vorm van een scheepsschroef, paard, of geestelijke jurk, afkomstig uit het boek van Bunting uit 1591 (bij Hanno Schreijer uit Bonn). En natuurlijk ont brak ook de Leo Belgicus niet, de kaart van de Nederlanden in de vorm van een leeuw, zowel in liggende als in staande uitvoering. DAT-Narrenschip was gespecialiseerd in kaarten en teke ningen van Zeeland, met de provincie- kaart van Jacob van Deventer als trek pleister. Een groot verschil was waarneembaar tussen de soort bedrijven. Er exposeer den erg grote, zoals Haas OHG, uit Kleef (die zoveel materiaal had meege bracht dat lang niet alles kon worden uitgestald en het meeste in ordners op de grond bleef staan), en Mercator uit Utrecht, een eenmansbedrijf, gespecia liseerd in het maken van lcartografï- sche kalenders. Bij Leen Helminlc wa ren veel Oost-Europese kaarten te be wonderen en bij Bali-Weissert een vari atie van wereldkaart tot stedenkaart. Paul Bremmers etaleerde een mathe matische achtergrondstudie van een wereldbol uit 1753. Een lijstenmaker liet zien dat kaarten in een mooie lijst veel beter tot hun recht komen, wat in het bijzonder bij antiquariaat De Jonge uit Amsterdam was te zien. Die had overigens ook een mooie oude Ptolemeuslcaart in de aan bieding. Materiaal uit een niet zover verleden was in grote hoeveelheden te vinden bij Antiquariaat Bagage uit Utrecht: di verse globes, topografische kaarten en atlassen, lcartografische boekwerken en tijdschriften. In vrijwel alle stands overheersten de gekleurde kaarten, wat opvallend ge noemd mag worden aangezien aangenomen mag worden dat de meeste oorspronkelijke kaarten toch in zwart/wit zullen zijn verschenen. Van de aanduiding 'origineel ge kleurd' word je ook niet veel wijzer, omdat dit zowel kan betekenen dat de kaart vanaf zijn geboorte in kleur heeft bestaan dan wel later (veel later) in de oorspronkelijke kleu ren is opgewerkt. Niet ondenkbaar is dat men alsnog een zwart/wit-lcaart op bestelling kan laten verfraaien 'in origi nele kleuren'. Tussen de stands van de lcaartenhandelaren had uitgeverij Canaletto zich genesteld om in beeld te brengen welke fraaie uitgaven en tijdschriften hier zijn te kopen of te be stellen, zoals de Monumenta Cartografica Neerlandica, de Kaart van de Republiek de VII Provinciën, of Caert Thresoor, tijdschift voor de geschiedenis van de lcartografie. Naast deze stand probeerde de vereniging IMCOS (Interna tional Map Collectors Society) aandacht te vragen voor haar activiteiten en tijdschrift. Pronkstuk van de hele expositie was de kaart van het oude hertogdom Brabant uit 1746. Een zwart/wit-uitvoering met een formaat van twee vierkante meter (134 cm x 143 cm). In de titelcartouche is een viertal stokken gegraveerd met schaalaanduidingen waaruit af te leiden was dat de afstand voor één uur gaans ongeveer 5,5 cm is. circa 1:100 000). De kaart was geleend van de Universiteit van Tilburg en is ge drukt en uitgegeven bij Etienne-Louis Crépy in Parijs. Andere exemplaren van deze kaart zijn aanwezig in de Bi- bliotheca Nazionale in Florence, de Bibliothèque Nationale in Parijs, de British Library in Londen en in de Koninklijke Bibliotheek in Brussel. De wandkaart is samengesteld uit vier bladen van een door Crépy in 1744 uitgegeven kaart van de Zuidelijke Nederlanden, aangevuld met twee extra bladen die speciaal werden vervaardigd om het hertogdom compleet af te kunnen beelden. Tijdens de Fair was er gelegenheid om eigen exemplaren te laten taxeren. Hiervan werd ook gretig gebruik gemaakt. Voor de geïnteresseerden werd alvast meegedeeld dat de volgende (achtste) Fair op dezelfde mooie plek zal worden georganiseerd, en wel op vrijdag 25 en zaterdag 26 novem ber 2005. U bent van harte welkom. GEO-INFO 2005-1 i

Geo-Info | 2005 | | pagina 63