vlakken niet geheel overeen (fig. 5, rechts): deze raken el kaar wel maar het ene vlak loopt iets verder door. Dit zou op een fout (of op een minder gewenste situatie) kunnen duiden. Echter in dit geval zijn de volumepercelen wel cor rect. De twee percelen zijn op verschillende tijdstippen in gemeten en perceel 101 omvat meer ruimte rondom de con structie. Omdat in dit geval de metingen de ruimte definië ren in 3D en er geen fysieke objecten zijn die de grenzen van de volumepercelen aangeven, is de geometrie van de volumepercelen per definitie correct (indien er geen sprake is van doorsnijding). 1 Nu de volumepercelen in een geometrische beschrijving in het DBMS aanwezig zijn, kunnen de volumepercelen wor- Fig. 5. den bevraagd met behulp van de 3D functies die als onder- Visualisatie van deel van het 3D lcadasteronderzoelc zijn geïmplementeerd, volumepercelen die De SQL die controleert of de twee volumepercelen elkaar zijn opgeslagen in het DBMS (links); het detail (rechts) laat zien dat de 'intersecten' geeft de waarde '1' ('TRUE') terug, wat wellicht onverwacht is. Dit komt doordat deze functie ook bij het ra ken van twee polyhedra al de waarde 'TRUE' teruggeeft. Ei genlijk zou de prototype-implementatie van het polyhe- twee aangrenzende dron datatype moeten worden uitgebreid met een aantal vlakken niet geheel extra functies, zoals 'touch', 'doorsnijding', 'contains', etc. (de bekende verzameling van topologische relatie functies). op elkaar aansluiten. I* validatie van volumepercelen select bid, validate_polyhedron(return_polyhedron(shape), 0.5) validate from qld_3Dgeom; BID VALIDATE 100 True 101 True I* volume berekening van volumepercelen select bid, volume(return_polyhedron(shape)) volume from qld_3Dgeom; BID VOLUME 100 12725.1989 101 5329.18583 controle of twee volumepercelen elkaar intersecten (1=TRUE and 0=FALSE) select intersection) (select return_polyhedron(shape) from robject3dql where bid=100), (select return_polyhedron(shape) from robject3dql where bid=101), 0.01) intersect from dual; INTERSECT 1 Om de 3D geometrie van volumeperce len zinvol te kunnen combineren met oppervlaktepercelen is een 2X/2D hoog te-representatie van de percelen nodig. Daarom is een conformal TIN (Triangu lar Irregular Network) gegenereerd waarbij de partitie van de kadastrale basislcaart onderdeel uitmaakt van het TIN [Oosterom et al, 2004]. Fig. 6 laat het resultaat zien. Hier wordt duide lijk dat de volumepercelen zich duide lijk boven het oppervlak bevinden. De experimenten met het prototype la ten zien dat het eerste alternatief van het volledige 3D kadaster (een combi natie van niet-gesloten perceelskolom men, volumepercelen en restpercelen) goede mogelijkheden biedt om de wer kelijke eigendomssituatie in 3D vast te leggen, te visualiseren, te bevragen en te analyseren. In dit prototype zijn de juridische, organisatorische (denk aan het werkproces en de richtlijnen voor veldwerken bij het maken van volume percelen) en technische aspecten van een 3D kadaster op een fundamenteel niveau aangepakt en gecombineerd. De werkelijke eigendomssituatie wordt niet langer (alleen) geprojecteerd op het oppervlak maar personen kunnen op een logische manier een recht op een ruimte krijgen in plaats van deze personen een recht op de doorsneden percelen te geven. Bovendien wordt de ruimte van een eigendom nauwkeurig beschreven in een 3D veldwerk waardoor 3D eigendommen uniform worden vastgelegd. Daarnaast biedt het volledige 3D kadaster ook verbete ringen voor kadastrale registraties die al in staat zijn om volumepercelen te vormen, omdat in het voorgestelde prototype de 3D beschrijving van de volumepercelen in vectorformaat be schikbaar is en omdat deze 3D be schrijvingen worden geïntegreerd in de kadastrale registratie-database, waardoor 3D eigendomsgrenzen in de kadastrale registratie inzichtelijk kun nen worden gemaakt. Er zijn nog wel aspecten die nader onderzoek vergen, bijvoorbeeld hoe kunnen volumeper celen die gedefinieerd zijn door middel van een complexe geometrie, zoals getoond in fig. 7, worden gede finieerd in het DBMS dat op dit mo ment alleen een polyhedron primitie ve ondersteunt (slechts bestaande uit platte vlakken, waarbij gekromde vlalc- GEO-INFO 2005-2 J L 1 *=d Conclusies

Geo-Info | 2005 | | pagina 22