BOEKBESPREKING Kenneth Nebenzahl ervaringen van Marco Polo heeft ver werkt als een belangrijk keerpunt. oosten en verspreidden de Islam en hof Mapping the Silk Road and beyond; 2000 years of exploring the East. Londen: Phaidon Press Limited, 2004, ISBN 0 7148 4409 8. Prijs 49,95. Natuurrampen teisteren Japan, ge weid in het Midden-Oosten is aan de orde van de dag en de economie van China en de Zuidoost-Aziatische landen vertoont een sterk stijgende lijn. Reis bureaus adverteren met reizen naar In donesië, India en Thailand. Restaurants laten ons proeven van de Chinese, de Ja panse, de Mongoolse en de Thaise keu ken en gezondheidsinstellingen wijzen op de innerlijke rust die oosterse medi tatie ons kan geven. Azië is dichterbij dan het ooit geweest is. Het is onvoor stelbaar dat er in het Europa van voor de jaartelling nauwelijks iets bekend was over Azië. En dat de kennis die er was, grotendeels was gebaseerd op fan tasie en geloof. Economische en reli gieuze motieven en wetenschappelijke en avontuurlijke nieuwsgierigheid hebben Azië en Europa in de afgelopen twee millennia in allerlei opzichten dichter bij elkaar gebracht en Azië steeds nauwkeuriger op de kaart gezet. De tachtig antieke kaarten die Kenneth Nebenzahl, een gerenommeerd histo risch kartograaf, heeft geselecteerd in "Mapping the Silk Road and beyond" blijken een uitstekende weerspiegeling te geven van de denkbeelden die over Azië heersten in de periode waarin ze zijn vervaardigd, Nebenzahl begint met de veroveringen van Alexander de Gro te en de invloeden van Ptolemeus op het geografische wereldbeeld. Publica ties van Ptolemeus' kaarten tonen aan dat er rond het begin van de j aartelli ng al handel plaatsvond tussen Europa en Azië, onder andere in handelscentra die later belangrijke knooppunten zijn aan wat de Pruisische historicus Ferdin and Richthofen in de negentiende eeuw zou bestempelen als de "zijderou te", een netwerk van karavaanroutes tussen China en het Middellandse Zee gebied. Pas na de Middeleeuwen, waar in het christelijke geloof een belangrij ke stempel drukte op het geografische wereldbeeld en waarin schitterende kaarten als de Hereford Mappaemundi van Richard van Haldingham ver vaardigd werden, bouwden kartogra- fen voort op de denkbeelden uit de Oudheid en gingen ook recente ontdek kingen een rol spelen. Nebenzahl be schouwt de Catalaanse Atlas waarin kaartvervaardiger Cresques Abraham De handelswaar die Europa bereikte, bestond vooral uit luxegoederen waar onder zijde en kruiden. Het toenemen de verlangen naar deze goederen ener zijds en anderzijds beperkte houdbaar heid en de hoge prijs die het gevolg wa ren van de vele transacties in de han delscentra en de tijd en moeite die gepaard ging met het vervoer over land en over zee bracht de Europeanen ertoe handelsreizen te ondernemen naar de herkomstgebieden van de goederen om de handel zelf te kunnen controleren. Deze reizen zouden voornamelijk plaatsvinden overzee. De Portugezen waren de eersten die erin slaagden om een doorvaart te vinden naar het oosten via de Kaap de Goede Hoop. La ter zouden de Spanjaarden, Nederlan ders, Engelsen en Fransen hen volgen. Beetje bij beetje ontdekten ze de kusten van Zuid- en Zuidoost-Azië en brachten ze deze in kaart. De opeenvol gende kaarten laten duidelijk zien dat de kustlijn steeds nauwkeuriger wordt weergegeven door de kartografen uit die periode, waaronder de Nederlanders Jodocus Hondius, Willem Janszoon Blaeu en Johannes Janssonius. Wel blijkt duidelijk dat bij lange na niet alle kennis die ontdekkingsreizigers terug brachten direct de tekentafel bereikte en dat kartografen veel informatie af leidden uit eerder verschenen kaarten. Pas vanaf de periode dat de Europea nen zich in Aziatische handelsneder zettingen gingen vestigen groeide ook de kennis over de binnenlanden sterk. Noord- en Noordoost-Azië werden pas in de achttiende eeuw, tijdens de zoek tocht naar een noordelijke dooivaart naar Azië, ontdekt en gekarteerd. De laatste kaart in het boek, gegraveerd door Adrien Hubert Brué in 1814, geeft een vertrouwd en gedetailleerd beeld van Azië. In de binnenlanden zijn nog slechts een paar gebieden niet inge vuld. Naast economische motieven speelden ook religieuze motieven en weten schappelijke nieuwsgierigheid een rol bij het verlangen om Azië te verken nen. Langs de handelsroutes over land en over zee brachten Europese missio narissen het Christendom naar het Boeddhisme zich sterk. Kennis uit het oosten vond zijn weg naar Europa en andersom bereikten Europese denk beelden Azië. Het is fascinerend om te zien hoe Azië op de opeenvolgende kaarten steeds meer haar vertrouwde vorm krijgt en hoe de kennis over de oosterse bescha vingen op de kaarten wordt verbeeld. Nebenzahl slaagt er door zijn levendige beschrijvingen van het kaartbeeld in zijn geheel, en van de gedetailleerde af beeldingen die het merendeel van de kaarten sieren in het bijzonder, uitste kend in om elke kaart te plaatsen in zijn historische context. Daarnaasl be steedt hij veel aandacht aan de lcaart- vervaardigers en de nieuw verworven kennis die ten grondslag heeft gelegen aan de verschillen die duidelijk waar neembaar zijn wanneer een vergelij king wordt gemaakt met kaarten die eerder in het boek aan bod zijn geko men. Fraai zijn ook de vormgeving van het boek en het papier dat enigszins doet denken aan zijde. Ze zorgen ervoor dat de kaarten goed tot hun recht komen en dat het gemak kelijk is om de aandacht te verschuiven van de kaart naar de bijbehorende be schrijving en andersom. Minpuntje is echter wel dat enkele kaarten zodanig verkleind zijn weergegeven, dat de lees baarheid wordt bemoeilijkt. Van elke kaart is in de kantlijn aangegeven wie de vervaardiger is en wanneer en hoe de kaart is gepubliceerd. Ter complete ring zijn achterin het boek een woor denlijst, een chronologisch overzicht en een bibliografische selectie opgeno men. "Mapping the Silk Road and beyond" geeft een levendig beeld van de karte ring van Azië. De ondertitel "2000 years of exploring the East" komt uitstekend tot zijn recht en daardoor is het boek een aanrader voor iedereen die geïnte resseerd is in antieke kaarten en de ont dekking van Azië. Eddie Poppe GEO-INFO 2005-1

Geo-Info | 2005 | | pagina 64