Eddie Poppe. "Bij de redactie van het Kartografïsch Tijdschrift en bij de afdeling Karto- grafïe van de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht is vrijwel niets bekend over de ijswegenlcaarten", merkt Lamberthe de Jong op in haar artikel "De IJswe- genlcaart van Overijssel" in Overijssel se Historische Bijdragen 2004, 119. De titel doet meteen vermoeden dat er meerdere ijswegenlcaarten zijn ver schenen, en dat blijkt ook zo te zijn. Dat er zo weinig van bekend is, zou wel eens kunnen komen doordat er slechts weinig bewaard zijn gebleven. Ron Couwenhoven trof er enkele aan in het archief van de Ijsbond Hollands Noorderkwartier, en was direct onder de indruk van de inspanningen die verricht waren om de kaarten te kun nen produceren. Hij definieert een ijs- wegenlcaart als "een landkaart met al le normale topografische kenmerken, die is uitgegeven ten dienste van schaatsenrijders en waarop de ijsba nen zijn aangegeven die worden aan gelegd, beveiligd en onderhouden door ijs vereniging en aangesloten bij de Koninklijke Schaatsenrijdersbond (KNSB) of voor 1948 bij één van de pro vinciale ijsbonden, die zich toen bezig hielden met het aanleggen van ijsba nen ten behoeve van veilig en doelma tig ijsverlceer." De ijsbonden verkoch ten de kaarten aan de leden van aan gesloten schaatsverenigingen en an dere belangstellenden, die er een veili ge en betrouwbare schaatsroute mee konden uitstippelen tussen steden en dorpen. Ten tijde van het verschijnen van de eerste ijswegenlcaarten, aan het einde van de negentiende eeuw, waren veel steden en dorpen 's win ters namelijk beter bereikbaar over het ijs dan over de slecht onderhou den wegen. De kaarten tonen ui teraard het netwerk van door de bij de bonden aangesloten verenigingen onderhouden ijswegen en de steden en dorpen erlangs, en doorgaans ook sluizen, bruggen, dammen en andere kunstwerken die een obstakel kunnen vormen op de route. Bron: Van het einde van de negentiende eeuw tot halverwege de Stichting Archief twintigste eeuw zijn er, voor zover bekend, ongeveer dertig Ron Couwenhoven. ijswegenlcaarten verschenen (zie Kouwe Drukte, april 2000, nr. 8). Met de in 1986 uitgegeven "IJswegenlcaart van Fries- lan" heeft de provincie Friesland het fenomeen "ijswegen- lcaart" een passend vervolg gegeven. Tien winters later ver vaardigde Zuid-Holland de "Groene Hart Schaatsplanner". Beide kaarten zijn een goede hulp bij de voorbereiding van schaatstochten over de Friese en Zuid-Hollandse sloten, vaarten en meren. Nu maar hopen dat Koning Winter zorgt voor een stevige vorst! ItTj-fi/rTTTrt t"3 GEO-INFO 2005-2 Vjt i 'tj-jii IJswegenkaarten 77

Geo-Info | 2005 | | pagina 11