A leen niet worden ondersteund)? Boven dien is de reconstructie van faces am- Fig. 6. Visualisatie van kadastrale/hoogte basiskaart. bigu: in de 3D veldwerken (volgens de volumepercelen richtlijnen uit Queensland) worden al- geïntegreerd leen punten en lijnen gespecificeerd, metde21/2D maar de faces zelf zijn niet expliciet opgenomen. In meer complexe geval len zoals in fig. 3 (links) en in fig. 7 is het daardoor niet eenvoudig om (en zelfs niet altijd eenduidig hoe) de faces te reconstrueren. Door middel van het door ons voorge stelde en geïmplementeerde model zijn de belangrijkste randvoor waarden ingevuld om een volledig 3D kadaster te vestigen binnen bestaande (of toekomstige) juridische, kadastrale Fig. 7. en technische kaders. Er zijn echter Complex nog verschillende technische beper- volume perceel. lcingen weg te nemen voordat er commerciële tools be schikbaar zijn die nodig zijn om het volledige 3D kadaster, operationeel binnen een geo-informatie infrastructuur, te kunnen ondersteunen. Daarnaast zullen ook nog de nodige juridische en kadastrale issues aangepakt moeten worden voordat fundamentele stappen gemaakt kunnen worden in de richting van het voorgestelde volledige 3D kadaster, in ieder geval in Nederland. Literatuur Arens, C., J.E. Stoter, en P.J.M. van Oosterom, 2003, Model ling 3D spatial objects in a GeoDBMS using a 3D primitive. In Proceedings AGILE 2003, Lyon, Frankrijk, april 2003. Gerremo, J. en J. Hansson, 1998, Ownership of Real property in British Columbia, a legal study, MSc Thesis, Royal Institute of Technology in Stockholm, Department of real Estate Planning and Land Law. Mattsson, EL, 2003, Towards Three Dimensional Properties in Sweden, European Faculty of Land Use and Development, 32nd International Symposium, 24-25 okto ber 2003, Strasbourg, Frankrijk. Onsrud, EL, 2002, Making laws for 3D cadastre in Norway, FIG Congress, Washington, VS, april 2002. Oosterom, P.J.M. van, F. Penninga en J.E. Stoter, 2004, Generalization of integrated terrain elevation and 2D object models, SDH 2004, augustus 2004, Leicester, (Ver. Konink rijk. Queensland Government, 2003, Registrar of Titles Directions for the Preparation of Plans, Department of Natural Resources and Mines, version 3.3,1 mei 2003. Stoter, J.E., 2004,3D Cadastre, Proefschrift TU Delft. Samenvatting Volumepercelen in de kadastrale registratie De beste oplossing om 3D (eigendomsrechten vast te leggen is om personen expliciet een recht op een object of een ruimte te geven, en dit ook als zodanig te registreren in een 3D registratie waarin volu mepercelen worden ondersteund. Dit artikel illustreert aan de hand van een uitgebreide beschrijving van een voorbeeld de voordelen van zo'n volledig 3D kadaster, waarvoor de eerste stappen in een aantal landen al zijn gezet. Trefwoorden GIS-technologie Kadaster Onderzoek Summary Volume of land parcels in cadastral register The best solution to record 3D (ownership) rights is to explicitly grant a legal right for an object or a space and to record this in a 3D register that supports voluminous parcels. By extensively escri bing one example, this article illustrates the advantages of such an inclusive 3D cadastre. Some countries have already started imple menting this. Keywords GIS-technology Cadastre Research GEO-INFO 2005-2 Jl fll

Geo-Info | 2005 | | pagina 23