De oplossing voor een 3D kadaster? et vastleggen van 3D situaties in traditionele ka dastrale registraties stuit over de gehele wereld op problemen. Op welke manier het 3D kadastrale vraagstuk wordt opgelost, is sterk afhankelijk van de heer sende juridische doctrine en het kadastrale registratie systeem in het betreffende land. Zo is in Nederland zowel in kadastrale als in juridische zin, eigendom altijd sterk gerelateerd aan land (oppervlak). Het recht van eigendom rust op oppervlaktepercelen en dit ei gendom is ongedefinieerd in de derde dimensie. Door middel van beperkte rechten (bijvoorbeeld opstalrecht, erf pacht) gevestigd op de oppervlaktepercelen kan aan derden het recht van gebruik op een bepaald volume binnen de per ceelskolom worden gegeven. Er zijn echter ook landen, zo als in dit artikel zal worden beschreven, die reeds de moge lijkheid hebben om volumepercelen te vormen die niet lan ger gerelateerd zijn aan de oppervlaktepercelen. In het 3D kadaster promotieonderzoek [Stoter, 2004] is een i) aantal conceptuele modellen ontwikkeld om tegemoet te komen aan de beperkingen van de huidige kadastrale re gistratie bij het registreren van 3D eigendommen. Het mo del dat de beste potenties liet zien voor de lange termijn was het 'volledige 3D kadaster'. Hierbij is de basis eenheid voor registratie niet langer een 2D perceel maar een 3D (vo lume) perceel. Om dit model te evalueren hebben we dit model vergeleken met kadastrale registraties in een aantal prof.dr.ir. PJ.M. van Oosterom, hoogleraar GIS technologie, OTB, TU Delft, mr. H.D. Ploeger, universitair docent vastgoedrechtOTB, TU Delft en dr. J.E. Stoter, Department of Geo-lnformation Processing, ITC Dit artikel is een bewerkte versie van het artikel "Een geavanceerd 3D kadaster model toegepast op volu me percelen", Jaarverslag 2003 Nederlandse Com missie voor Geo desie, Delft, 2004, p. 47-57 landen die al in staat zijn om volume eigendommen te vestigen en volume percelen te vormen: Noorwegen, Zwe den, Queensland (Australië) en Brits Columbia (Canada). Eerst zal het volledige 3D kadaster model toegelicht worden. Vervolgens worden de volumepercelen zoals die reeds praktijk zijn in een aantal lan den toegelicht, inclusief de voor- en nadelen van deze kadastrale registra ties. Tenslotte passen we het door ons geïntroduceerde conceptuele model toe op een case-studie in Queensland, om te laten zien hoe ons model ook in meer geavanceerde ka dastrale registratiedatabases de 3D registratie nog kan verbeteren. GEO-INFO 2005-2 In veel kadastrale registraties is het 2D perceel de basiseenheid voor de registratie van eigendom op vastgoed. Dit eigendom is in wezen een 3D eigendom omdat je als eigenaar ook de ruimte onder en boven het perceel mag gebruiken. Zolang er zich slechts één gebruiker op een perceel bevindt, is de huidige registratie met zijn 2D kaart geschikt om inzicht te verschaffen in de eigendomsgrenzen. Maar wat als er zich verschillende eigendommen boven en onder elkaar bevinden? De ultieme oplossing die werd aanbevolen in het 3D kadaster promotieonderzoek is om personen expliciet een recht op een object of een ruimte te geven, en dit ook als zodanig te registreren in een 3D registratie waarin volumepercelen worden ondersteund. Dit artikel illustreert de voordelen van zo'n volledig 3D kadaster, waarvoor in een aantal landen de eerste stappen al zijn gezet. Volumepercelen in de kadastrale registratie

Geo-Info | 2005 | | pagina 18