informatiemo del Kabels en Leidingen) in analogie met IMRO en IMWA van de Ravi. Jeroen van Dongen ging in op de ontwikkeling van Talpa, de Latijnse naam voor mol. Hij hoopte dat de mens met de graafbril, net als de mol, zich onder de grond goed kan oriënteren op de aanwezige infrastructuur. Een probleem met de kabel- en leidinginformatie is nog het in tegreren van de aanwezige data en vooral het aggregeren tot voor de graver bruikbare informatie. Tenslotte liet Paul Scheepers van Buisleidingenstraat Neder land, de praktijk van het beheer van een leidingstraat met 3D-toepassingen zien. Een indrukwekkende demonstratie van de vele praktische toepassingen. Zijn boodschap is dat als van het begin af aan de informatie van de leidingen op orde is en gehouden wordt, de toepas sing van 3D nauwelijks kostenverho gend is en dit in het beheer een veel voud aan baten oplevert. Literatuur Kruif, Jan de, Kabel en leiding Informatie Centrum (KLIC), Geo-Info 2004, no. 2, p. 62-76. De website met alle presentaties van het seminar is te vinden op www.klic.nl op de nieuws-pagina. Op die website zijn ook de EZ en VROM beleidsbrieven te vinden inclusief het NEN-rapport. Een impressie n de onlangs fraai gerestaureerde, uit de vijftiende eeuw daterende, Grote Kerk van Breda, werd eind november 2004 voor de zevende keer de 'Map Fair' georganiseerd. Een soort boekenmarkt voor historische kaarten, atlassen en aanverwante artikelen. De Fair is een combinatie van tentoonstelling en markt, en het geeft een wat dubbel ge voel om er rond te lopen. Enerzijds een gevoel van bewon dering bij het zien van al die mooie historische oude kunst werken, anderzijds een gevoel van onbereikbaarheid als je de prijskaartjes van vier- a vijfduizend euro ziet. De entourage van de oude kerk, met de fraaie epitafen, muurschilderingen en gewelven, is ongetwijfeld de meest stijlvolle omgeving die hiervoor denkbaar is, en plaatst de kunstwerken, vaak ook uit veertiende en vijftiende eeuw, in hun oorspronkelijke tijd. Een twintigtal standhouders had er hun kostbare waren uitgestald: dikke oude atlassen van Blaeu, Mercator, Orteli- us en anderen, al of niet origineel handgekleurd. Meer of minder zeldzame kaarten van de hele wereld of delen daar van, soms getekend vanuit afwijkende richtingen, de meeste in passe-partout achter plastic beschermlaag opge hangen, maar veel meer nog in de opbergmappen op de schappen of de vloer. De Fair, georganiseerd door de Stichting Historische Carto grafie van de Nederlanden, mag weer een groot succes wor den genoemd gezien de grote belangstelling en, voorzover waarneembaar, een goede omzet. Veel deskundigen en/of Theo Scheele, redacteur. belangstellenden schoven van stand naar stand op zoek naar een mooi, bij zonder of zeldzaam lcaartexemplaar of boek, of een lcartografïsche rariteit, zo als uw verslaggever die (eindelijk) hier een lcartografïsche theepot wist te be machtigen. Enkele opvallende zaken waren onder andere de mooie grote atlassen van Blaeu en Mercator (bij Plantijn en San derus); Wereldkaarten, ofwel Orbis Terrari waren er in vele uitvoeringen en uit verschillende tijdperken. Kaar ten van werelddelen of landen in de GEO-INFO 2005-1 60 De zevende Map Fair in de Grote Kerk te Breda

Geo-Info | 2005 | | pagina 62