ger gerelateerd zijn aan de oppervlaktepercelen: '3D con struction property' in Noorwegen (vanaf 2006, [Onsrud, 2002]) en Zweden (vanaf 1 januari 2004, [Mattsson, 2003]), air-space parcels in Brits Columbia (mogelijk sinds eindja ren '90, [Gerremo et al, 2001]) en 'volumetric parcels' in Queensland (mogelijk sinds 1997). Deze oplossingen van vo lumepercelen zijn in de verschillende landen niet hetzelf de: De footprints van de volumepercelen moeten binnen één perceel liggen (Brits Columbia) of niet (Noorwegen, Zwe den en Queensland). De volumepercelen moeten gerelateerd zijn aan gebouw de constructies, dat wil zeggen dat 'lege' percelen of per celen die groter zijn dan de constructie niet zijn toege staan (Noorwegen en Zweden). In Queensland en Brits Columbia daarentegen kunnen volumepercelen worden ingeschreven die niet gerelateerd zijn aan of begrensd zijn door een constructie. De volumepercelen moeten nauwkeurig beschreven wor den in 3D veldwerken (Brits Columbia en Queensland) of niet (Noorwegen en Zweden). Fig. 3. Voorbeelden van 3D aanzichten die verplicht zijn in de aktes die een volume perceel vormen (perceel 101 (boven) en 103 (onder)). Case-studie uit Queensland Om de mogelijkheden en beperkingen van deze oplossin gen voor een 3D kadastrale registratie te laten zien, zal een case-studie uit Queensland worden beschreven waarbij vo lumepercelen zijn gevestigd. Het gaat om volumepercelen die zijn gevestigd voor het Gabba Cricket Stadion in Brisba ne. Dit stadion overlapt twee straten: Vulture Street in het noorden en Stanley Street in het zuiden (fig. 2). Fig. 2. Overzicht van het Voor het cricketstadion zijn drie volumepercelen ge vestigd: voor de doorsnijding met Vulture Street een 'stra tum' perceel 100 (dat voor 1997 gebruikt werd om een vo lumeperceel te vormen) en een 'volumetric' perceel 101, en voor de doorsnijding met Stanley Street een 'volume- Gabba Cricket trie' perceel 103. De aktes waarin de betreffende percelen Stadion (waar zijn gevestigd, bevatten zeer gedetailleerde 3D informatie zoals dat is voorgeschreven in de regelgeving [Queensland Government, 2003]: in het geval van een stratum perceel zijn dwarsdoorsneden verplicht en in het geval van volu metric percelen zijn 3D aanzichten verplicht (zie fig. 3 noorden als in het voor de percelen 101 en 103). De benodigde coördinaten zuiden een straat zijn vastgelegd door middel van polaire coördinaten overlapt. overigens ook Australian Football wordt gespeeld) dat zowel in het L en z-coördinaten gedefinieerd in het Australische hoogtenetwerk. De footprints van de percelen worden ingevoerd in de kadastrale basiskaart. Deze basiskaart vormt een planaire partitie waar de footprints geen deel van uitmaken. Fig. 4 (linker gedeelte) laat de kadastrale basiskaart zien met de footprints van de volumepercelen (en de geometrie van erfdienstbaarhe den) en fig. 4 (rechter gedeelte) laat de kadastrale basiskaart zien zonder de footprints van percelen 100, 101 en 103 (en ook zonder de geometrie van erfdienstbaarheden). Deze figuur laat duidelijk zien dat de footprints geen onderdeel uit maken van de planaire partitie van de kadastrale basiskaart. En ook dat een volumeperceel meerde re percelen kan doorsnijden. Bijvoor beeld perceel 103 doorsnijdt twee per celen van de basiskaart. Dit voorbeeld laat de potenties zien van kadastrale registraties in landen waar het al mogelijk is om volumeper celen te vormen. Op dit moment is de kadastrale kaart in Queensland (net als in de andere landen die volumeper celen inmiddels ondersteunen) echter nog 2D en kunnen de volumepercelen niet in 3D in de kadastrale registratie database worden opgenomen. De volu- GEO-INFO 2005-2 IW W M .l| - mi

Geo-Info | 2005 | | pagina 20