mepercelen worden in de huidige re gistraties dus nog steeds geprojecteerd op een 2D kadastrale kaart. Hoe de 3D informatie die deel uitmaakt van 3D veldwerken en van tekeningen die aan de aktes worden toegevoegd kan wor- volumepercelen 100, de 2D percelen en - zeer belangrijk - hoe voorkom je dat Fig. 4. geografische dataset waardoor het nog steeds niet mogelijk Kadastrale kaart is de situatie in 3D te visualiseren en bevragen in het ka- met (links) en daster. De technische aspecten van een 3D kadaster zijn in zonder (rechts) deze gevallen dus niet opgelost: hoe kun je volumepercelen footprints van de in 3D opslaan, bevragen en visualiseren in combinatie met den gebruikt om een volledig 3D ka daster te bewerkstelligen, zal verderop in dit artikel worden getoond. Huidige volumepercelen geschikt voor een volledig 3D kadaster? In Noorwegen, Zweden, Queensland en Brits Columbia is het dus al moge lijk (of zal het spoedig mogelijk wor den) om volumepercelen te vormen die niet langer gerelateerd zijn aan op pervlaktepercelen. Echter, geen van deze oplossingen biedt een complete oplossing voor een 3D kadastrale re gistratie. Eigenlijk is het 3D kadastrale probleem in deze landen alleen aange pakt op het juridische niveau. 3D situ aties worden vastgelegd op afzonder lijke veldwerken en in geen van de ge vallen wordt een digitale 3D beschrij ving in vectorformaat van het volume perceel opgeslagen in een kadastrale registratie-database (alleen maar gescande of analoge tekeningen). Daardoor kan de situatie niet interac tief worden bekeken, wat erg verhelde rend zou zijn in het geval van com plexe volumepercelen zoals perceel 103 in fig. 3. Bovendien kan de geome trie van het volume perceel niet wor den gecontroleerd (is het volume per ceel gesloten?) en kunnen geen 3D ana lyses op het volumeperceel worden uit gevoerd (wat is het volume van het per ceel?). De 3D geometrie lean niet worden toegevoegd aan de kadastrale 101 en 103 (en met en zonder de twee volumepercelen elkaar niet doorsnijden (de eis dat 2D percelen elkaar niet mogen doorsnijden is immers een be- geometrie van langrijke voorwaarde voor een consistente 2D kadastrale re- erfdienstbaarheden), gistratie). Om ons conceptuele model, dat wel tegemoet komt aan de technische aspecten van een 3D kadaster, te evalueren en om de potenties te laten zien van landen waarin het juridisch reeds mogelijk is volumepercelen te registreren, zal in de volgende sectie ons conceptuele mo del van een volledig 3D kadaster worden toegepast op de ca se-studie in Queensland. Geavanceerd 3D kadastermodel toegepast op volumepercelen In het 3D kadasteronderzoek is het technisch kader voor de voorgestelde conceptuele modellen geïmplementeerd in prototypes. Het prototype van het volledige 3D kadaster is vervolgens toegepast op de case-studie van Queensland. Voor deze case-studie hebben we de 3D informatie die be schikbaar is in de 3D veldwerken voor de percelen 100 en 101 geconverteerd naar geometrische en topologische be schrijvingen, gedefinieerd binnen een globaal coördinaten stelsel, en deze ingevoerd in de ruimtelijke database. Daar voor zijn de volgende stappen ondernomen: 1. De informatie op de veldwerken is vereffend en gecon verteerd naar globale kaart coördinaten. 2. De faces zijn gereconstrueerd door middel van de refe renties naar de nodes. 3. Deze ruimtelijke informatie is ingevoerd in de ruimte lijke database in zowel een topologische datastructuur als een geometrische datastructuur (een polyhedron pri mitieve zoals gedefinieerd in [Oosterom et al, 2003]). Na deze stappen kunnen de volumepercelen worden gevi sualiseerd en bevraagd in een geïntegreerde view, wat veel voordelen biedt boven de huidige registratie (fig. 5). Nu is het bijvoorbeeld mogelijk om te zien (of te berekenen) of twee volumepercelen elkaar doorsnijden. In het geval van de Queensland case-studie komen de twee aangrenzende GEO-INFO 2005-2 Jr *vt

Geo-Info | 2005 | | pagina 21