René Verhage Er waait alweer enige tijd een nieuwe Wat gaat er nu eigenlijk gebeuren de mij niet lekker. Misschien komt dat wind door geo-informatie land: DURP. komende tijd? omdat ik er nog zo weinig van weet. Digitale Uitwisselbare Ruimtelijke Plannen. De doelstelling van dit ambi- Als ik de ambities van het trekkende En dat is dus nu juist de paradox. We tieuze project is al zo oud als de aller- ministerie VROM er op na lees gaat hebben het hier over een kracht die de eerste GIS-bestanden maar lijkt ineens mijn geo-informatie wereld de komen- potentie in zich heeft om het geo-in- realistischer dan ooit; het zonder pro blemen uitwisselen van GIS-bestan- de tijd geheel en al hals over de kop. formatie landschap blijvend te doen Immers, er wordt al hard gewerkt aan veranderen. En toch gaat alles hier in den. Alle ruimtelijke plannen worden een wettelijke verankering en al heel het waterschapshuis zijn dynamische gecodeerd volgens het IMRO (Informa- veel gemeenten zijn er volop mee aan gangetje. Natuurlijk is er wat actie tiemodel Ruimtelijke Ordening) mo del en zijn uiteindelijk uit te wisselen middels GML (Geography Markup de slag vertelt mij de DURPmonitor; Nederland verDURPt. En de ideeën die geventileerd worden in de flash ani- te gesteld en zo voorts. Maar niemand ondernomen en hebben we de betrok ken inhoudelijke personen op de hoog- Language). Iets dat heel erg vanzelf- matie van de DURP demonstrator be sprekend lijkt maar wat op de een of andere manier steeds maar niet echt goed lijkt te lukken. En dan is de vraag uiteraard meteen waarom het dit keer gen er niet om (DURP krijgt in de nieu- 1 ij kt er verder wakker van te liggen en wellicht is dat dan de Achilleshiel van we van Dale bijna een hele bladzijde het hele verhaal. Het klinkt geweldig toegewezen). Want de ambities gaan veel verder dan alleen maar het uit en het lijkt allemaal best wel rea listisch, maar ik heb voor de zekerheid René Verhage Hoofd afdeling Geografische Informatie Waterschap Vallei Eem Reacties naar: rverhage@wve.nl wél zou lukken. Voetangels, klemmen, wisselen van wat plannetjes. Spoedig mijn meerjarenbegroting nog maar haken, ogen en beren voldoende op de beschikken burgers én overheden over niet aangepast, weg. Daar ga ik voor het gemak nu één site waar we al onze ruimtelijke maar eventjes niet op in, maar zou het vragen met een breinaald op kunnen niet eens een keertje wél kunnen luk- lossen: www.overheid.nl (of een nog ken? Zouden de inmiddels twintig jaar andere te kiezen naam). Want daarin oude visioenen nu toch echt afgestoft is dan het DURP Portaal onderge- lcunnen worden? Ik weet het niet om- bracht. Een themaportaal en een basis dat ik er eerlijk gezegd eigenlijk maar portaal en daaraan toegevoegd de heel weinig vanaf weet. Als geo-infor- ruimtelijke plannen van de landelijke matie manager heb ik er wel af en toe overheid, de provincies, de gemeenten en hier en daar wat klokken horen lui- en de waterschappen. Eigenlijk dus den maar klepels heb ik nog niet ge- een beetje mijn afdeling maar dan in vonden. Ilc ben dan ook geen lid van de het echt. Natuurlijk ontkom ik er niet primaire doelgroep, dat zijn namelijk aan om alle voordelen in te zien, dat de geo-informatie managers bij de ge- zijn immers dezelfde voordelen die ik meenten en de provincies. Nu voeren bij mijn waterschap altijd vertelde wij als waterschap wel zoiets als de wa- toen ik het bestaansrecht van mijn af- tertoets uit. En dat is één van de pro- deling wilde verdedigen (vanzelfspre- cessen die volgens de geruchten met lcend is dat heden ten dage niet meer gebruik van DURP een stuk efficiënter nodig). Als ilc over dit portaal nadenk zou kunnen. En wij maken ook zoge- dan is dat niet nogal wat. En wat me naamde stroomgebiedsplannen. En dan ook bezig houdt is de vraag hoe die zou je best wel eens digitaal kun- mijn afdeling daar nu eigenlijk inpast, nen maken. Daarnaast hanteren we Begrijp me goed, de taken die ilc zou allerlei lceurzoneringen die relevant kunnen kwijtraken laat ilc gaarne los zijn in het Ruimtelijk Ordenings pro- zodat we ons kunnen concentreren op ces. Maar toch weet ilc eigenlijk weinig nieuwe en waarschijnlijk veel leukere van DURP. Dat maakt mij wat onzeker, taken. Maar toch zit het een en ander GEO-INFO 2005-2 Geo-lnfo in de Praktijk Nederland verDURPt 83

Geo-Info | 2005 | | pagina 17