toenemende regionalisering in de zorg en de volksgezondheid, krijgen regio nale overheden en zorgverzekeraars steeds meer verantwoordelijkheden. Omdat de rijksoverheid nog steeds een overzicht wil hebben en ontwikkelin gen wil signaleren, is een nationaal beeld over toegankelijkheid van zorg belangrijk. Bovendien neemt de behoefte aan ruimtelijke informatie toe door de overgang van een aanbod-gerichte naar een vraag-gerichte zorg. Deze ver andering is een gevolg van de individu alisering en een toenemende diver siteit aan verlangens en voorkeuren van patiënten en consumenten. Om hieraan tegemoet te komen, moet de zorg zo dicht mogelijk bij de patiënt/consument, dus op regionaal of zelfs lokaal niveau, georganiseerd worden. Daardoor is er niet alleen be hoefte aan informatie over het aanbod van zorg maar vooral ook aan informa tie over de vraag naar zorg. Deze wordt grotendeels bepaald door de gezond heidstoestand van de bevolking. Om de belangstelling voor regionale in formatie te dekken heeft de Atlas vier functies. Ten eerste geeft de Atlas in zicht in de fysieke toegankelijkheid van zorgvoorzieningen in Nederland. De Atlas kan bijvoorbeeld antwoord ge ven op de vraag of de beschikbaarheid van ambulances zodanig is dat ieder een binnen de bestaande norm tijd van vijftien minuten kan worden bereikt. Ten tweede geeft de Atlas informatie die belangrijk kan zijn voor evaluatie en planning van nieuwe locaties van zorgvoorzieningen. De Atlas kan ant woord geven op vragen als: "Is de capa citeit van zorgvoorzieningen zodanig gespreid dat deze aansluit op de vraag naar deze voorzieningen?" Het derde doel van de Atlas is een sig naalfunctie. De Atlas brengt bijvoor beeld in beeld waar bepaalde ziekten vaker voorkomen dan elders, waar meer ongevallen zijn of waar vaccina tiepercentages van kinderen onder de norm zijn. Ten slotte is de Atlas een geografisch naslagwerk. In de Atlas kunnen de lo caties van zorgvoorzieningen opge zocht worden en lean bijvoorbeeld op gezocht worden hoe hoog de sterftecij fers zijn in een bepaalde regio. De doelgroep en het gebruik van de Atlas De informatie in de Atlas is vooral bedoeld voor de beleid smedewerker van het Ministerie van VWS. Deze kan de functies die in de vorige paragraaf zijn genoemd gebruiken bij probleemsignalering, beleidsvorming en beleidsevalua tie. De site was in het begin van zijn bestaan, van februari 1999 tot oktober 2000, alleen voor de primaire doelgroep op het intranet van VWS beschikbaar. Vanaf oktober 2000 is de Atlas voor iedereen via internet te raadplegen. Sindsdien wordt de doelgroep van de Atlas gedefinieerd als de be roepsmatig geïnteresseerden in zorg en gezondheid. Ge dacht wordt, naast beleidsmedewerkers van VWS, aan medewerkers van regionale en lokale overheden en GGD- medewerlcers. In de praktijk blijkt ook het grote publiek de Atlas te bekij ken en te gebruiken. Het zijn mensen die uit beroepsmatige of om privé-redenen geïnteresseerd zijn in volksgezond heid. Dat zijn bijvoorbeeld journalisten, medewerkers van patiënten- en consumentenverenigingen en medewerkers van zorgverzekeraars. Ook het onderwijs maakt veel ge bruik van de Atlas. Zo dient de Atlas in het aardrij lcskunde- onderwijs als didactisch materiaal. Maar ook studenten, die een opleiding op het gebied van gezondheid, demografie of geografie volgen, gebruiken hem regelmatig. Fig. 1. De meest bezochte Vanaf het moment dat de Nationale Atlas Volksgezondheid kaart van de Atlas, via internet beschikbaar is gekomen, worden de gebruikers- induslel twllempQllkilniefc&n j a^pefnana nakfinhuizsn feultanuulltfüiiRinit g i^yÜürnisïhiitki^r.huiBBrt ziekenhuis mal nrardere loealles WZU-ragbfe GEO-INFO 2005-2 Locaties ziekenhuizen september 2004

Geo-Info | 2005 | | pagina 27