Conclusie Met de verhuizing naar de nieuwe universiteitsbiblio theek is de kaartenverzameling van de Faculteit Geowe- tenschappen gereed voor de uitdagingen van de 21ste eeuw. In fysiek opzicht zijn de condities voor de collectie geoptimaliseerd, hoewel met name de strikte scheiding tussen leeszaal en depot tot wat praktische problemen heeft geleid. De toegankelijkheid van de verzameling en het gebruiksgemak voor de bezoeker zijn echter flink toe genomen. Tal van innovatieve digitale projecten zal het de lcaartliefhebbers in de nabije toekomst alleen maar mak kelijker maken. De kaartenklant zal in de nieuwe kaarten zaal steeds meer koning zijn. Literatuur Egmond, M. van, 2002, Internetportalen voor de geschie denis van de lcartografïe, in: Caert-Thresoor 21.3, 2002, p. 73-77. Krogt, P.C.J. van der, 1983, Catalogus bij de tentoonstelling Toonneel des Aerdrijcx: oude kaarten in het Universiteits museum ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Geografisch Instituut Rijksuniversiteit Utrecht: 14 maart - 29 april 1983, Utrecht, Universiteitsmuseum, 1983. Markus, T., 2004, Virtuele kaartenwereld vernieuwd, in: Questa magazine voor de Faculteit Geowetenschappen 1, 2004/2005, p. 16 en 17. Slobbe, A. van, 1981a, De kaartenverzameling van het Geografisch Instituut der Rijksuniversiteit Utrecht. UtrechtGeografisch Instituut, 1981. Ongepubliceerde doctoraalscriptie. Slobbe, A. van, 1981b, Bibliotheekbeschrijving: de kaartverza meling van het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit Utrecht, in: Open 13 december 1981, nr. 12, p. 601-609. Slobbe, A. van, 1982, Kaartenverzamelingen in Nederland: het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit Utrecht, in: Kartografisch Tijdschrift, 1982, nr. 2, p. 28-32. Samenvatting Kaarten op koers Sinds september 2004 is de kaartenverzame ling van de Faculteit Geowetenschappen ge vestigd in het nieuwe gebouw van de Uni versiteitsbibliotheek Utrecht aan de Heidel- berglaan op de Uithof De oude locatie in het Van Unnikgebouw aan de overzijde vol deed, mede vanwege een gebrek aan capa citeit, niet langer. In de nieuwe kaartenzaal is onder andere meer ruimte beschikbaar voor uitbreiding van de collectie. Ook is de verzameling beter toegankelijk en gebruiks vriendelijker voor het publiek. Enkele inno vatieve projecten moeten de kaartenzaal in de nabije toekomst nóg aantrekkelijker ma ken voor de kaartenliefhebber. Daaronder vallen de digitale ontsluiting van de collec tie en het digitaliseren van kartografisch materiaal. GEO-INFO 2005-2 Adres: De kaartenzaal bevindt zich op de zesde verdieping (kamer 629) van de Universiteitsbibliotheek Utrecht. Heidelberglaan 3 3584 CS Utrecht Telefoon: 030-2534401 Websites: kaartenzaal.geog.uu.nl/ (Kaartenverzameling) oddens .geog.uu .nl/index.php (Oddens' Bookmarks) Openingstijden: maandag tot en met vrijdag, 9.00-17.00 uur; het maken van een afspraak verdient ech ter aanbeveling. Trefwoorden historische kartografie, lcartobiblio- grafïe, onderwijs Summary Maps on course Since September 2004, the map collection of the faculty of Geosciences has moved to the new building of the academic library at Heidelberglaan on the Uithof Science Park. The former location in the Van Unnik buil ding was no longer sufficient, amongst others due to the lack of space. In the new map room there is now more space availa ble to expand the collection. Furthermore, the collection is more user-friendly and ac cessible to the public. Some innovative pro jects aim to make the map room even more attractive to map-enthusiasts in the near future. These projects include the digital disclosure of the collection and the digitisa tion of cartographic material. Keywords historic cartography, cartobibliogra- phy, education Résumé Cartes en course Depuis Septembre 2004 la collection carto- graphique de la Faculté des Sciences de la Terre est déposée dans le nouveau batiment de la Bibliothèque Universitaire de VUniver- sité d'Utrecht (Heidelberglaan, Pare scienti- fique Uithof). L'ancien batiment situé en fa ce ne satisfaisait plus, entre autres par un manque de capacité. La nouvelle salie des cartes prévoit des possibilités d'extension. La collection y est en outre plus accessible. Quelques projets innovateurs doivent ren- dre la collection dans un proche avenir en core plus attrayante. Enfontpartie la saisie digitale des collections et l'accès de manière numérique aux cartes. Mots clés cartographie historique, Bibliographie cartographique, enseignement

Geo-Info | 2005 | | pagina 10